Uprawiasz sport? Oto 5 czynności, które podniosą jakość twojego treningu

2017-04-24 9:30

Coraz więcej osób poświęca swój wolny czas na aktywność fizyczną. Najczęstszy wybór to jogging, fitness, siłownia. Niestety często spotykamy się z opinią, że efektywny trening to intensywny, morderczy wysiłek. A zaniedbane zostają z pozoru mniej ważne, a w rzeczywistości elementarne składniki udanego treningu: zbilansowana dieta, regularne uzupełnianie płynów, odpowiednia rozgrzewka, zrównoważony program ćwiczeniowy, gimnastyka rozciągająca i odpoczynek po treningu.

Id'eau - możesz więcej
Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. 1. Zbilansowana dieta
  2. 2. Rozgrzewka przed treningiem
  3. 3. Nawadnianie
  4. 4. Przemyślany plan treningowy
  5. 5. Rozciąganie po treningu

Mówi się, że w zdrowym ciele mieszka zdrowy duch. Dlatego aktywność fizyczna jest bardzo ważnym aspektem zdrowego trybu życia. Niech zestawienie pięciu czynności podnoszących jakość treningu będzie dla was sugestią zmian w harmonogramie pracy nad ciałem.

1. Zbilansowana dieta

Odpowiednia dieta jest ściśle związana z aktywnością fizyczną. Niezależnie od celu treningu - odchudzanie, rzeźba, przekraczanie indywidualnych granic - są dwie reguły, które warto uwzględnić w swoim dziennym menu.

Po pierwsze, posiłek należy zjeść najpóźniej na dwie godziny przed treningiem. Powinien składać się przede wszystkim z produktów bogatych w węglowodany, które są głównym źródłem energii w jadłospisie człowieka. Są to makarony, kasze, pieczywo. W połączeniu z nabiałem, mięsem z indyka czy soją, stanowią idealny przedtreningowy odżywczy duet.

Po zakończonej sesji treningowej proporcja się odwraca i zjadany posiłek powinien składać się z węglowodanów i białka - np.: jogurt naturalny z orzechami i bananem.

2. Rozgrzewka przed treningiem

Rozgrzewka to podstawowy punkt planu ćwiczeniowego - niezależnie, czy ćwiczysz na siłowni, biegasz, wspinasz się. W nieinwazyjny sposób przygotowuje mięśnie do pracy, minimalizując ryzyko kontuzji. Przyczynia się do zwiększenia temperatury ciała oraz długości mięśni, co przekłada się na ich intensywniejsze funkcjonowania w trakcie treningu właściwego.

Czas rozgrzewki uzależniony jest od indywidualnego schematu treningowego, ale powinna trwać minimum 10 minut. Rodzaje ćwiczeń wykonywanych w jej trakcie to np. stretching, ćwiczenia gimnastyczne, tzw. przebieżki – modyfikowane wg potrzeb osoby trenującej oraz dyscypliny, którą uprawia. Wykonując je, należy zapomnieć o tzw. wycisku – ćwiczenia nie mogą być wysiłkowe. Powinny stopniowo rozgrzewać kolejne partie ciała, przygotowując je do następującej fazy, czyli treningu właściwego.

3. Nawadnianie

Wielu z was w szale ćwiczeń zapomina o absolutnej podstawie, czyli piciu wody! Temperatura ciała osoby trenującej podczas intensywnego wysiłku fizycznego znacznie wzrasta. Organizm, aby zapobiec przegrzaniu, produkuje schładzający pot, w którego skład wchodzi około 90% H2O.

W trakcie jednej intensywnej sesji treningowej tracimy więc ogromną ilość wody. Zapominanie o uzupełnianiu na bieżąco niedostatków płynów może spowodować uczucie nagłego osłabienia, które jest objawem odwodnienia. Picie naturalnej wody mineralnej ID’EAU ogranicza wrażenie obciążenia, zwiększa wytrzymałość na wysiłek fizyczny oraz przyspiesza regenerację mięśni.

Id'eau - rozgrzewka przed treningiem
Autor: materiały prasowe
Warto wiedzieć

Badania przeprowadzone przez fizjologów Akademii Wychowania Fizycznego na zawodowych sportowcach udowodniły, że organizmy osób pijących ID’EAU były lepiej nawodnione i stwierdzono u nich skuteczniejszą neutralizację kwasicy metabolicznej oraz większy potencjał do niwelowania zmęczenia towarzyszącego wysiłkom beztlenowym.

Dowiedz się więcej na www.ideau.pl

4. Przemyślany plan treningowy

Jednym z grzechów głównych każdego aktywnego fizycznie człowieka jest przeforsowanie się. Maksymalne zmęczenie, pot lejący się z czoła, odczuwalny ból mięśni - to nie są pożądane rezultaty treningu.

Efektywne spalanie tkanki tłuszczowej i rzeźbienie ciała nie wiąże się z chaotyczną sesją treningową, a przemyślanym harmonogramem pracy, odpowiednio rozłożonej w czasie oraz spersonalizowaną strategią.

Aby stworzyć taki plan należy wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje, czyli wagę, wzrost, kontuzjogenność.

Porad i wskazówek można szukać w internecie, literaturze bądź u trenerów personalnych, którzy ułożą indywidualny plan treningowy dostosowany do profilu zainteresowanego.

5. Rozciąganie po treningu

O tym istotnym punkcie programu ćwiczeniowego zapomina większość aktywnych fizycznie. Zadaniem rozciągania (stretchingu) po treningu jest usunięcie z mięśni wszelkich napięć powstałych w trakcie pracy. To również czas na wyregulowanie oddechu i zrelaksowanie ciała po wytężonym wysiłku.

Spełnienie powyższych warunków sprawi, że trening będzie bardziej efektywny i po prostu właściwie wykonany. Dla zdrowia warto zmieniać złe nawyki - wprowadzać nowe schematy ćwiczeniowe, przejść na korzystną dietę i nie zapominać o regularnym uzupełnianiu płynów. Pamiętaj! Z wodą możesz więcej!

Id'eau - możesz efektywniej
Autor: materiały prasowe
Partnerzy