Antynowotworowe właściwości ziół

2020-10-06 9:57

Zioła wspaniale pachną i urozmaicają smak gotowanych specjałów. Ale wiele z nich, np. kurkuma, imbir, szczypiorek, rozmaryn, natka pietruszki czy czosnek, ma właściwości zdrowotne. Zioła są pomocne w walce z nowotworami, działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie.

Antynowotworowe właściwości ziół
Autor: Getty Images

Zioła w leczeniu nowotworów odgrywają istotną rolę. Do głównych właściwości antynowotworowych ziół można zaliczyć hamowanie syntezy białek i kwasów nukleinowych odpowiedzialnych za powstawanie komórek nowotworowych, ponadto zioła uniemożliwiają adhezję komórek nowotworowych, zwiększają wytwarzanie limfocytów T, działają cytotoksycznie oraz przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu. Wykorzystywanie roślin i ziół w leczeniu chorób (w tym nowotworowych) nazywane jest fitoterapią.

Spis treści

  1. Antynowotworowe właściwości ziół:
  2. Co jeść, żeby uniknąć raka?

Antynowotworowe właściwości ziół:

Mięta, tymianek, majeranek, oregano, rozmaryn, bazylia

Niektórzy uczeni porównują ich moc do Gleevecu - leku, który okrzyknięto cudem, bo skutecznie blokuje mechanizmy pozwalające rozrastać się guzom. Przyjmowany codziennie sprawia, że guz przestaje być groźny.

Okazuje się, że w podobny sposób działa mięta, tymianek, majeranek, oregano, rozmaryn i bazylia. Swój aromat zioła zawdzięczają terpenom. Odkryty niedawno karnozol - terpen występujący w rozmarynie, ogranicza zdolność komórek nowotworowych do atakowania sąsiednich tkanek. 

Po badaniach w Narodowym Instytucie Raka dowiedziono, że ekstrakt z rozmarynu wspomaga działanie chemioterapii w przypadku raka piersi. Apigenina znajdująca się w natce pietruszki i selera osłabia natomiast proces tworzenia naczyń krwionośnych, które mogą odżywiać guzy. A więc na co dzień nie żałujmy sobie ziół dla smaku i zdrowia.

Kurkuma

Kurkuma zawiera kurkumin - związek o właściwościach przeciwzapalnych. W badaniach laboratoryjnych dowiedziono, że kurkumin ogranicza rozwój białaczek, raka okrężnicy, raka wątroby, raka żołądka, raka jajników, bo zmusza komórki rakowe do umierania.

Uczeni z Centrum Badań nad Rakiem w Houston dowiedli, że ludzie spożywający 1/4 łyżeczki kurkumy dziennie aż 8 razy rzadziej chorują na raka płuc, 5 razy rzadziej na raka piersi i 10 razy rzadziej na raka nerki, nawet, gdy żyją w bardzo zanieczyszczonym środowisku.

W przypadku niektórych raków, np. raka piersi, kurkumin wnika do wnętrza komórek i niszczy je. W czystej postaci nie wchłania się w przewodzie pokarmowym. Aby był skuteczny, musi być połączony z papryką lub czarnym pieprzem (jak w curry). Papryka 10 tys. razy zwiększa jego przyswajanie przez organizm.

Dr David Servan-Schreiber, który sam cierpiał na raka mózgu, odnalazł też badania potwierdzające, że nawet tak groźny nowotwór, jakim jest glejak, łatwiej poddaje się chemioterapii, gdy ta jest stosowana razem z kurkuminem.

Kurkumę najlepiej kupować osobno, bo w mieszankach przyprawowych jest jej tylko 20 proc.

Jak stosować kurkumę?

Należy zmieszać 1/4 łyżeczki proszku z 1/2 łyżki oliwy i szczyptą pieprzu. To dobry sos do świeżych surówek i zup. Gorzkawy smak zniknie po dodaniu kilku kropli nektaru z agawy (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością).

Imbir

Imbir jest silnym środkiem przeciwzapalnym i antyoksydantem. Skutecznie wspomaga walkę z komórkami rakowymi, bo ogranicza powstawanie nowych naczyń krwionośnych.

Można go dodawać jako przyprawę do sałatek, zup. Jako przystawkę czy dodatek do ryb można podawać plastry świeżego imbiru marynowane w soku z cytryny.

Korzeń imbiru pokrojony w plastry i zalany wrzątkiem na 10-15 minut jest doskonałym napojem (na zimno i na gorąco) łagodzącym pragnienie. Powstrzymuje też nudności.

Czosnek, cebula, por, szalotka, szczypiorek

Czosnek, cebula, por obfitują w związki siarki, które osłabiają rakotwórcze działanie substancji powstających w mięsie przypalonym na grillu. Sprzyjają obumieraniu komórek raka okrężnicy, raka piersi, raka płuc, raka prostaty i białaczki. Obniżają poziom cukru we krwi, co utrudnia rozwój komórek rakowych.

Najlepiej działa czosnek i cebula, gdy po rozdrobnieniu zmieszamy je z oliwą. Taki sos można dodawać do sałatek, smażonych na patelni warzyw lub maczać w nim chleb pełnoziarnisty.

Więcej o diecie wspomagającej walkę z nowotworami >> Nutraceutyki czyli dieta wspomagająca leczenie raka

Co jeść, żeby uniknąć raka?

Co jeść, aby uniknąć raka?
Warto wiedzieć

Czerwone wino przeciw rakowi

W czerwonym winie jest wiele polifenoli, w tym resweratrol, który chroni komórki przed starzeniem się. Zabezpiecza też organizm przed szybkim rozrastaniem się komórek nowotworowych. Najwięcej resweratrolu ma Pinot Noir tłoczone w Burgundii, gdzie panuje wilgotny klimat. Dla zdrowia każdego dnia możemy wypić jeden kieliszek wina.

Czytaj też: