3 błędy, które popełniasz podczas picia wody. Jeden z nich szczególnie zaskakuje

2023-11-16 16:39

W przypadku tak prostej wręcz banalnej czynności, jaką jest picie wody, nie da się popełnić błędów. Okazuje się jednak, że spora grupa osób tę czynność wykonuje w nieprawidłowy sposób. Podczas nawadniania organizmu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, bo pewne niedociągnięcia mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

3 błędy, które popełniasz podczas picia wody. Jeden z nich szczególnie zaskakuje
Autor: Getty Images 3 błędy, które popełniasz podczas picia wody. Jeden z nich szczególnie zaskakuje

3 błędy w piciu wody

Powszechnie wiadomo, że woda pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, m.in. zapobiega choroba układu moczowego, oczyszcza organizm z toksyn, reguluje temperaturę organizmu, niweluje uczucie zmęczenia czy poprawia kondycję skóry. Dlatego też niezwykle ważne jest regularne nawadnianie organizmu.

Wyrobienie nawyku picia wody jest niby prostą, a zarazem kłopotliwą czynnością. Często nie zdajemy sobie sprawy, że możemy popełniać jakieś błędy. Kilka aspektów powinniśmy wziąć pod uwagę m.in. porę dnia, sposób przełykania, a nawet pozycję.

Sprawdź, czy warto pić wodę z cytryną

Za mało wody dziennie

Niestety, ale pijemy za mało wody w ciągu dnia - to pierwszy, najważniejszy błąd. Dotyczy to 80 proc. Polaków – jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Stowarzyszenia "Woda w Domu i Biurze". Według ogólnych zaleceń powinno się wypijać około 0,02 litra wody na jeden kilogram, czyli przyjmuje się, że mężczyźni około 2,5 litrów dziennie (10 filiżanek) a kobiety 2 litry (8 filiżanek). Co też ważne, po wodę należy sięgać przez cały dzień oraz pić ją systematyczne, małymi łykami i bez pośpiechu w przełykaniu.

Jeśli dostarczamy do organizmu zbyt mało wody, możemy uskarżać się na różne dolegliwości, m.in. bóle głowy, zaburzenia pamięci, obniżenie koncentracji, zmęczenie czy zaparcia.

Pijesz wodę w pozycji stojącej

Okazuje się, że ten błąd popełniany jest bardzo często. Wychodzimy z reguły, że to, w jakiej pozycji się znajdujemy, nie ma znaczenia. A to jednak ważny aspekt. Najlepiej wodą pić tylko na siedząco. Jak wyjaśniła w rozmowie z portalem indianexpress.com ekspertka Sonia Bakshia, organizm lepiej filtruje dostarczane składniki odżywcze i rozprowadza do miejsc, które ich aktualnie potrzebują. W przypadku, gdy spożywamy wodę w pozycji stojącej, woda trafia z całym impetem do żołądka, a to z kolei może negatywnie odbić się na pracy nerek.

Zimna woda tuż po przebudzeniu

To bardzo dobry nawyk, że zaczynamy dzień od szklanki wody, ale… przeważnie nie zwracamy uwagi na jej temperaturę. Rano warto pić ciepłą wodę po to, by podnieść temperaturę ciała, pobudzić pracę układu pokarmowego oraz przyspieszyć perystaltykę jelit. Pomaga też organizmowi pozbyć się zalegających w nim szkodliwych toksyn.