Rwa kulszowa: przyczyny i rodzaje bólu w ostrym ataku rwy kulszowej

2013-02-25 15:24

Ostry atak rwy kulszowej powoduje nieznośny ból, przy czym ból w przypadku rwy kulszowej nie jest stan zapalny, a bezpośredni ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych, powodujący ich podrażnienie. Ostry atak rwy kulszowej w skrajnych przypadkach może skończyć się operacją.

Rwa kulszowa: przyczyny i rodzaje bólu w ostrym ataku rwy kulszowej
Autor: thinkstockphotos.com Ostry atak rwy kulszowej powoduje nieznośny ból, przy czym ból w przypadku rwy kulszowej nie jest stan zapalny, a bezpośredni ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych, powodujący ich podrażnienie. Ostry atak rwy kulszowej w skrajnych przypadkach może skończyć się operacją.

Ostry atak rwy kulszowej i towarzyszący mu trudny do zniesienia ból spowodowany jest uciskiem na korzenie nerwów. Te nerwy, które wychodzą z kanału kręgosłupa na wysokości kręgów L4, L5 i S1, łączą się w duży nerw obwodowy zwany kulszowym. Przebiega on wzdłuż całej nogi i na poziomie kolana rozdziela się na kilka gałęzi. Dlatego boli nie tylko krzyż, ale i noga.

Rwa kulszowa: kłopotliwy dysk czyli krążek międzykręgowy

Krążek międzykręgowy, czyli dysk, składa się z wielowarstwowego pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego. Częściowe uszkodzenie pierścienia to wypuklina, całkowite przerwanie jego ciągłości i wypłynięcie jądra miażdżystego na zewnątrz to przepuklina, a oddzielenie się fragmentu jądra miażdżystego i zaklinowanie się w kanale kręgowym to sekwestr. Drugi i trzeci typ uszkodzenia dysku występuje w rwie kulszowej.

miesięcznik "Zdrowie"

Rwa kulszowa: ból zależy od tego, jak pęka dysk

Przyczyną ucisku jest całkowite pęknięcie pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego (zwanego dyskiem) i wypłynięcie z jego wnętrza jądra miażdżystego mającego postać żelu. Dolegliwości z tym związane uzależnione są głównie od stopnia i kierunku przemieszczenia się jądra miażdżystego:

  • jeśli wypłynie ono na jeden bok, czujemy przeszywający ból promieniujący do lewej lub prawej nogi
  • gdy się przemieści do tyłu, ból może być różnie nasilony, ale rzadko promieniuje do nóg, ponieważ włókna nerwowe tzw. ogona końskiego (ostatnie nerwy odchodzące od rdzenia kręgowego) chronione są w tym miejscu przed uciskiem przez mocne więzadło.

Rwa kulszowa: zespół końskiego ogona

Zdarza się jednak, że taka ochrona nie wystarcza. Wówczas pojawia się zespół „końskiego ogona”, czyli obustronny ból, niedowład nóg, zaburzenie czynności zwieraczy pęcherza moczowego i odbytu, czucia w okolicach krocza. Wtedy konieczna jest natychmiastowa operacja.