Chcesz żyć dłużej? Taki trening może ci w tym pomóc
To fakt powszechnie znany: aktywność fizyczna to jeden podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Ćwiczenia poprawiają dopływ krwi do mózgu, zwiększają stopień skupienia, sprawność i jasność umysłu, pomagają utrzymać prawidłową masę ciała, dają również szansę na dłuższe życie. Ekspert podpowiada, który rodzaj treningu najlepiej się sprawdzi.
Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. Każdy z nas potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, by się prawidłowo rozwijać. Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na cały organizm, m.in. poprawia sprawność, wytrzymałość i elastyczność ciała, redukuje stres oraz wzmacnia system immunologiczny. Naukowcy nieraz dowiedli, że uprawianie sportu wydłuża życie. Tego samego zdania jest Nick Mitchell, brytyjski trener personalny i założyciel firmy Ultimate Performance.
Trening oporowy wydłuża życie. Tak twierdzi ekspert
Według niego trening oporowy, zwany także siłowym, może pomóc w dożyciu stu lat. Ponieważ angażuje on dużą ilość włókien mięśniowych i mięśni głębokich odpowiadających za stabilizację ciała, prawidłową postawę oraz wpływających na utrzymanie równowagi. Ćwiczenia siłowe przynoszą wiele korzyści dla organizmu m.in.:
- przyczyniają się do utraty wagi,
- zwiększają siłę mięśni, poprawiają wytrzymałość ścięgien i więzadeł,
- pomagają zminimalizować ryzyko chorób układu kostnego (np. osteoporozy),
- poprawiają postawę ciała,
- wzmacniają serce, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób (np. zawału serca, miażdżycy),
- powodują wytwarzanie endorfin tzw. hormonów szczęścia.
Ekspert twierdzi, że dwie 45-minutowe sesje treningu oporowego w ciągu tygodnia są optymalne dla osób powyżej 50. roku życia. - Wiem, że niektóre osoby w podeszłym wieku wychodzą z założenia, że siłownia jest dla młodych osób. Należy zmienić jednak nastawienie - mówi.
Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku
Nick Mitchell wyjaśnia, że wraz z wiekiem powstaje zjawisko tzw. sarkopenia, czyli postępująca utrata tkanki mięśniowej. A zanik masy mięśniowej u osób w podeszłym wieku przyczynia się do upadków, a niska masa kostna w połączeniu z upadkiem to wysokie ryzyko złamań. Ten proces jest bardzo powolny, ale systematyczny i znacznie nasila się po 60. roku życia. W celu zapobiegania sarkopenii warto, jak podkreśla ekspert, zacząć uprawiać trening oporowy, nawet w warunkach domowych.
- Chcesz pozostać młody, aktywny, energiczny i żwawy, jak to tylko możliwe? Powinieneś więc wykonywać ćwiczenia, np. pompki, powoli, dokładnie i systematycznie – zachęca Nick Mitchell.
Jego zdaniem nigdy nie jest za późno, by zacząć przygodę z treningiem oporowym. – Nawet 75-letni mężczyzna, który nigdy wcześniej nie ćwiczył, może podjąć działania w kontekście treningu. To tylko pozytywnie odbije się na zdrowiu – dodaje.
Przykładowe ćwiczenia oporowe, jakie można wykonywać w domu, są to: pompki klasyczne i odwrócone, przysiady, boksowanie, podnoszenie butelek z wodą (zastępujących hantle) czy podskoki do góry.
Jak twierdzi ekspert, trening siłowy, daje świeży start, by zmienić coś w swoim stylu życia na lepsze.