Co robić, gdy strzyka w kolanie?
W leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów wciąż poszukuje się terapii, które nie tylko pomogą zwalczyć ból, ale też uchronią chorego przed trwałym kalectwem. Każda kuracja musi być dobrana indywidualnie.
Spis treści
Suplementy odżywiające chrząstkę
Ogromne nadzieje wiąże się z substancjami, które ograniczają niszczenie chrząstki stawowej. Jedną z nich jest glukozamina, która stanowi budulec chrząstki stawowej.
Glukozamina to aminocukier naturalnie występujący w naszym organizmie. Niestety, z biegiem lat oraz podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, obciążenia stawów z powodu nadwagi organizm produkuje mniej glukozaminy, niż potrzeba.
Jeżeli jej brakuje, stawy nie pracują, jak należy. Konieczne jest więc uzupełnienie niedoborów.
Naturalne źródła glukozaminy to:
Glukozamina:
- wzmacnia stawy,
- stymuluje syntezę kolagenu, dzięki czemu możliwa jest regeneracja uszkodzonej lub nadwerężonej chrząstki stawowej,
- chroni także ścięgna, więzadła, torebki stawowe i tkankę kostną,
- działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo,
- zapobiega odwapnieniu kości,
- hamuje zmiany zwyrodnieniowe.
Największą wartość terapeutyczną ma siarczan glukozaminy, bo charakteryzuje się dużą biodostępnością. Oznacza to, że 98% czynnej substancji przenika do krwiobiegu. Substancja ta nie wchodzi w interakcje z innymi przyjmowanymi lekami, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla osób, które z powodu innych dolegliwości muszą przyjmować wiele leków.
Terapia z zastosowaniem glukozaminy powinna trwać co najmniej 4 tygodnie (dziennie należy przyjmować 1,5 g). Jak dowodzą badania, po tym czasie wielu chorych może odstawić leki przeciwbólowe.
Pamiętaj o diecie
Dieta korzystna dla stawów to ta uboga w tłuszcze zwierzęce i węglowodany (np. pieczywo, makaron, ciasta). W menu powinny się znaleźć produkty bogate w:
- białko (soja),
- witaminy A, B i D (warzywa i owoce, białe mięso, tłuste ryby, wątroba, mleko i jego przetwory, żółtko jaj),
- potas (pomidory, ziemniaki pieczone w mundurkach, szpinak, fasola),
- wapń (mleko i jego przetwory, sardynki z ośćmi),
- żelazo (wątroba, żółtka jaj).
Dbaj o prawidłową wagę ciała – każdy nowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla stawów. By ich nie przeciążać, nie dźwigaj ciężarów.
Fizykoterapia
Przy zmianach zwyrodnieniowych dobrze sprawdza się leczenie niskimi temperaturami, czyli krioterapia. Osoby, które nie mają problemów z układem krwionośnym, powinni korzystać z kriokomory. U innych można zastosować krioterapię miejscową, czyli schładzanie stawów oparami ciekłego azotu.
Jeśli nie ma możliwości skorzystania z krioterapii, ulgę przyniosą:
- okłady z lodu,
- chłodne kąpiele stawu,
- zimne natryski.
Takie zabiegi znoszą nawet silny ból. Gdy dolegliwości są mniejsze lub minie ostry stan zapalny w stawie, można stosować ciepłe okłady na stawy, kąpiele borowinowe, parafinowe, naświetlać bolesne miejsca lampą sollux.
Pomocna jest też magnetoterapia, czyli działanie na staw pulsującym polem magnetycznym o małej częstotliwości. Kończynę z bolesnym stawem umieszcza się na 10-15 minut w specjalnej obręczy, która wytwarza zmienne pole magnetyczne.
Efekt to rozszerzenie naczyń krwionośnych, a dzięki temu krew szybciej przez nie płynie, tkanki są lepiej dotlenione i odżywione.
Zabiegi działają również na nerwy, powodując, że słabiej odczuwamy ból. Do leczenia stawów używa się także laserów niskoenergetycznych, biostymulacyjnych. Strumień spolaryzowanego światła lasera omiata bolesną okolicę.
Zabieg jest bezbolesny, możemy jedynie odczuwać ciepło w miejscu oświetlanego laserem stawu. Laseroterapia poprawia ukrwienie, rozluźnia mięśnie i znosi ból.
Zastrzyk bezpośrednio do stawu
W leczeniu dolegliwości stawowych bardzo często wykorzystuje się kwas hialuronowy. Preparat podaje się igłą bezpośrednio do chorego stawu. W aptekach dostępne są różne preparaty zawierające tę substancję czynną.
Co je różni? Przede wszystkim stężenie substancji czynnej, a co za tym idzie – ilość koniecznych iniekcji i cena. Niektóre zawierają jej 1%, inne 1,5%, a jeszcze inne 2,5%.
Preparaty o niższym stężeniu trzeba podać od 3 do 5 razy, a te o wyższym – tylko raz. Ceny preparatów z kwasem hialuronowym wahają się od 70 do 700 zł za zastrzyk. A zatem kurację można dostosować do zasobności portfela.
miesięcznik Zdrowie