Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ma 100 lat
Obchody jubileuszu zainaugurowała msza św. w kościele akademickim. Później odbyła się też uroczysta gala, podczas której chór otrzymał m.in. przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II powstał w 1921 roku. Od tego czasu dał tysiące koncertów na całym świecie. Uczestniczył też w ponad stu festiwalach krajowych i międzynarodowych zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Obchody setnego jubileuszu zaczęły się mszą św. w kościele akademickim. Były członek Chóru KUL, ks. dr Dominik Koperski podczas mszy mówił m.in. o tym, że śpiewanie w chórze to dzielenie się talentem z innymi i dawnie im siebie. Śpiewanie to rzecz miłości – podkreślił.
Po mszy odbyła się jubileuszowa gala w głównej auli uniwersytetu. Prorektor KUL ks. prof. Mirosław Sitarz w wystąpieniu otwierającym galę mówił, że śpiew, zwłaszcza chóralny, jest nie tylko elementem kultury, ale rzeczywistością wspólnototwórczą, która łączy i jednoczy. Podkreślił, że od początku istnienia chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest wielkim skarbem i wizytówką uczelni, miasta i ojczyzny.
Na gali swoje wystąpienia mieli również m.in. Kacper Sakowicz – szef gabinetu politycznego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Mariusz Banach – zastępca prezydenta miasta Lublin ds. oświaty i wychowania oraz Monika Mielko-Remiszewska - prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Lublin.
Podczas gali wręczono wyróżnienia i odznaczenia. Chór otrzymał, przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, dyplom ministra edukacji i nauki za promocje kultury i w uznaniu osiągnięć, nadaną przez wojewodę odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” i „Zasłużony dla Miasta Lublin” – najwyższą nagrodę przyznawaną przez prezydenta miasta oraz Złotą Odznakę z Brylantem, czyli najwyższe odznaczenie Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ponadto zaszczytnymi laurami zostali udekorowani także niektórzy członkowie zespołu.
Zwieńczeniem jubileuszu był koncert z udziałem jubilata, czyli Chóru KUL. Towarzyszyła mu orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie. W programie znalazły się m.in. utwory Mozarta: Alma Dei creatoris, Ave verum, Regina coeli, Benedictus sit Deus.
Częścią obchodów jubileuszu jest też wystawa fotograficzna poświęcona chórowi. Można ją oglądać w atrium kulowskiego Collegium Norwidianum do 9 grudnia.
Źródło: KUL
Polecany artykuł: