Qczaj – ćwiczenia, dieta, motywacja. Jak wygląda fitness z Qczajem?

2019-06-26 16:01

Qczaj to jedna z najjaśniejszych gwiazd sceny fitness w Polsce. Trener bawi, wzrusza i uczy jednocześnie, a robi to w sobie tylko znanym, oryginalnym stylu. Dzięki swojej charyzmie, szczerości i ogromnemu poczuciu humoru Qczaj skradł serca milionom Polek. Nic dziwnego, że zainteresowanie nim stale rośnie i na pewno nie zniknie, dopóki Qczaj dalej będzie namawiał nas do „ukochania siebie”.

Qczaj – ćwiczenia, dieta, motywacja. Jak wygląda fitness z Qczajem?
Autor: YouTube Qczaj zasłynął dzięki ciężkiej pracy, ogromnemu poczuciu humoru i niesamowitej charyzmie oraz oryginalności.

Spis treści

  1. Qczaj – trener, performer, fryzjer, czyli kim jest Daniel Kuczaj?
  2. Qczaj - trudne dzieciństwo
  3. Qczajowa motywacja: kochoj siebie
  4. Qczaj - cytaty, parodie, "prowdy prosto z życia"
  5. Qczaj - najpopularniejsze treningi
  6. Qczaj - dieta pełna wyzwań

Qczaj, mimo niskiego wzrostu (ma 1,65 cm wzrostu - w airmaxach - jak sam żartuje), jest wielki sercem i duszą - można się o tym przekonać już po kilku minutach jego treningów. Ma również mnóstwo dystansu do siebie i autoironii, co widać chociażby w stwierdzeniu, że przecież mógł zostać koszykarzem i nie rozumie, co poszło nie tak ;) Ze wszystkich ekranów Qczaj nawołuje – ukochoj siebie! A krzyczy tak przede wszystkim do kobiet – bo to dla nich jest największym wsparciem. Zarówno jego wygłupy, jak i energetyczne treningi, można śledzić w mediach społecznościowych, a od niedawna także i w telewizji.

Zasłynął jako trener personalny i trener fitness dzięki ciężkiej pracy, ogromnemu poczuciu humoru i niesamowitej charyzmie oraz oryginalności. Takiego wulkanu pozytywnej energii nie było na scenie fitness od dawna. Witajcie w świecie Daniela Józefa Kuczaja, czyli w świecie, w którym „akceptujemy to, czego nie możemy zmienić, a nad resztą popracujemy razem”!

Qczaj – trener, performer, fryzjer, czyli kim jest Daniel Kuczaj?

Daniel Józef Kuczaj, znany jako Qczaj, to 32-letni trener fitness. Urodził się 1 lutego w 1987 roku i pochodzi z Ludźmierza na Podhalu. Zanim zdobył popularność na fitnessowej scenie, próbował sił w wielu różnych zawodach: aktor i fryzjer to tylko niektóre z nich.

Po ukończeniu 17-tego roku życia Qczaj przeniósł się do Warszawy, ponieważ dostał się do teatru Buffo prowadzonego przez Janusza Józefowicza. Jego kariera aktorska rozwijała się przez 3 lata, ale nie obyło się bez przeszkód – Qczaj wspomina, że musiał spędzać długie godziny na nauce wymowy i pozbyciu się góralskiej gwary.

Kolejną pracą zawodową, jakiej się podjął się Daniel Kuczaj było fryzjerstwo. Mimo, że ukończył tylko jeden kurs fryzjerski, nie brakowało mu klientów. Choć dziś sam przyznaje, że bardziej udawał i grał fryzjera niż faktycznie nim był. Dodaje też, że ten zawód był dla niego szkołą życia i prawdziwą lekcją pokory po trzech latach bycia aktorem i grania w popularnych spektaklach.

Jako fryzjer radził sobie świetnie, ale mimo wszystko nie porzucił drugiej swojej pasji – ćwiczeń na siłowni. Kiedy przyszło się zdecydować i postawić wszystko na jedną kartę, Qczaj wybrał fitness i tak zostało do dziś. Trenuje już od ponad 10 lat, ale fitness to nie jedyne jego doświadczenie w sporcie. Qczaj odnosił także sukcesy na scenie kulturystycznej, startując w zawodach sylwetkowych.

Obecnie popularność Qczaja rośnie z dnia na dzień, dzięki aktywnemu prowadzeniu mediów społecznościowych, występom telewizyjnym oraz radiowym, a także licznym wywiadom, których udziela. Qczaj jest szczery, bezpośredni i nie boi się mówić o rzeczach ważnych i trudnych, a jego dystans do siebie i ogromne poczucie humoru tylko zwiększa liczbę jego fanów. I nie ma się co dziwić! Qczaj to prawdziwy kołcz rzyci – jak zwykł o sobie mawiać.

Qczaj - trudne dzieciństwo

Daniel Kuczaj przeszedł przez naprawdę trudne dzieciństwo. Jego ojciec jest alkoholikiem, a w domu nie brakło skrajnej biedy i przemocy domowej. Qczaj jako młody chłopak został pod opieką babci, a jego rodzina – matka, ojciec i dwie siostry – wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Wspomina, że gdy po sześciu latach pojechał zobaczyć się z rodziną, matka i jego siostry były w opłakanym stanie. Dlatego Qczaj postanowił pomóc im i raz na zawsze uniezależnić się od ojca.

Obecnie on i jego rodzina nie utrzymują kontaktu z ojcem, ale dorastania Qczaja w tak trudnych warunkach mocno wpłynęło na jego psychikę. Na etapie startowania w zawodach kulturystycznych był uzależniony od sterydów, a wcześniej - tak jak ojciec - miał problemy z alkoholem. Teraz Qczaj zapewnia, że poradził sobie z demonami przeszłości i jest wolny od wszelkich uzależnień. No może za wyjątkiem sportu ;)

To wszystko pozwoliło mu lepiej zrozumieć innych i na własnym przykładzie pokazywać niedowiarkom, że w życiu można osiągnąć to, o czym się marzy.

Qczajowa motywacja: kochoj siebie

Qczaj motywuje swoich fanów na blogu, You Tubie, Instagramie, Facebooku, a nawet w tv czy radiu! Qczaj na szerszą skalę zasłynął w porannym programie „Dzień Dobry TVN”, gdzie prowadził cykl treningów ze swoimi podopiecznymi. W 2019 Qczaj roku wziął nawet udział w 9 edycji Tańca z Gwiazdami. Mimo ogromu pracy na co dzień, nie zapomina o swoich „ukochonkach” i „fit larwach”, ale stale wspiera, zagrzewa do walki i motywuje.

Qczaj to nie trener, to trener performer, a można nawet pokusić się o stwierdzenie, że Qczaj to styl życia. Jedyny w swoim rodzaju: szczery do bólu, z ogromem dystansu do siebie i świata, i z sercem niewyobrażalnych rozmiarów. Tylko on potrafi przemówić do nawet tych najbardziej opornych przed sportem. Dlaczego? Bo jest w tym wszystkim prawdziwy. Nie udaje, nie wywyższa się, nie pozuje na kogoś kim nie jest. Stara się dotrzeć przede wszystkim do kobiet, bo je najlepiej rozumie.

Wychowywała go mama i babcia, a na ojca nigdy nie mógł liczyć. Sam ma dwie siostry i doskonale wie, jak wygląda życie kobiety „od kuchni”, dlatego wspiera właśnie je, bez względu na to, jaki mają zawód, co robią na co dzień i kim są. Qczaj pomoże każdej kobiecie, która ma choć odrobinę chęci by zadbać o swoje zdrowie. Zresztą kiedyś sam napisał na swoim Instagramie: „Macie siłę! Zawsze uważałem, że faceci przy kobietach to zwykłe baby”.

Qczaj zwraca się do swoich fanek „fit larwy”, a na jego Instagramie można przeczytać post, w którym tłumaczy, dlaczego je tak nazywa:

Qczaj - cytaty, parodie, "prowdy prosto z życia"

Qczaj to skarbnica zabawnych tekstów i mów motywacyjnych z przymrużeniem oka. Oczywiście, Daniel Kuczaj potrafi też brać życie na poważnie, ale to, co charakteryzuje go najbardziej to ironia i przekorne traktowanie świata fitness. Na jego Instagramie możemy śledzić zabawne zdjęcia i relacje, które mogą poprawić humor niejednemu!

Tylko Qczaj potrafi wstawić zdjęcie z koszulką z napisem „Wszystko jest w twojej dupie” i dodać do zdjęcia przewrotny tekst o tym, jak można mimo kłód rzucanych pod nogi dalej ufać i pomagać innym ludziom.

Przyglądając mu się, można zauważyć, że Qczaj to po prostu prostolinijny, niezwykle szczery i dobroduszny facet! Nie ma w nim kszty gwiazdorstwa czy zarozumialstwa, a wręcz przeciwnie – to ktoś, kto mówi to, co wielu chciałoby powiedzieć, ale nie ma na to odwagi. Dlatego ludzie tak go kochają!

Qczaj nie przebiera w słowach. Mimo tego, nawet jeśli użyje przekleństwa lub powie coś w ostrzejszym języku, robi to albo z ogromną czułością albo z taką trafnością, że po prostu… rozkłada nas na łopatki. Zobaczcie sami:

Oto niektóre z jego tekstów z treningów:„Jak masz grubą dupę, to nie skacz, bo wtedy bardzo cierpią na tym twoje kolana”„Jedziemy z tą rzycią”„W krążeniach ramion mnie ograniczają mięśnie, a ciebie – jeśli się po ciąży upasłaś – to tłuszcz, ale damy radꔄTak przysiądź, cobyś wstała”„Maszeruj. Nieważne, jaka jest pogoda, ważne co masz w dupie. Bo w dupie możesz mieć wszystko”„Kopiemy po tym zadku, co to nie chciało się go przez cały rok ruszy攄Idziesz. Idziesz przed siebie i patrzysz na tych smutnych, szarych ludzi, którzy patrzą się na ciebie, jak na idiotkę. Kochana, jakiś ku*as zajedzie ci zaraz drogę, przygotuj się, pierwsze ćwiczenie ( i Qczaj w tym momencie pokazuje ruch rąk w górę i w dół z uniesionym środkowym palcem)”

Qczaj uczy dystansu nie tylko swoich podopiecznych, ale pokazuje, że ma go przede wszystkim do samego siebie:„Dobra zmieniam stronę, bo się zesram”„Robię kaczy kuper. Czemu? Nie wiem, ty nie rób”„Wspięcia na palce to moje ulubione ćwiczenie w sklepach jak chcę sięgnąć po towar”

„Godonie” gwarą Qczaja jest już normą, ale trener wciąż potrafi rozbawić tym do łez:„Drepces w miejscu, jakbyś kapustę nogami ugniatała”„Ni ma casu, ni ma casu? A na psytycie, krucafiks, jest cas. Żeby dupa urosła, jest cas?”„Pac babo, pac, na krucafiks, ty chces sobie silikony robić, starego na cycki naciągać. Pac jak się cycki same robią”„Ino się nie zesraj!”

Qczaj - najpopularniejsze treningi

Na kanale YouTube Qczaja można znaleźć wiele filmów z treningami fitness i ćwiczyć razem z ulubionym trenerem. Qczaj prowadzi też często relacje live na Instagramie, w których zagrzewa do ruchu i trenuje razem ze swoimi widzami. Oto kilka przykładowych zestawów ćwiczeń:

1. Wezwanie do rzyci

To dziesięciominutowy trening, który dedykowany jest mięśniom pośladkowym (stąd nazwa). Podzielony jest na trzy części: część stojącą, część klęczącą i część leżącą. Każde ćwiczenie wykonywane jest przez 30 sekund. Ćwiczenia, które można znaleźć w „Wezwaniu do rzyci” to między innymi przysiad, zakrok z wykopem nogi, unoszenie nogi w podporze, unoszenie bioder, unoszenie bioder na jednej nodze.

2. Modelowanie sylwetki

Trening trwa 15 minut. Rozpoczyna się rozgrzewką cardio, która trwa około 5 minut. W treningu głównym możemy spodziewać się takich ćwiczeń jak: wspięcia na palce i przejście do podporu, zejście z dłoni na łokcie w podporze przodem, spięcia mięśni brzucha, szeroki przysiad z wyskokiem, pompka na kolanach. Trening kończy się relaksem i rozciąganiem.

3. Spalanie

Trening na spalanie charakteryzuje się intensywnym tempem treningowym i nastawiony jest na maksymalne spalanie kalorii przez 20 minut czasu trwania treningu. Trening składa się z trzech ćwiczeń, gdzie każde z nich trwa 30 sekund i jest powtarzane przez 3 rudny. Wyzwanie kończy się jednym całym obwodem składającym się ze wszystkich ćwiczeń wykonywanych po 20 sekund.

4. 10-minutowy trening brzucha

Trening brzucha trwa 10 minut, a podczas jego trwania każde ćwiczenie robimy 20 sekund, a przez 10 sekund odpoczywamy. Trening składa się przede wszystkim z nożyc, wznosów i podporów – czyli ćwiczeń, z którymi raczej każdy sobie poradzi.

5. Zdrowy kręgosłup

„Zdrowy kręgosłup” to zestaw przeznaczony szczególnie dla kobiet po ciąży oraz dla tych pań, które odczuwają silne bóle kręgosłupa na tle przeciążeniowym. Trening trwa 27 minut i składa się z dwóch części: rozgrzewki i części głównej. W tym zestawie możemy spodziewać się ćwiczeń stabilizujących, pozycji z pilatesu i wzmacniania mięśni brzucha oraz kręgosłupa – czyli ćwiczeń na mięśnie gorsetowe, które wspomagają prawidłową pracę kręgosłupa.

Qczaj - dieta pełna wyzwań

Na oficjalnej stronie Qczaja można wykupić przygotowane przez niego plany dietetyczne i zostać prawdziwą „fit larwą”. Trener-performer zapewnia, że po zakupie diety będzie można liczyć na pełną pomoc z jego strony, wsparcie, a także… nowe wyzwania. Czym charakteryzują się owe wyzwania Qczaja?

Wyzwania Qczaja to przygotowane przez niego wyzwania w trzech kategoriach: dieta, ruch i motywacja. Trener zapewnia, że co dwa dni wysyła nowy cel do zrealizowania, a podjęcie się go wywoła mnóstwo uśmiechu i da dużą dawkę satysfakcji.