Zimą nie bój się trenować na dworze. Ale koniecznie pamiętaj o tych rzeczach

2024-11-22 13:14

Czy trening zimą może przynosić korzyści? Cóż, tak uważa przynajmniej doktor Leana Wen. Trzeba jednak zachować ostrożność, wykonany niewłaściwe może być niebezpieczny. Na co warto zwrócić uwagę podczas zimowego treningu?

Zimą nie zapominaj o treningu. Uważaj jednak na zagrożenia
Autor: fot. Getty Images Zimą nie zapominaj o treningu. Uważaj jednak na zagrożenia

Zimowe trenowanie to idealny sposób na zachowanie energii i dobrego zdrowia. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu kilku środków ostrożności podczas trenowania w najchłodniejszym miesiącach.

Zimowa aktywność fizyczna. Na to trzeba uważać

Dr. Leana Wen w rozmowie z CNN podkreśliła, że zima nie jest wymówką do opuszczenia treningu. Można wówczas jeździć na nartach, chodzić na rakietach śnieżnych, a nawet do intensywnych ćwiczeń zaliczać się będą takie prace domowe, jak odśnieżanie.

Każdy z nas powinien dążyć do co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Najważniejsza jest jednak regularność. 

Trzeba jednak uważać, by nie zrobić sobie krzywdy podczas ćwiczeń. W tym czasie możemy się bowiem narażać na hipotermię, która prowadzić może do utraty przytomności, dezorientacji, a nawet śmieci. Sprzyjać jej może utrata ciepła spowodowana wilgociom.

Również trzeba uważać na odmrożenia, w szczególności narażone są uszy, nos, palce u stóp i rąk. Zimą możemy również być bardziej narażeni na urazy. Zimno bowiem może powodować sztywności mięśni i stawów, a oblodzenia nie sprzyjają zachowaniu równowagi.

Zimą również rzadziej odczuwamy pragnienie, co może być przyczyną późniejszego odwodnienia organizmu.

W formie - Ćwiczenia na leżąco

Kilka rad zimowego trenowania. O tym warto pamiętać

Żeby zminimalizować jakiekolwiek niebezpieczeństwa, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach zimowego treningu.

Po pierwsze konieczne będzie ubieranie się na tak zwaną cebulkę. Najlepiej sprawdzą się ubrania z materiałów termicznych. Warstwy pozwolą nam kontrolować temperaturę ciała.

Trzeba również pamiętać, by chronić najbardziej wrażliwe części ciała. Nie wolno wiec zapominać o czapce, rękawiczkach i grubych skarpetkach. Warto również poszukać odzieży osłaniającej twarz i szyję.

Nie można również zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Nawet jeśli nie odczuwamy specjalnego pragnienia. Wodę powinniśmy pić przed, w tracie oraz po treningu.

Rozgrzewka i rozciąganie są w szczególności ważne podczas zimowego treningu. Pozwoli nam to przygotować stawy i mięśnie do wysiłku. 

Planuj również trening z głową. Najlepiej wybierać krótsze i powtarzane trasy. Dzięki temu w razie czego móc szybko i łatwo wrócić do domu. Nie zapomnij również sprawdzić warunków atmosferycznych przed wyjściem z domu.

Zobacz także: Treningi gwiazd Hollywood