Nie zapomnij o przerwach w czasie ćwiczeń. To pomoże spalić kalorie
Ćwiczenia są świetnym sposobem na spalenie zbędnych kalorii. Eksperci podkreślają, że nieprzerwane ćwiczenia wcale nie są najlepszym sposobem na ich spalenie. Badania pokazują, że powinniśmy robić sobie przerwy.
Częstsze zatrzymywanie się pozwoli więcej stracić? W niedawanym badaniu naukowcy odkryli, że robienie sobie przerw w trakcie spaceru pozwala spalić więcej kalorii niż przejście całej trasy nieprzerwanie od początku do końca.
Tak stracisz więcej kalorii. Przerwy zamiast prosto do celu
Eksperci zmierzyli zapotrzebowanie uczestników na tlen i energię, którzy chodzili na bieżni i korzystali ze schodów treningowych. 10 zdrowych uczestników było monitorowanych, kiedy ćwiczyli w trzech różnych tempach przez okres od 10 sekund do czterech minut.
Naukowcy rejestrowali poziom zużywanego przez każdego uczestnika tlenu oraz zapotrzebowanie metaboliczne każdego interwału. Testy wykazały, że wspinaczka lub chodzenie w 10/30-sekundownych interwałach wymagało o 60 proc. więcej tlenu niż pokonanie tego samego dystansu bez zatrzymywania się.
Francesco Luciano, badacz z Uniwersytetu w Mediolanie i pierwszy autor badania, wyjaśnił, że kiedy spacerujemy na krótszych dystansach, zużywamy więcej energii i tlenu w celu pokonania dokładnie tego samego dystansu.
Porównał to do samochodu, który zużywa więcej paliwa na pierwszych kilku kilometrach, a im dłużej jedzie, tym mniej go pobiera.
Dlaczego warto robić przerwy? Eksperci wyjaśniają
Według ekspertów ciało potrzebuje więcej energii do rozgrzania się na początku każdego spaceru. Kiedy jednak jest już w ruchu, potrzebowało jej znacznie mniej. Eksperci zauważyli, że kiedy zaczynamy chodzić potrzebujemy więcej energii.
Trochę przypomina to prowadzenie samochodu, który wymaga paliwa, by uruchomić silnik i rozpocząć podróż.
Jeśli jednak będziemy robić sobie przerwy, to nasze ciało znów będzie musiało się rozgrzewać, a przy tym spalać będzie więcej tlenu, by znów zacząć chodzić. Nie ma znaczenia czy idziemy przez 10, czy 30 sekund.
Zespół ustalił, że wiele szacunków dotyczących zapotrzebowania na energię i tlen podczas chodzenia dotyczyło osób ćwiczących w stałym stanie metabolicznym, co porównali do samochodu jadącego z prędkością tempomatu.
Zazwyczaj mierzy się zapotrzebowanie na energię podczas spacerów trwających wiele minut. Wiele osób nie jest jednak w stanie chodzić tak długo. Badanie to było zrobione z myślą o osobach starszych i z zaburzeniami chodu.
Ich badania są zgodne z wynikami innych, które wykazały, że krótkie okresy aktywności fizycznej mogą znacząco poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia pomogą opracować program rehabilitacji i aktywności fizycznej dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, co przełoży się na skuteczniejsze praktyki.