Technologiczny ból szyi naprawdę istnieje. Zobacz, jak się go pozbyć

2025-07-22 15:50

Pochylona głowa, wzrok utkwiony w ekranie - tak wygląda nasza codzienność. Efekt? Ból szyi i karku, który może przerodzić się w poważniejsze dolegliwości. Sprawdzamy, czym jest technologiczny ból szyi i jak skutecznie go zredukować.

Technologiczny ból szyi naprawdę istnieje. Zobacz, jak się go pozbyć
Autor: Getty Images

Co to jest technologiczny ból głowy?

W dzisiejszym świecie wiele osób spędza wiele godzin w ciągu dnia patrząc w ekran komputera i/lub telefonu. Najnowsze badania wykazały, że przeciętny Amerykanin przez ponad 12 godzin dziennie korzysta z różnego rodzaju urządzeń.

Całe to przewijanie i pisanie może odbić się na szyi i ramionach, prowadząc do tego, co nieformalnie nazywa się „szyją technologiczną”. Twoja głowa waży około 12 do 20 funtów - mniej więcej tyle, co rozmiar i waga kuli do kręgli! Gdy pochylasz się przez dłuższy czas w nienaturalnej pozycji, mięśnie szyi wysyłają ci sygnał: ból i sztywność

- wyjaśnił Jeremy Smit, chirurg kręgosłupa i szef chirurgii kręgosłupa w Hoag Orthopedic Institute w Irvine w Kalifornii.

Technologiczny ból głowy (tech neck) to dolegliwość, która pojawia się w wyniku długotrwałego korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, smartfony czy tablety. Objawia się bólem głowy, napięciem mięśni szyi i karku, zmęczeniem oczu oraz problemami z koncentracją.

Zdrowo Odpytani: Chirurg ortopeda rozprawia się z mitami na temat osteoporozy. "Odradzałbym dietę wegańską"
Poradnik Zdrowie Google News

Co jest przyczyną zespołu tech neck?

Mówiąc wprost: zła postawa! Zazwyczaj „tech neck” pojawia się, gdy ktoś pracuje przy komputerze. Kiedy ktoś pracuje przez cały dzień, ma tendencję do wyciągania głowy w stronę ekranu, aby „lepiej widzieć” i garbienia się lub zaokrąglania ramion. Może to prowadzić do napięcia w klatce piersiowej i górnej części szyi, utrudniając utrzymanie prawidłowej postawy. Patrzenie w dół na telefon i garbienie się na kanapie również może powodować „tech neck”

- dodała Jessica Lefkowitz, fizjoterapeutka w Bespoke Physical Therapy w Nowym Jorku.

Jak stwierdzić, czy masz technologiczny ból głowy?

Postawienie diagnozy szyi technologicznej nie jest trudne, ponieważ najczęściej pojawia się ona po dłuższym korzystaniu z telefonu lub komputera, zwłaszcza bez przerw. Szyja (a czasami ramiona) będzie boleć i sztywnieć, a dodatkowo mogą wystąpić bóle głowy. Chociaż jest to rzadkie, objawy mogą promieniować w dół ramion

- wyjaśnił dr Peter G. Whang, członek Amerykańskiej Akademii Chirurgów (FACS), Amerykańskiego Kolegium Chirurgów (FAAOS), chirurg kręgosłupa z Yale School of Medicine.

Dodatkowo dolegliwości bólowe nasilają się podczas kręcenia głową lub kiwania na "tak". Warto ustawić telefon z boku i nagrać krótki filmik, by zobaczyć, w jakiej pozycji siedzimy przed komputerze.

To pomoże ci lepiej zrozumieć pozycję, w której zazwyczaj pracujesz. Jeśli odczuwasz ból i znajdujesz się w tej pochylonej do przodu pozycji głowy, możesz być dobrym kandydatem do niektórych ćwiczeń, które mogą pomóc w przypadku tech neck

- dodała Jessica Lefkowitz.

Konsultacja lekarska jest wskazana, gdy ból szyi i ramion współwystępuje z uczuciem pieczenia, mrowienia lub drętwienia rąk.

Jak radzić sobie z syndromem „tech neck” w domu?

Jeśli musisz spędzać dużo czasu przed komputerem lub telefonem, ważne jest, aby skupić się na postawie i utrzymać wzrok na poziomie ekranu

- powiedział dr Peter G. Whang.

Fizjoterapeutka Jessica Lefkowitz zaleca sprawdzanie postawy ciała co pół godziny podczas pracy, najlepiej ustawić budzik, aby nie zapomnieć.

To pomoże ci nauczyć się częściej kontrolować swoje ciało i zwrócić uwagę na to, jak spędzasz czas przed komputerem. Podczas sprawdzania postawy ciała możesz wykonać kilka ćwiczeń ruchowych, które pomogą w przypadku tzw. „tech neck” (szyi technologicznej)

- dodała.

Wykonaj 10 ruchów głową w górę i w dół, jak przy potakiwaniu, dbając o pełny zakres ruchu. Następnie przekręć głowę w lewo i prawo również 10 razy. Na zakończenie przechyl głowę, próbując dotknąć uchem ramienia - po 10 powtórzeń na każdą stronę.

Usiądź w pozycji z wyprostowanymi plecami i powoli pochyl głowę, starając się przyciągnąć brodę do klatki piersiowej. Następnie unieś głowę, odchylając ją do tyłu, jak pozwala na to zakres ruchu. Powtórz to ćwiczenie 10 razy, od trzech do pięciu razy dziennie.

Następnie, wciąż siedząc w wyprostowanej pozycji, spróbuj obracać głowę w prawo i lewo, jakbyś chciał spojrzeć za ramię. Wykonaj 10 powtórzeń, 3-5 razy w ciągu dnia. Przechylaj głowę na boki, próbując dotknąć uchem jednego i drugiego ramienia. Ćwiczenie powtórz 10 razy i wykonuj je trzy do pięciu razy dziennie.

Ustaw ręce w pozycji przypominającej otwartą bramkę i oprzyj przedramiona o ościeżnicę drzwi. Zrób krok naprzód, aż poczujesz rozciąganie w obrębie klatki piersiowej. Wykonaj trzy takie powtórzenia, utrzymując każde przez 30 sekund.

Połóż się na brzuchu, czołem dotykając podłogi. Dla wygody możesz podłożyć zwinięty ręcznik, aby czoło miało stabilne podparcie, a nos nie był uciskany. Ręce połóż grzbietami dłoni na dolnej części pleców, w pozycji przypominającej skute kajdankami ręce. Z tej pozycji powoli przesuń ręce nad głowę.