Tyle kroków rób dziennie, by być zdrowym. Nie chodzi wcale o 10 tys.

2023-06-15 13:42

Powszechnie przyjęło się, że 10 tys. kroków dziennie wpływa na zdrowie i sylwetkę. Amerykańscy naukowcy postanowili to zweryfikować. Wyliczyli codzienną dawkę ruchu, jaką powinno się podejmować. Tyle trzeba się nachodzić, by zadbać o dobrą kondycję organizmu i przy okazji zrzucić zbędne kilogramy.

Tyle kroków rób dziennie, by być zdrowym. Nie chodzi wcale o 10 tys.
Autor: Getty Images Tyle kroków rób dziennie, by być zdrowym. Nie chodzi wcale o 10 tys.

Siedzący tryb życia jest bez wątpienia zmorą dzisiejszych czasów. Praca przed komputerem i brak aktywności fizycznej może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Często przyczynią się do rozwoju chorób m.in. otyłości, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca czy nadciśnienia tętniczego. Eksperci alarmują, że powinniśmy się więcej ruszać. Regularne spacery są jedną z najlepszych i najzdrowszych rzeczy, którą możemy, a wręcz powinniśmy zrobić dla zdrowia i utrzymania zdrowej kondycji fizycznej. Wzmacniają też ciało i poprawiają nastrój.

Dzienna dawka kroków – ile wynosi?

Ile kroków powinniśmy robić w ciągu dnia? Jak się okazuje, wcale nie musi to być 10 tys. Ta liczba uległa zmianie za sprawą amerykańskich badaczy z Vanderbit Univeristy Medical Center (VUMC) w Nashville. Znaleźli dowody na to, że pokonanie nawet niewymagającego dystansu w ciągu dnia ma zbawienny wpływ na zdrowie.

Uczeni przeprowadzili czteroletnie obserwacje, podczas których wnikliwie analizowali nawyki i sposób pracy uczestników w przedziale wiekowym od 41 do 67 lat. Zwracali też szczególną uwagę na to, jak często badani podejmowali aktywność fizyczną w ciągu dnia. Na podstawie tych danych byli w stanie wyliczyć, ile kroków dziennie warto robić, by zdrowie nie szwankowało, a deficyt kaloryczny nie wykraczał poza normę. Łącznie wzięło udział w tej analizie 6 042 ochotników. 

W formie 24: odpoczynek po treningu

Według badaczy robienie mniej niż 10 tys. kroków dziennie jest powiązane ze znaczną redukcją ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Zalecają, aby robić w ciągu dnia od 8 do 9 tys. kroków.

Jak pokazują wyniki analizy, osoby, które pokonały dystans 6,5 kilometrów dziennie, czyli ok. 8200 kroków, miały najlepsze wyniki w poprawie stanu zdrowia. Cieszyły się dobrym samopoczuciem i tryskały energią. Nie miały też większych problemów z utrzymaniem wagi ani nie dokuczały im uciążliwe dolegliwości, m.in. refluks żołądka.

Chodzenie sprzyja zdrowiu

Doniesienia naukowe skomentował główny autor badania, prof. Evan Brittain z wydziału medycyny sercowo-naczyniowej w VUMC. Wyjaśnił, że "wpływ chodzenia na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę obserwuje się po pokonaniu 8-9 tys. kroków dziennie". – W innych schorzeniach związek był liniowy, czyli im więcej kroków, tym mniejsze ryzyko – dodał.

Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Ale nie można też zapominać o zdrowym odżywianiu. Jak wskazują naukowcy, w codziennym jadłospisie nie może zabraknąć warzyw, owoców i błonnika, a rezygnacja z produktów wysokoprzetworzonych, bogatych w sól, cukier, konserwanty, tłuszcze trans i polepszacze, wyjdzie nam tylko na zdrowie.