Czy chodzenie w japonkach jest zdrowe?

2019-07-31 16:01

Czy chodzenie w klapkach japonkach jest zdrowe? Japonki są uważane za buty wygodne, lekkie i przewiewne - idealne na lato. Nic bardziej mylnego. Dr n. med. Alina Blacha, specjalista ortopedii i traumatologii, alarmuje: japonki nie są zdrowe dla naszych stóp! Mogą doprowadzić do wielu deformacji, często nieodwracalnych.

Czy chodzenie w japonkach jest zdrowe?
Autor: Thinkstockphotos.com Czy chodzenie w japonkach jest zdrowe?

Spis treści

  1. 9 powodów, dla których warto zrezygnować z japonek

Czy chodzenie w japonkach jest zdrowe? - Ten fason obuwia trudno nazwać zdrowym, ponieważ stopa pracuje w nich zupełnie inaczej niż w pełnych butach - mówi dr n. med. Alina Blacha z prywatnego szpitala Żagiel Med w Lublinie. - Palce stóp bez właściwej stabilizacji są zmuszone do wykonywania dodatkowych ruchów, aby podtrzymać buty. To przeciąża mięśnie, a także naraża pięty na urazy. Zawsze z niepokojem patrzę na ludzi, którzy biegną do autobusu w japonkach. Od razu myślę o tym, na jakie narażają się kontuzje - mówi ekspert.

9 powodów, dla których warto zrezygnować z japonek

1. Haluksy

- Japonki ustawiają nasze stopy w nienaturalny sposób, a nasze palce cierpią na tym najbardziej. Podczas chodzenia przykurczamy je, by utrzymać niestabilne buty na stopie - wyjaśnia dr n. med. Alina Blacha - Prowadzi to do przykurczy ścięgien, a w konsekwencji powstawania deformacji, m.in. haluksa (tzw. palucha koślawego). Cienki pasek zlokalizowany pomiędzy palcami stóp wymusza pracę mięśni, które przybliżają duży paluch w kierunku pozostałych palców i pogłębiając powstawanie właśnie hallux valgus - dodaje ekspert.

Klapki japonki nie amortyzują stopy, nie podpierają jej w podbiciu, a także wymuszają stawianie krótszych niż zwykle kroków. Aby klapki się nie zsunęły, ich właściciele zwykle zaginają do dołu duże palce u stóp, zmuszając mięśnie do wykonywania nienaturalnej dla nich pracy.

2. Palec młotkowaty

Przykurczanie palców podczas odrywania stopy od podłoża w japonkach może również doprowadzić do rozwoju palca młotkowatego – to zniekształcenie, które polega na przykurczu zgięciowym palca (najczęściej drugiego, ponieważ jest najdłuższy) w stawie międzypaliczkowym bliższym (tzw. staw PIP) stopy. Jednocześnie dochodzi także do przeprostu w stawie śródstopno-palcowym.

3. Zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa)

Zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa) to stan zapalny w obrębie włóknistej struktury na podeszwie stopy. Objawem choroby jest ból pięty, czasem także podbicia stopy, który określany jest jako ciągnący, piekący, jakby stanąć na gwoździu. Ból ten jest silniejszy rano i stopniowo ustępuje.

Może pojawić się także po okresie dłuższego siedzenia lub leżenia, bolesne są wtedy pierwsze postawione kroki. Przyczyną schorzenia może być m.in. źle dobrane obuwie, np. japonki, które zmuszają stopę do nienaturalnej pracy. Z czasem może to doprowadzić do przeciążenia rozcięgna podeszwowego, a dalej do stanu zapalnego.

4. Skręcenie kostki

W klapkach japonkach kostka nie ma żadnego oparcia. Noszenie ich, zwłaszcza na niezbyt równym i stabilnym podłożu, grozi urazem, np. skręceniem kostki.

Cienkie paski japonek nie zapewniają stopie stabilizacji, a cienka i giętka podeszwa właściwej amortyzacji i ochrony stopy.

5. Płaskostopie

Japonki nie są wyprofilowane, mają płaską, miękką podeszwę, co niekorzystnie wpływa na podbicie stopy. Stopa nie ma żadnego wsparcia i amortyzacji, co doprowadza do jej nienaturalnego wygięcia. Z tego powodu noszenie klapek japonek może doprowadzić do płaskostopia lub dodatkowo je pogłębić.

6. Ból kręgosłupa i szyi

Częste noszenie tak niestabilnych butów, jak japonki prowadzi do obciążenia nie tylko stopy, lecz także kolan, bioder, a nawet kręgosłupa na całym odcinku, także szyjnym. Konsekwencją jest ból bioder, kręgosłupa, karku i szyi.

Japonki wymuszą podczas chodzenia zmianę układu mięśni i ścięgien w całym ciele. Chodzenie to czynność powtarzalna. Im dłużej chodzimy w klapkach japonkach, tym większy efekt wywierają małe nawet zmiany.

Ważne

Masz cukrzycę? Klapki japonki nie są dla ciebie. Przeciwwskazania do noszenia japonek

Japonek nie powinny nosić osoby z cukrzycą – zwłaszcza w podeszłym wieku. Chodzenie w japonkach zwiększa ryzyko urazów stóp, które u diabetyków mogą być szczególnie niebezpieczne. Nawet z pozoru błahe otarcia i drobne uszkodzenia skóry dla osoby z cukrzycą mogą być wielkim problemem – rany trudno się goją i mogą przejść nawet w stan przewlekły.

Inne przeciwwskazania do noszenia japonek to problemy kostno-stawowe w obrębie kończyn dolnych i kręgosłupa, przeciążenia śródstopia lub przykurcze mięśni palców stóp. Osoby z nadwagą, u których nogi i stopy, siłą rzeczy, są poddane większym obciążeniom, również nie powinny nosić klapek japonek.

7. Pęcherze, nagniotki, poparzenia słoneczne

Otarcia (zwłaszcza tam, gdzie skóra styka się z paskiem japonek), nagniotki, pęcherze – takie mogą być skutki częstego noszenia japonek. Poza tym może dojść od poparzenia słonecznego skóry stóp, gdyż jest cała odsłoniona, a mało kiedy pamiętamy, by posmarować je kremem z filtrem.

8. Urazy

Klapki japonki mają niezabudowany tył, przez co podczas chodu znacznie słabiej amortyzują wstrząsy powstające w wyniku uderzenia stopy o podłoże. Ponadto japonki słabo przylegają do stopy i bardzo często zdarza się, że pięta ucieka i uderza bezpośrednio o ziemię. W ten sposób zwiększa się ryzyko uszkodzeń, a dalej infekcji.

9. Infekcje

Pewne badanie amerykańskie wykazało, że japonki to prawdziwe rezerwuary zarazków: średnio 18 000 bakterii na parę - w tym gronkowiec złocisty i bakterie fekalne. W kontakcie z chodnikiem bose stopy mogą stać się prawdziwą bramą otwartą dla mikrobów. Jeśli nie zadbasz o porządne umycie stóp przed położeniem się do łóżka, wniesiesz do niego całą menażerię.

Klapki również należy starannie czyścić, ponieważ istnieje ryzyko, że codziennie znajdą się na nich bakterie, które mogą rozmnażać się w ciągu nocy. Potrzeba im do tego tylko czasu i wilgoci. Namydl, spłucz i wysusz plastikowe klapki, zanim ponownie je włożysz.

CZYTAJ TEŻ:

Warto wiedzieć

Czy należy całkowicie zrezygnować z klapek japonek?

- To nie oznacza, że japonki należy schować do szafy i o nich zapomnieć, ale przede wszystkim nosić je z umiarem, by w pełni korzystać z zasłużonego urlopu – radzi doktor Blacha. Oczywiście korzystając z japonek od czasu do czasu, np. na basenie, pod prysznicem, przechadzając się na plaży, nie musimy bać się poważnych konsekwencji. Tylko długotrwałe noszenie japonek szkodzi stopom – dodaje ekspert. Przede wszystkim należy:

  • nosić jedynie od czasu do czasu, na krótkie dystanse (na plażę, w hotelu, na basen itp.)
  • nie należy ich zakładać na piesze wędrówki, nie wolno w nich uprawiać sportu, a także prowadzić samochodu – stopa może się wyślizgnąć z takich butów, co jest bardzo niebezpieczne. Zwłaszcza jeśli klapek ugrzęźnie pod pedałami
  • najbardziej zdrowiu szkodzą japonki z pianki, które nie gwarantują stopom żadnej stabilności
  • poszukaj japonek z grubszą podeszwą. Niektóre mają podeszwę wyprofilowaną, z podwyższeniem pod piętą
  • w jednej parze japonek nie należy chodzić dłużej niż przez 3-4 miesiące