Agar (agar-agar, E406) - właściwości i zastosowanie
Agar (agar-agar, E406) to substancja żelująca, która jest pozyskiwana z naturalnie występujących alg morskich. dlatego inna jej nazwa to "morska żelatyna". Dzięki swoim właściwościom żelującym agar znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczymi nie tylko. Sprawdź, czy agar jest zdrowy i jakie go stosować.
Spis treści
- Agar (agar-agar, E406) - właściwości
- Agar (agar-agar, E406) - zastosowanie
- Agar (agar-agar, E406) - jak się otrzymuje?
Agar, występujący także pod nazwą agar-agar lub E406, to naturalna substancja pochodzenia roślinnego, która używana jest w przemyśle i gospodarstwach domowych jako czynnik żelujący i zagęszczający. Stanowi składnik ścian komórkowych alg morskich, a dokładniej alg z rodziny krasnorostów (Rhodophyta). Agar należy do polisacharydów czyli wielocukrów. Jest mieszaniną agarozy i agaropektyny.
Agaroza stanowi około 70% składu agaru i to od jej zawartości zależą zdolności żelujące. Agaroza jest dużą cząsteczką liniową zbudowaną z naprzemiennie ułożonych jednostek monocukrów: D-galaktozy i 3,6-anhydro-L-galaktozy. Stosunek agarozy do agaropektyny jest zmienny i zależy od rodzaju i gatunku wodorostów wykorzystanych do produkcji agaru.
Różne odmiany agaru charakteryzują się inną siłą żelowania i sztywnością żelu. Ponadto zawartość agarozy i agaropektyny w ścianach komórkowych roślin jest zależna od pory roku i hydrodynamiki środowiska czyli ruchów wody.
Agar (agar-agar, E406) - właściwości
Agar jest najczęściej dostępny w postaci proszku, listków, kostek lub nitek. Sproszkowany wykorzystuje się w przemyśle, a pozostałe formy do gotowania potraw. Jest bezbarwny, nie ma smaku i zapachu.
Bardzo dobrze rozpuszcza się we wrzącej wodzie. Natomiast w wodzie zimnej i alkoholu nie rozpuszcza się wcale. W zimnej wodzie agar pęcznieje, rozpuszcza się w temperaturze 85 st. C, a podczas ochładzania zestala się w temperaturze 34 - 43oC, tworząc żelowe ciało stałe przypominające wyglądem schłodzoną galaretkę.
Nie topi się ponownie do temp. 85 st. C. Właściwości żelujące agaru są zależne od pH roztworu. W produktach kwasowych maleją.
Dlaczego agar jest cenionym w przemyśle środkiem żelującym?
- Jego duża zdolność żelowania w wodnym środowisku pozwala tworzyć żele, które są dużo silniejsze i bardziej odporne niż żele jakiegokolwiek innego środka żelotwórczego przy zachowaniu tych samych stężeń.
- Zwykły wodny roztwór agaru ma zdolności żelujące. Nie są potrzebne żadne dodatkowe odczynniki, jak np. potas czy białka dodawane do karagenianów lub wapń dodawany do alginianów.
- Nie ma konieczności podnoszenia stężenia cukrów lub utrzymywania kwasowego pH, jak ma to miejsce w przypadku pektyn.
- Można go stosować zarówno w roztworach kwasowych jak i zasadowych, zwykle w zakresie pH od 5 do 8.
- Jest odporny na temperaturę powyżej 100oC, co umożliwia przeprowadzenie sterylizacji produktów.
- 1,5% wodny roztwór żeluje pomiędzy 32°C - 43°C i nie topi się poniżej 85°C. Jest to unikalna właściwość agaru w porównaniu do innych środków żelujących.
- Agar nie nadaje produktom żadnego smaku i może być z powodzeniem stosowany w pożywieniu o bardzo delikatnym smaku.
- Przyjmuje i wzmacnia smak produktów, do których jest dodawany. Działa jako środek utrwalający zapach.
- Może być wielokrotnie żelowany i topiony bez utraty pierwotnych właściwości.
- Pozwala uzyskiwać przezroczyste żele i łatwo się barwi.
Agar (agar-agar, E406) - zastosowanie
Agar używany jest w przemyśle spożywczym jako środek żelujący, stabilizujący i kontrolujący lepkość. Oznaczany jest symbolem E 406. Jest dodatkiem do żywności, a nie składnikiem odżywczym, ponieważ organizm człowieka trawi go jedynie w 10%. Zdolność żelowania agaru jest tak duża, że stosuje się go w maksymalnym stężeniu 1,5%, więc jego spożycie jest bardzo niewielkie.
Agar jest najdłużej używanym koloidem pochodzącym z roślin. Od ponad 300 lat stosuje się go jako dodatek do żywności na Dalekim Wschodzie, a od ponad 100 lat w krajach zachodnich. Jest to całkowicie bezpieczny dla zdrowia dodatek do żywności. Potwierdza to jego wieloletnie stosowanie, a także opinie wydane przez grupy ekspertów z FAO/WHO oraz FDA.
W jakich produktach spożywczych może być używany agar?
- słodyczach: galaretkach, piankach, cukierkach, nadzieniach do cukierków i ciastek
- w marmoladzie.
- w piekarnictwie do lukrowania ciastek i zapobiegania ich wysychaniu
- czekoladzie
- w jogurtach o delikatnym słodkawym smaku bez typowej dla jogurtów kwasowości
- w lodach, napojach mlecznych, budyniach, puddingach
- w serach i innym nabiale
- w kiełbaskach i parówkach o niskiej zawartości tłuszczu, gdzie zamiast niego działa jako spoiwo
- w konserwach mięsnych
- w sosach i bulionetkach
- w likierach z alkoholem
- do klarowania wina
Agaru można używać do gotowania i pieczenia zamiast żelatyny. Sprawdzi się w przygotowywaniu galaretek owocowych i mięsnych, serników na zimno czy deserów. Jest to produkt wegetariański. Tężeje nieco szybciej niż żelatyna. Przewyższa ją tym, że nie ma smaku i zapachu oraz jest przezroczysty.
Różne rodzaje agaru wykazują inną moc żelowania, dlatego zawsze trzeba przeczytać etykietę. Ilość agaru odpowiadająca 1 łyżeczce żelatyny to od 1/2 do 2 łyżeczek. W bardziej kwaśnym środowisku można dodać go nieco więcej, ponieważ żeluje słabiej.
Poza przemysłem spożywczym również wykorzystuje się właściwości żelujące agaru. Stosuje się go przede wszystkim jako podłoże do wzrostu mikroorganizmów w laboratoriach mikrobiologicznych. Ponadto z 8% roztworu agaru wykonuje się formy odlewnicze, używa się go w rzeźbiarstwie i archeologii. Agar jest wykorzystywany także przy wykonywaniu odlewów dentystycznych.
Formy odlewnicze na bazie agaru są droższe niż pozostałe, ale dużo dokładniejsze. W produkcji preparatów farmaceutycznych agaru używa się jako wypełniacza. Znany jest także jako środek przeczyszczający, który pęcznieje w jelitach i przy dużej ilości wody ułatwia wypróżnienia. Można go zaliczyć do rozpuszczalnych frakcji błonnika pokarmowego.
Agaru używa się w szkółkach roślin, w technice klonowania, m.in. orchidei. Agarozę – główny składnik agaru wykorzystuje się w biochemii i biotechnologii. Może być używana do separacji białek, w produkcji biotechnologicznej insuliny, interleukiny i innych, technikach dyfuzji, chromatografii i do elektroforezy.
Agar (agar-agar, E406) - historia
Agar pochodzi z Japonii, gdzie został odkryty w 1658 roku przez karczmarza Tarazaemona Minoya. Krąży legenda, że odkrył on agar po ugotowaniu zupy z czerwonych alg, która po schłodzeniu zamieniła się w galaretę. W XVII i XVIII wieku agar rozprzestrzenił się do innych krajów azjatyckich, gdzie stał się ważnym elementem lokalnych kuchni.
Do Europy trafił w 1859 roku za sprawą francuskiego chemika Anzelma Payen, który rozpowszechnił go jako chiński artykuł spożywczy. W 1882 roku asystent Roberta Kocha, mikrobiolog Walter Hesse opisał możliwości wykorzystania agaru jako pożywki do hodowli mikroorganizmów w laboratoriach mikrobiologicznych. Od tego czasu jego popularność w zachodnim świecie gwałtownie wzrosła.
Do czasów II Wojny Światowej prawie cała produkcja agaru skupiona była w Japonii. Kolejnymi dużymi ośrodkami wytwarzającymi agar stały się Hiszpania oraz Chile.
Agar (agar-agar, E406) - jak się otrzymuje?
Pierwotnie agar pozyskiwano z krasnorostów z rodzaju Gelidium i to właśnie te wodorosty były źródłem agaru o najsilniejszych właściwościach żelujących. Pozostałe rodzaje dawały produkt o gorszych właściwościach, dlatego nazywano je agaroidami. Obecnie wszystkie te substancje żelujące nazywane są agarem, jednak bardzo często do słowa „agar” w nazwie dodaje się nazwę rodzaju wodorostów, z których został otrzymany. W różnych regionach świata do produkcji agaru wykorzystuje się inne krasnorosty:
- Gelidium (różne gatunki) w Hiszpanii, Portugalii, Maroku, Japonii, Korei, Meksyku, Francji, USA, Chinach, Chile i RPA;
- Gracilaria (różne gatunki) w Chile, Argentynie, RPA, Japonii, Brazylii, Peru, Indonezji, na Filipinach, w Chinach, Indiach i Sri Lance;
- Pterocladia capilace na Azorach oraz Pterocladia lucida w Nowej Zelandii;
- Gelidiella w Egipcie, Indiach i na Madagaskarze.
Wodorosty uprawia się w podwodnych farmach. Różne rodzaje wymagają odmiennego podłoża. Przykładowo Gelidium rośnie najlepiej na podłożu skalistym, a Gracilaria – piaszczystym.
- Metoda tradycyjna otrzymywania agaru
Krasnorosty zbiera się, myje i przebiera ręcznie w celu oddzielenia mechanicznych zanieczyszczeń oraz innych wodorostów. Następnie gotuje się we wrzącej wodzie z dodatkiem octu lub sake. Ekstrakt przesącza się na gorąco przez bawełnianą tkaninę, wlewa do drewnianych tacek i ochładza w celu żelowania.
Żel pocięty na prostokątne słupki lub wytłoczony w postaci nitek przypominających makaron spaghetti rozkłada się na bambusowych sitach i pozostawia na 1 lub 2 noce w celu całkowitego stężenia na otwartym powietrzu, zwrócony w stronę północnych wiatrów. Po stężeniu żel zrasza się wodą w ciągu dnia w celu rozpuszczenia. Następnie agar jest suszony na słońcu.
Tradycyjna metoda pozyskiwania agaru jest obecnie stosowana rzadko przez japońskich rzemieślników i ma marginalne znaczenie w porównaniu ze światową przemysłową produkcją. Otrzymywany tradycyjnie agar nie ma powtarzalnych właściwości, które są niezwykle ważne w procesach produkcyjnych prowadzonych na dużą skalę.
- Metoda przemysłowa otrzymywania agaru
Po zbiorze wodorosty są myte i oczyszczane, a później suszone, aby uniknąć fermentacji niszczącej agar. Następnie są prasowane za pomocą prasy hydraulicznej, co zmniejsza ich objętość, a zatem koszty transportu. Proces produkcji agaru z krasnorostów Gelidium i Gracilaria odbywa się w nieco inny sposób, ponieważ w Gracilaria występuje dużo więcej reszt kwasu siarkowego, które zmniejszają zdolności żelujące agaru.
Gelidium ogrzewa się w łagodnym roztworze węglanu sodu w celu usunięcia barwników. Gracilaria natomiast poddaje się działaniu zasady sodowej o stężeniu od 0,5 do 7% w celu odsiarczenia, a następnie myciu. Kolejne etapy dotyczą wszystkich krasnorostów.
Zalicza się do nich ekstrakcję czyli wydobywanie agaru ze ścian komórkowych wodorostów, filtrację czyli oczyszczanie z niepożądanych składników oraz żelowanie poprzez zamrażanie.
Agar z Gelidium kilkakrotnie rozmraża się i zamraża, a następnie wybiela. Przy agarze z Gracilaria pomijany jest etap zamrażania-rozmrażania, za to prowadzona jest synereza, której efektem jest powstanie bardzo stężonego żelu. Kolejno agar suszy się i mieli.
Źródła: 1. Armisen R., Galatas F., Agar, w: Handbook of Hydrocolloids, 2009, http://sgpwe.izt.uam.mx/pages/cbs/epa/archivos/quimalim/agar.pdf 2. Armisen R., Galatas F., Production, properties and uses of agar, http://www.fao.org/docrep/x5822e/x5822e03.htm 3. PubChem, Agar, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/71571511 4. https://www.researchgate.net/figure/Flow-diagram-for-agar-production_fig1_286013969 5. http://karmel-itka.blogspot.com/2015/04/zelatyna-vs-agar-poksramiamy.html