"Wszyscy chodzą źle". Ekspert zdradza, jak poprawić postawę
Chodzenie wydaje się nie być skomplikowaną czynnością. Jeśli przenosi nas z punktu A do punktu B, to działa i nie trzeba się nad tym dłużej zastanawiać, prawda? Okazuje się, jednak, że to, jak chodzimy jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia.
Popraw swoją postawę. Ekspertka radzi, jak lepiej chodzić
Joanna Hall, naukowczyni zajmująca się sportem, twierdzi, że powinniśmy skupić się bardziej na tym jak chodzimy, a nie ile chodzimy. Jak sama przyznaje, większość ludzi docenia możliwości doszlifowania swoich umiejętności pływackich, czy rzucania do kosza. Tego samego nie można jednak powiedzieć o chodzeniu. Mało kto zastanawia się bowiem, jak polepszyć swój chód.
Hall, która współpracowała z Centrum Badań nad Sportem i Ćwiczeniami Uniwersytetu London South Bank przetestowała swoją metodologię chodzenia. Jak twierdzi, większość osób popełnia cztery typowe błędy jeśli chodzi o chodzenie. Na szczęście można im jednak łatwo przeciwdziałać. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
Hall zaczyna od podstaw, jakim w tym przypadku są stopy. Jak tłumaczy, ludzie nadmiernie polegają na swoich zginaczach bioder (mięśniach odpowiedzialnych za zbliżanie kolana do klatki piersiowej) podczas chodzenia. Oznacza to, że nie angażują odpowiednio ścięgien podkolanowych ani pośladków. To w połączeniu z siedzącym trybem życia sprawia, że zginacze bioder stają się bardzo krótkie. Powoduje to często dyskomfort w dolnej części pleców i późniejsze problemy z kolanami. Aby temu zapobiec, warto idąc zostawiać za sobą tylną stopę odrobinę dłużej i mocniej wyginać piętę ku górze. Dzięki temu zaczniemy wykorzystywać pośladki i ścięgna podkolanowe.
Jak lepiej chodzić? Te wskazówki nam pomogą
Następnie specjalistka poleca skupić się na biodrach. Choć, jak przyznaje Hall, również ta wskazówka łączy się ze stawianiem stóp. Jak tłumaczy, ludzie mają tendencje do chodzenia płaską stopą, nazywaną również stopą pasywną. Specjalistka mówi, że może to wywierać naciska na kolana, co później może skutkować bólem pleców. Na szczęście w łatwy sposób można temu zapobiec. Wystarczy stopniowo odrywać swoją stopę od ziemi podczas chodzenia. Świetnie wpłynie to na naszą postawę i sprawi, że cała stopa będzie w ruchu.
Kolejnym etapem zapewnienia sobie dobrej postawy podczas chodzenia są głowa i ramiona. Hall tłumaczy, że jeśli podczas chodzenia pochylamy się do przodu, garbimy lub patrzymy w telefon, to bardzo sobie szkodzimy. W taki sposób wywieramy duży nacisk na plecy i sprawiamy, że sztywnieją. By temu zapobiec, powinniśmy podczas spacerów trzymać głowę prosto, a ramiona z tyłu - tak by stworzyć między nimi, jak największą odległość bez garbienia się.
Teraz czas na najłatwiejszą według Hall poradę. Wystarczy upewnić się, że podczas chodzenia ramiona ruszają się naturalnie. Nie powinniśmy nimi machać, a zapewnić im płynny ruch.
Badania z 2013 roku wykazały, że osoby przestrzegające wskazówek Hall przez 28 dni, nie tylko zwiększyły prędkość chody o 23 proc., ale również zredukowały masę ciała o 2 proc.