Tak zapanujesz nad poziomem cukru we krwi. Eksperci wiedzą dokładnie kiedy ćwiczyć

2024-06-11 9:41

Ćwiczyć rano czy wieczorem? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Nowe badania w końcu dają na nie odpowiedź. Okazuje się, że osoby z nadwagą bądź otyłością powinny ćwiczyć w godzinach wieczornych, by kontrolować swój poziom cukru we krwi.

Tak zapanujesz nad poziomem cukru we krwi. Eksperci wiedzą dokładnie kiedy ćwiczyć
Autor: fot. Getty Images Tak zapanujesz nad poziomem cukru we krwi. Eksperci wiedzą dokładnie kiedy ćwiczyć

Ćwiczenia mogą obniżyć stężenie glukozy we krwi

Ćwiczenia są niezwykle ważne dla zdrowia. Okazuje się jednak, że pora dnia ma znaczenie, jeśli chodzi o utrzymanie dobrego zdrowia. Nowe badanie pokazały, że zarówno umiarkowana, jak i energiczna aktywność fizyczna u dorosłych prowadzących siedzący tryb życia, z nadwagą lub otyłością, przyniesie najlepsze efekty w obniżaniu dziennego poziomu cukru we krwi, jeśli będziemy wykonywać ją wieczorem. 

Wyniki badania opublikowane zostały w czasopiśmie Obesity.

Według ekspertów, powszechnie znanym już faktem jest to, że umiarkowana bądź energiczna aktywność fizyczna poprawia homeostazę glukozy u dorosłych z nadwagą, bądź otyłością. Właśnie u tych osób bowiem występuje większe ryzyko rozwoju insulinooporności. Autor badania Jonatan R. Ruiz, profesor  na Uniwersytecie w Granadzie zaznaczył, że wyniki ich badania podkreślają znaczenie precyzyjnych ćwiczeń. 

W praktyce klinicznej certyfikowany personel sportowy i medyczny powinien rozważyć optymalną porę dnia, aby zwiększyć skuteczność przepisywanych przez siebie programów ćwiczeń i aktywności fizycznej

- mówi profesor. 

Poradnik Zdrowie: Żyję z Cukrzycą

Wyniki podobne u kobiet i mężczyzn 

Do badania wykorzystane zostały badania wyjściowe z wieloośrodkowego, randomizowanego, kontrolowanego badania przeprowadzonego w Granadzie i Pampelunie w Hiszpanii. 

W badaniu łącznie wzięło udział 186 osób o średniej wieku 46 lat. Każdy z nich cierpiał na jakąś formę nadwagi lub otyłości. Aktywność fizyczną oraz wzorce poziomu glukozy monitorowano przez 14 dni. Aktywność fizyczna została skategoryzowana na: nieaktywność oraz "rano", "popołudnie" oraz "wieczór". 

W badaniach udało się wykazać, że ćwiczenie w godzinach od 18:00 do północy wiązało się z obniżeniem dziennego, nocnego i ogólnego poziomu glukozy we krwi w porównaniu z brakiem aktywności. Związek ten był silniejszy u uczestników ze stanem przedcukrzycowym. Wyniki były podobne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Nie jest to pierwsze tego typu badanie. W kwietniu pojawiło się badanie, z którego udało się wyciągnąć podobne wnioski. Sugerowało, że wieczorna aktywność może prowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi rano.

Jeszcze inne badania wykazywały, że ćwiczenia w późniejszych godzinach - zwłaszcza po posiłkach - mogą pomóc opanować skoki cukru we krwi.

Sonda
Lubisz ćwiczenia na świeżym powietrzu?