Wreszcie wiadomo, ile kroków dziennie robić dla zdrowia? Ogromne badania z polskim akcentem

2023-08-11 12:50

Moda na liczenie kroków trwa już od paru lat. Słusznie, bo to naprawdę ma znaczenie dla zdrowia. Wciąż jednak są wątpliwości, ile faktycznie należy ich zrobić każdego dnia, by odnieść optymalne korzyści. Ogromna analiza międzynarodowa, którą kierował doktor Maciej Banach, prof. kardiologii z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ma wreszcie dać odpowiedź.

Ile kroków dziennie ma znaczenie dla zdrowia? Lekarze rozstrzygnęli
Autor: GettyImages Ile kroków dziennie ma znaczenie dla zdrowia? Lekarze rozstrzygnęli

Analiza 17 różnych badań zrealizowanych w 6 krajach. Niemal 227 tysięcy uczestników. Zaangażowani naukowcy z kilku państw, w tym z Polski, USA, Chorwacji i Kosowa. Wyniki badania ukazały się w środę (9 sierpnia) w „European Journal of Preventive Cardiology”, a następnie komentowano je w CNN i wielu innych portalach informacyjnych na świecie. W oparciu o obowiązującą wiedzę naukową wiemy, w jaki sposób liczba dziennie wykonywanych kroków przekłada się na stan zdrowia człowieka.

Jak zrobić 10000 kroków? [TEST] | ESKA XD - Fit vlog #14

Chodzić muszą już młodzi

Już około 4 tys. kroków dziennie "znacząco" zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci. To wcale nie tak mało. Jeśli jeszcze nie masz odpowiedniej aplikacji w telefonie, warto to nadrobić, a się przekonasz.

Największe korzyści dla przedłużenia życia przynosi wykonywanie około 20 tys. kroków. Podobne wyniki uzyskano we wszystkich krajach. Zyskują zarówno mężczyźni jak i kobiety, we wszystkich grupach wiekowych.

Kto zyskuje najwięcej? Jak podają naukowcy, osoby młode. U tych badanych poniżej 60. roku życia, które dziennie wykonywały od 7 do 13 tys. kroków, ryzyko przedwczesnej śmierci spadało o 49 proc.

Po sześćdziesiątce korzyści też są imponujące. Seniorzy, którzy wykonują od 6 do 10 tys. kroków dziennie, czyli są w naprawdę dobrej kondycji, zmniejszają ryzyko przedwczesnego zgonu o 42 proc. w stosunku do rówieśników.

Badacze podkreślają, że im wcześniej zaczniemy regularnie spacerować, tym lepiej dla naszego samopoczucia i długości życia.

Serce kocha spacery

Na zwiększanie dziennej liczby kroków najszybciej pozytywnie reaguje układ sercowo-naczyniowy.

- Każdy wzrost o kolejne tysiąc kroków dziennie wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wczesnej śmierci o 15 proc., a każdy wzrost liczby kroków o 500, wiąże się z siedmioprocentowym zmniejszeniem ryzyka śmierci z powodu chorób układu krążenia – podkreśla kierujący badaniem dr Maciej Banach.

Ekspert podkreślił, że nie ma wyraźnej górnej granicy ruchu: „Im więcej kroków wykonujesz, tym lepsze ma to skutki dla twojego zdrowia".

Brak ruchu zabija

Lekarze podkreślają, że niemal każda aktywność fizyczna jest wskazana.

- Nie trzeba być lekarzem, żeby wiedzieć, jak ważna dla zdrowia jest aktywność fizyczna. Tymczasem aż 65 proc. Polaków nie robi nic - nie ćwiczy, nie tańczy, nawet nie pieli ogródka. Pod tym względem gorsi w Europie są od nas tylko Portugalczycy i Grecy, ale i tak ich parametry zdrowotne są lepsze, bo ich dieta jest zdrowsza. Zaledwie 2 proc. Polaków uprawia regularnie sport i chyba nie trzeba podkreślać, że to bardzo źle - przypomina na YouTube Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niewystarczająca aktywność fizyczna odpowiada za 3,2 mln zgonów rocznie.