Wystarczą 4 minuty. Nietypowa pozycja zapewni długie życie
Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna to klucz do zdrowia. Naukowcy stale sprawdzają, jaki jest wpływ określonych ćwiczeń na organizm. Dzięki temu wiemy, ile minut spaceru chroni przed przedwczesną śmiercią. Teraz możemy dowiedzieć się, jakie inne nieoczywiste ćwiczenie przekłada się na dłuższe życie.
Doktor odkrył sposób na dłuższe życie
Dr Michael Mosley, znany z programów i książek, w których popularyzuje zdrowe żywienie i zdrowy styl życia, przekonuje, że codzienne stanie na jednej nodze to sposób na wydłużenie życia. W jaki sposób praktykowanie tego ćwiczenia miałoby oddziaływać na organizm, poza tym, że jest to znakomite praktykowanie utrzymania równowagi?
Ekspert wyjaśnia, jak przełożyć stanie na jednej nodze na długowieczność. Zauważono, że umiejętność utrzymywania równowagi może przekładać się na inne parametry związane ze zdrowiem. Innymi słowy, osoby, które mają trudności w utrzymywaniu równowagi, jednocześnie mają wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.
Stanie na jednej nodze - wpływ na zdrowie
Dlatego warto włączyć do codziennych rytuałów tę pozycję, aby móc dłużej cieszyć się zdrowiem i życiem. Jak podkreśla dr Michael Mosley, wystarczą już 4 minuty każdego dnia, podczas których będziemy stać na jednej nodze, a efekty przyjdą same.
Ćwiczenie sprzyjające utrzymaniu równowagi przyda się, aby uniknąć przypadkowych upadków. A te z kolei są drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, jeśli chodzi o zgony powodowane wypadkami. To właśnie upadki, po wypadkach samochodowych, najczęściej przyczyniają się do śmierci lub trwałego kalectwa.
Ćwicząc utrzymanie równowagi, możemy profilaktycznie o siebie zadbać i zmniejszyć ryzyko potencjalnie urazowego upadku. Jak przyznał Michael Mosley, on sam stoi na jednej nodze, gdy myje zęby. Co 30 sek.zmienia kończynę, na której się wspiera.
Stanie na jednej nodze - wyzwanie dla ciała i mózgu
Co istotne, stanie na jednej nodze to nie tylko sposób na zmniejszenie ryzyka upadków. To również wyzwane dla naszego mózgu i zmysłów, bo ta pozycja wymaga skupienia i koordynacji całego ciała. To dla organizmu nieoczywiste i niełatwe zadanie. Poza wspieraniem pracy mózgu, stanie na jednej nodze jest zbawienne dla mięśni, stawów i ścięgien nóg.
Teoria dr Michaela Mosleya ma naukowe potwierdzenie. W przeprowadzonych w 2020 r. badaniach brytyjskich seniorów stwierdzono, że osoby, które nie są w stanie ustać na jednej nodze dłużej niż 10 sek., są bardziej narażone na udary niż osoby, które radzą sobie z tym ćwiczeniem bez większych trudności.
CZYTAJ TEŻ: Prosty sposób na dłuższe życie. Rób to codziennie przez 11 minut