Wszystko mnie boli. Czy to fibromialgia? Objawy najbardziej tajemniczej choroby na świecie
Fibromialgia to wciąż mało znana i nieco tajemnicza choroba. Jest związana z nieprawidłowym odczuwaniem bólu. Zalicza się ją do schorzeń bólu funkcjonalnego. Dopiero stosunkowo niedawno została uznana za odrębną chorobę, choć wciąż nie wszyscy lekarze są tego zdania. Czym objawia się fibromialgia i jakie są sposoby jej leczenia?
Spis treści
- Objawy fibromialgii
- Rozpoznanie fibromialgii
- Sposoby leczenia fibromialgii
- Leczenie niefarmakologiczne fibromialgii
Przewlekła niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich - tak brzmi pełna i medyczna nazwa fibromialgii. Częstość występowania choroby jest dość wysoka i wynosi od 2 do 10 proc. Choć może pojawić się u osób w każdym wieku, to najczęściej zmagają się z nią te pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Kobiety chorują na nią kilkukrotnie częściej niż mężczyźni.
Objawy fibromialgii
Objawy fibromialgii nie są charakterystyczne, dlatego niekiedy lekarze nie podejmują się leczenia, a chorego traktują jak histeryka. Fibromialgia związana jest z nieprawidłowym odczuwaniem bólu, choć u każdego pacjenta pojawiają się inne dolegliwości.
Początkowo ból może ograniczać się tylko do jednej okolicy, potem zaczyna zajmować stawy, mięśnie, aż w końcu atakuje całe ciało. Najczęściej pacjenci zmagają się z bólem krzyża, bioder i kolan.
Osłabienie mięśni ogranicza i zniechęca do aktywności fizycznej. Często pojawia się zmęczenie, utrudniające codzienne funkcjonowanie i samodzielne wykonywanie niektórych czynności.
Kolejnym objawem są zaburzenia snu, które nie pozwalają na zregenerowanie sił. Pacjenci uskarżają się na ogólne wyczerpanie, problemy z koncentracją, uczucie lęku, a nawet i depresję.
Chorzy zmagają się z silnymi bólami głowy, drętwieniem i mrowieniem rąk i stóp, uczuciem chłodu, nadwrażliwością na zmiany pogodowe i silne bodźce np. hałas.
Może pojawić się suchość oczu i jamy ustnej, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, dolegliwości żołądkowe, np. biegunki i skłonność do częstszego oddawania moczu. Kobiety zmagają się z bolesnymi miesiączkami i zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Czytaj też: Fibromialgia (FMS) - choroba objawiająca się bólem mięśni i kości
Rozpoznanie fibromialgii
Rozpoznanie fibromialgii jest niezwykle trudne, głównie dlatego, że choroba nie daje jednoznacznych sygnałów. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest tkliwość punktów bolesnych, których wrażliwość lekarz mierzy urządzeniem – dolorymetrem.
Specjalista rozpoznaje chorobę na podstawie typowych objawów i stwierdzenia nadmiernej tkliwości punktów tkliwych (przynajmniej 11 z 18).
Do postawienia ostatecznej diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z chorym. Rozpoznaniem i leczeniem choroby najczęściej zajmują się reumatolodzy, choć chorzy często zgłaszają się do lekarza rodzinnego.
Sposoby leczenia fibromialgii
Fibromialgia to bardzo różnorodna choroba, a jej leczenie powinno być odpowiednio dopasowane do każdego pacjenta. Choć żaden lek nie daje gwarancji wyleczenia, to najlepsze efekty przynosi połączenie różnych terapii. Przyjmowane leki mają na celu zmniejszenie bólu, złagodzenie objawów i poprawienie nastroju. Często poprawiają jakość snu i koncentrację.
Do najczęściej przyjmowanych leków należą:
- Leki antydepresyjne – zwiększają poziom serotoniny i neuroprzekaźników, które uczestniczą w przewodzeniu ból. Leki przeciwdepresyjne poprawiają jakość snu, zmniejszają zmęczenie.
- Leki przeciwbólowe – zmniejszają ból, poprawiają codzienne funkcjonowanie, jednak ich skuteczność w przypadku fibromialgii jest niewielka.
- Leki rozluźniające mięśnie – pożądany efekt dają tylko u części chorych.
- Leki przeciwpadaczkowe – u wielu pacjentów zmniejszają objawy choroby takie jak ból, zmęczenie czy zaburzenia snu.
Polecany artykuł:
Leczenie niefarmakologiczne fibromialgii
Leczenie niefarmakologiczne jest bardzo istotnym elementem w walce z chorobą. Objawy fibromialgii nasilają się wraz z upływem czasu, dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze podjęcie odpowiednich działań.
Jednym z lepszych lekarstw jest umiarkowana aktywność fizyczna. Wskazane są spacery, pływanie czy gimnastyka, którą zawsze należy rozpocząć od rozgrzewki.
Choć wykonywanie ćwiczeń początkowo może być trudne, to z czasem ból zacznie się stopniowo zmniejszać. Bardzo ważne jest ograniczenie stresu, wyciszenie się i relaksacja. Istotna jest również prawidłowa higiena snu i prowadzenie zdrowego stylu życia.
Polecany artykuł: