Ten domowy trening to hit! Czym jest 12-3-30? Prawdziwy pogromca tłuszczu

2023-08-14 10:07

Odchudzanie bywa trudne, ale nie niemożliwe. Czasem wystarczy znaleźć odpowiedni rodzaj ćwiczeń, by organizm zaczął gubić zbędne kilogramy. Wyjaśniamy, na czym polega metoda 12-3-30 i dlaczego stała się tak popularna od czasów pandemii.

Ten domowy trening to hit! Czym jest 12-3-30? Prawdziwy pogromca tłuszczu
Autor: Fot. Getty Images

Ćwiczenia wykonywane w domu to forma aktywności fizycznej, która w dużym stopniu była obecna podczas pandemii COVID-19.  Zamknięte siłownie, zalecenia pozostania w miejscu zamieszkania, przyczyniły się do rozpowszechnienia treningu metodą 12-3-30.

W formie - Odpoczynek po treningu

12-3-30, co to takiego? Metoda, która podbija internet

Po raz pierwszy tę metodę przedstawiła Lauren Giraldo, influencerka prowadząca kanał na YouTubie. W 2019 roku opublikowała nagranie, tłumacząc, jak odpowiednie ustawienie bieżni pozwala na szybkie spalanie tłuszczu. Wówczas jednak film nie wzbudził większego zainteresowania.

Sytuacja zmieniła się, kiedy podczas pandemii ludzie zaczęli szukać efektywnych ćwiczeń, które można wykonać w domu. Obecnie w mediach społecznościowych metoda 12-3-30 stała się wiralem, a internauci są zaskoczeni efektami. 

Trening polega na intensywnych ćwiczeniach wysiłkowych. Jednak nie potrzebujesz niczego poza bieżnią, a ciąg cyfr to nic innego jak wartości ustawienia sprzętu. Wyjaśniamy, co dokładnie oznacza każda z wartości:

  • 12 - kąt nachylenia bieżni,
  • 3 - prędkość, mile na godzinę (czyli około 4,8 km/h),
  • 30 - czas wykonywania ćwiczeń.

Influencerka zaznacza, że choć sama nie należała do osób, które lubią biegać, to ten rodzaj ćwiczeń zaskoczył ją wynikami, ponieważ w trzy miesiące tylko dzięki marszowi schudła prawie siedem kilogramów. Co więcej, aktywność polega na szybkim marszu, więc jest w stanie zachęcić najbardziej sceptyczne osoby.

Jakie korzyści daje trening 12-3-30? Prawdziwy pogromca tłuszczu

Jak informuje portal Forbes Health, ten rodzaj treningu jest wyjątkowo skuteczny i ma wiele korzyści dla zdrowia. Czas i intensywność pozwalają dobrze dotlenić organizm. Metoda ta wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, pozwala spalić tłuszcz i przyczynia się do zbudowania masy mięśniowej. Dodatkową zaletą jest fakt, że ćwiczenia nie stanowią dużego obciążenia dla organizmu.

Trening odpowiedni jest dla osób w każdym wieku, co czyni go wyjątkowo atrakcyjną formą ruchu. Specjaliści zaznaczają jednak, że przed rozpoczęciem ćwiczeń należy pamiętać o rozgrzewce. Powinna trwać około dziesięciu minut i polegać na spokojnym marszu w minimalnym nachyleniu bieżni. 

Warto podkreślić, że nie zaleca się trzymania za poręcz, ponieważ w ten sposób dochodzi do wymuszenia na ciele określonej pozycji. Zmieniona postawa zmniejsza wydatek energetyczny, co przekłada się na jakość treningu oraz efekty.