Mózg potrzebuje ruchu. Jak ćwiczenia poprawiają pamięć i koncentrację?
Regularne ćwiczenia fizyczne mają ogromny wpływ nie tylko na ciało, ale także na nasz umysł. Pomagają poprawić pamięć, koncentrację, a także stymulują produkcję neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nasz nastrój. Ruch wspiera zdrowie mózgu i może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.
Najlepsze ćwiczenia dla zdrowia mózgu
Według Światowej Organizacji Zdrowia prawie 1 na 6 osób na świecie zmaga się z zaburzeniami neurologicznymi. W USA 5,8 miliona osób cierpi na chorobę Alzheimera, a 1 milion na Parkinsona. Na szczęście regularne ćwiczenia mogą poprawić zdrowie mózgu, stymulować neurony i zmniejszać gromadzenie się szkodliwego białka w mózgu.
Większość z nas wie, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na całe ciało. Badania wykazują, że regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko chorób serca, udaru, cukrzycy i raka. Co więcej, mogą także poprawić funkcje poznawcze.
U dorosłych, którzy regularnie ćwiczą, znacznie zmniejsza się zanik tkanki mózgowej oraz oznaki uszkodzenia naczyń i cichego udaru, a także dochodzi do pogrubienia kory mózgowej, co ma kluczowe znaczenie dla pamięci i myślenia
- tłumaczył dr Marat Reyzelman, specjalista neurologii w Wellstar Health System.
Te procesy poznawcze to neurogeneza i neuroplastyczność. Pierwszy oznacza wzrost nowych komórek mózgowych, a drugi zdolność mózgu do tworzenia połączeń w odpowiedzi na uszkodzenia. Regularne ćwiczenia wspierają te procesy, zwiększając dostarczanie tlenu do mózgu.
Reyzelman twierdzi, że poprawa przepływu krwi i dotlenienia podczas ćwiczeń ma kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu, szczególnie hipokampu, który odpowiada za pamięć.
Ćwiczenia poprawiają sprawność poznawczą we wszystkich grupach wiekowych
- mówił.
Pomagają również zmniejszyć stan zapalny i produkcję hormonów stresu, jak kortyzol, które przyspieszają starzenie się mózgu. Regularna aktywność fizyczna wspiera produkcję endorfin i neuroprzekaźników, poprawiając nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Wykazano, że ćwiczenia przynoszą korzyści pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak migrenowe bóle głowy, demencja, choroba Parkinsona, udar, stwardnienie rozsiane, depresja i lęk, przewlekły ból i zaburzenia snu, żeby wymienić tylko kilka. Badania pokazują, że osoby starsze, które prowadzą bardziej aktywny fizycznie tryb życia, mają tendencję do wyższych funkcji poznawczych w porównaniu do osób starszych, które prowadzą bardziej siedzący tryb życia
- wyjaśnił.
Jak ćwiczyć dla zdrowia mózgu?
Aby wspomóc zdrowie mózgu, eksperci zalecają włączenie do codziennej rutyny następujących rodzajów ćwiczeń:
- ćwiczenia aerobowe (aardio) - chodzenie, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze zwiększają poziom tlenu w mózgu, co może wspomagać pamięć i funkcje poznawcze,
- trening siłowy - podnoszenie ciężarów czy trening oporowy mogą pomóc chronić hipokamp - ośrodek pamięci mózgu,
- joga - może pomóc w redukcji stresu i lęku oraz poprawie jasności umysłu.
Im więcej ćwiczeń, tym lepiej, ale jakaś aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna
- radził ekspert.
Najwięcej korzyści otrzymujemy, gdy ćwiczymy co najmniej pięć godzin tygodniowo.