Ćwiczenia na leniwe jelita. 20 minut, by pokonać wzdęcia i zaparcia
Ból, wzdęcia i skurcze brzucha to objawy wskazujące na problemy z trawieniem. Bez względu na przyczynę, chcemy jedynie pozbyć się tych uporczywych dolegliwości. Możemy sięgnąć po leki dostępne bez recepty, zaparzyć herbatę ziołową lub rozłożyć matę do ćwiczeń. Okazuje się, że niektóre pozycje jogi mają zbawienny wpływ na pracę układu pokarmowego.
Wpływ jogi na trawienie
W dzisiejszych czasach problemy żołądkowo-jelitowe są wynikiem siedzącego trybu życia i nadmiaru stresu. Istotne znaczenie ma oś jelitowo-mózgowa, czyli system komunikacyjny, składający się z impulsów biochemicznych i nerwów, który łączy układ trawienny z mózgiem.
Gdy organizm narażony jest na silny stres, naturalną reakcją są objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak ból brzucha, nudności i wymioty, biegunka czy zmiany apetytu.
Regularne praktykowanie jogi skutecznie redukuje natężenie stresu, ma również pozytywny wpływ na krążenie krwi i perystaltykę jelit. Właściwości te potwierdziły badania przeprowadzone z udziałem pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego (IBS). Przez 3 miesiące jedna grupa przestrzegała specjalnej diety, a druga uprawiała jogę. U wszystkich uczestników nastąpiła wyraźna poprawa samopoczucia.
Pozycje jogi najlepsze na trawienie
Joga jest dostępna dla każdego, można ją wypróbować na zajęciach z trenerem lub samodzielnie w domu na podstawie informacji znalezionych w internecie. Poniżej przedstawiamy 6 asan dla początkujących, które mają pozytywny wpływ na trawienie i redukcję stresu.
Apanasana
Apanasana to jedna z najprostszych jogowych asan. Wystarczy położyć się na macie na plecach, a następnie unieść zgięte nogi. Podczas wdechu należy delikatnie przyciągnąć nogi do klatki piersiowej i objąć je ramionami. Ruch ten wspomaga eliminację gazów i usprawnia ruch jelit.
Ardha Matsyendrasana
Pozycja Ardha Matsyendrasana to tzw. półskręt kręgosłupa. Należy usiąść na macie z wyprostowanymi nogami przed sobą, zgiąć prawą nogę w kolanie, a stopę położyć jak najbliżej lewego uda.
Zegnij lewą nogę w kolanie i umieść ją na zewnątrz prawego uda, tak aby stopa znalazła się przy ziemi. Z pomocą prawej ręki złap za zewnętrzną stronę prawego kolana, a lewą rękę umieść na ziemi za plecami, aby pogłębić skręt tułowia.
Balasana
Balasana to inaczej pozycja dziecka. Usiądź na swoich piętach, z kolanami rozstawionymi na szerokość bioder lub szerzej (w zależności od komfortu). Powoli pochyl tułów do przodu, z każdym wydechem pozwól, by tułów schodził niżej, aż twoje czoło dotknie maty. Jeśli to niemożliwe, możesz użyć poduszki, by wesprzeć głowę. W wersji klasycznej Balasany wyciąga się ręce przed siebie, z dłońmi skierowanymi ku ziemi. Można je również ułożyć wzdłuż ciała z dłońmi w stronę stóp.
Marjaryasana-Bitilasana
Marjaryasana-Bitilasana to pozycja kot-krowa, która polega na ustawieniu się w klęku podpartym (dłonie na wysokości ramion, kolana na szerokości bioder). Następnie należy naprzemiennie wyginać plecy w łuk i wypychać brzuch w dół. Asana ta skutecznie wspiera trawienie i łagodzi napięcie w dolnej części pleców.
Pavanamuktasana
Pavanamuktasana to pozycja uwalniająca wiatr. Polega na leżeniu na plecach na macie i przyciąganiu jednego lub obu kolan do klatki piersiowej z jednoczesnym zbliżaniem czoła do nóg. To ustawienie ciała stymuluje perystaltykę jelit, pomagając w redukcji gazów. Trikonasana
Aby wykonać Trikonasanę, stań prosto, rozstaw nogi na szerokość około metra, a następnie skręć jedną stopę na zewnątrz pod kątem 90 stopni. Pochyl się w bok w kierunku skręconej stopy, opierając dłoń na nodze, kostce lub podłodze, jednocześnie unosząc drugą rękę ku górze i otwierając klatkę piersiową. Skręt tułowia i rozciąganie brzucha w tej pozycji wspomagają procesy trawienne oraz poprawiają krążenie w rejonie narządów wewnętrznych.
Kiedy joga nie pomoże?
Joga ma pozytywny wpływ na układ trawienny, ale nie we wszystkich przypadkach zniweluje odczuwane dolegliwości. Joga nie pomoże w następujących schorzeniach:
- ostre zapalenie jelit,
- ostre zapalenie żołądka,
- ostre zapalenie trzustki,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- silna biegunka,
- przepuklina w obrębie jamy brzusznej,
- refluks żołądkowo-przełykowy.