5 potraw i produktów ułatwiających zasypianie. Co jeść, by dobrze spać?

2024-12-31 14:51

Masz problemy z zasypianiem? Przyczyna może tkwić w twojej... kolacji. To, co jesz wieczorem, ma ogromny wpływ na jakość snu. Jeśli znów spędzasz noc na liczeniu owiec, czas przyjrzeć się diecie. Poznaj produkty i potrawy, które wspierają spokojny sen, i zacznij włączać je do swojego menu już dziś.

Co jeść, by dobrze spać?
Autor: Getty Images Co jeść, by dobrze spać?

Nie możesz zasnąć? Przyczyną może być twój jadłospis

Szybkie tempo życia, codzienny stres, mnóstwo kłębiących się w głowie myśli, które jak na złość pojawiają się wtedy, kiedy próbujemy zasnąć - to wszystko może doprowadzić do trudności z zasypianiem. Po źle przespanej - lub nie przespanej prawie wcale - nocy budzimy się zmęczeni, co dodatkowo nasila stres.

I choć rozwiązanie problemów z zasypianiem zazwyczaj wcale nie jest takie proste, w pewnym stopniu można sobie pomóc, włączając do diety produkty i potrawy - zawarte w nich substancje pomagają się wyciszyć i uspokoić, a także pobudzają produkcję hormonów ułatwiających zasypianie.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Co jeść i pić przed snem, żeby łatwo zasnąć?

  • Mleko. Nie bez powodu jest to jeden z babcinych sposobów na zasypianie - ciepłe mleko zawiera tryptofan, który m.in. bierze udział w wytwarzaniu dwóch ważnych hormonów: melatoniny odpowiadającej za rytm dobowy organizmu oraz serotoniny - tzw. hormonu szczęścia.
  • Banany. One także zawierają dużo tryptofanu, ale nie dlatego warto włączyć je do menu. Banany mają również sporo magnezu - pogromcy stresu. Magnez rozluźnia, uspokaja, jest niezbędny do tego, by układ nerwowy funkcjonował prawidłowo.
  • Migdały. Są bogate nie tylko w składniki mineralne (np. magnez), które pozwalają się wyciszyć, ale również pomagają wytworzyć melatoninę.
  • Pełnoziarniste produkty zbożowe. Płatki owsiane, pełnoziarnisty makaron z sosem, razowe pieczywo są dobrym źródłem witamin z grupy B, dzięki którym organizm sprawniej produkuje melatoninę oraz serotoninę.    
  • Wiśnie. To jeden z niewielu produktów, które - jak sugerują niektóre badania - mogą być naturalnym źródłem melatoniny dostarczanej wraz z dietą. Póki co nie jest jasne, w jaki sposób melatonina spożywana w tej postaci jest w stanie wpłynąć na stężenie tego hormonu we krwi. Jedno z badań wykazało, że ochotnicy, którzy przez tydzień pili rozcieńczony wodą sok z wiśni spali lepiej, a w ich moczu odnotowano znaczący wzrost melatoniny w porównaniu z grupą kontrolną. Warto więc pić sok z wiśni, a w sezonie wiśnie po prostu jeść. 
Bezsenność: co zrobić by zasnąć
Sprawdź się! Czy wiesz, co jesz?
Pytanie 1 z 10
Najlepszym źródłem witaminy C jest