Masz pracę przy biurku? Eksperci polecają zrobić sobie 15-minutową przerwę ćwiczeniową
Siedzenie całe dnie przy biurku w pracy czy w szkole może być niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Okazuje się jednak, że możemy odwrócić szkody wyrządzone spędzaniem całych dni na krześle. A wystarczy tylko 15 minut.
15 minut - tyle czasu wystarczy, by przeciwdziałać szkodom, jakie może wyrządzić nam 9 godzin spędzonych przy biurku - tak przynajmniej twierdzą eksperci ds. zdrowia. Udało im się to ustalić dzięki nowemu globalnemu badaniu, które pokazuje jak pracownicy mogą poprawić swoje zdrowie psychiczne. A wszystko dzięki krótkim i prostym przerwom na ruch.
Zrób sobie 15 minut przerwy. To może pomóc zdrowiu psychicznemu
Badania zostały przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przez ASICS, w którym udział wzięło 26 tysięcy osób. Jak udało się wykazać naukowcom, nawet dwie godziny pracy przy biurku mogą wpływać na nasze zdrowie psychiczne.
Badania wykazały również, że już po czterech godzinach pracy przy biurku znacząco wzrasta nasz poziom stresu.
Nie ma jednak tego złego. Według ekspertów wystarczy bowiem wprowadzić zaledwie 15 minut aktywności fizycznej do dnia pracy, by te efekty można było załagodzić. I rzeczywiście, kiedy uczestnicy zaczęli się ruszać w ciągu dnia pracy, doświadczali obniżonego poziomu stresu i czuli się znacznie bardziej zrelaksowani, spokojni i odporni.
Nie tylko korzyści psychiczne
Na tym jednak nie kończą się potencjalne korzyści z przerwy na ćwiczenia w ciągu dnia pracy. Okazuje się, że oprócz odwrócenia potencjalnych szkód dla zdrowia psychicznego, mogą one również poprawić samopoczucie fizyczne po dłuższym siedzeniu przy biurku.
Jeśli spędzamy więcej niż 3-4 godziny dziennie w pozycji siedzącej podczas pracy, narażamy się na większe ryzyko: raka, zapalenia stawów, chorób serca, otyłości czy problemów z postawą.
Jakie ćwiczenia można robić? Te będą idealne
Jeśli więc chcemy jak najbardziej ograniczyć to ryzyko, wystarczy zająć sobie dosłownie 15 minut w ciągu dnia, by walczyć z konsekwencjami siedzenia. Pomocne mogą być w tym takie ćwiczenia jak:
- podnoszenie ramion
- przysiady
- skręty kręgosłupa
- wypady
- krążenie ramionami.
Rozciąganie będzie niezwykle pomocne w łagodzeniu sztywności spowodowanej długimi okresami siedzenia. Może być również pomocne w korygowaniu postawy. Warto się skupić jednak na rozszerzaniu klatki piersiowej, obracaniu szyi i ramion oraz mobilizację kręgosłupa.
Badanie to potwierdza, że w ciągu dnia warto robić sobie przerwy na rozciągnięcie czy po prostu poruszanie się. Jest to ważne nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale też psychicznego.