Chroni przed rakiem, dodaje sił, łagodzi przeziębienie. To warzywo nadal niedoceniane

2023-09-18 12:50

To warzywo jest rzadko spotykane w kuchni, a wielka szkoda. Nie tylko świetnie smakuje, ale także jest niezwykle zdrowe. Niesie za sobą nieocenione korzyści, m.in. wzmacnia organizm, wspiera układ nerwowy oraz chroni przed rakiem. Duża w tym zasługa jego wartości odżywczych. Włącz je do diety, a nie pożałujesz.

Chroni przed rakiem, dodaje sił, łagodzi przeziębienie. To warzywo nadal niedoceniane
Autor: Getty Images Chroni przed rakiem, dodaje sił, łagodzi przeziębienie. To warzywo nadal niedoceniane

Biała rzepa nie cieszy się tak dużą popularnością, jak marchewka, pomidory czy ziemniaki. Ma postać bulwy, która jest szalenie zdrowa. Kryje w sobie prawdziwą moc składników odżywczych. Zawiera ona 92 proc. wody, ale jednocześnie w jej składzie znajduje się wiele cennych witamin (A, C oraz z grupy B), minerały (cynk, fosfor, magnez, mangan, potas, wapń, żelazo).

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Zdrowa i pyszna biała rzepa

Oprócz tego biała rzepa zasobna jest także w białko, węglowodany, błonnik, tzw. zdrowe tłuszcze oraz substancje bakteriobójcze. Jako warzywo kapustne zawiera znaczne ilości glukozynolanów oraz polifenoli, które stanowią prewencję wielu chorób cywilizacyjnych.

Tak samo młode liście białej rzepy są wartościową bombą odżywczą. Mają więcej białka i błonnika niż bulwa, a poza tym obfitują m.in. w witaminę C, prowitaminę A, foliany, luteinę czy zeaksantynę.

Na co pomaga biała rzepa?

Białą rzepę można jeść do woli, ponieważ ma bardzo mało kalorii – w 100 g jest ich zaledwie 26 kcal. Niewątpliwie jest jednym z najzdrowszych warzyw, które wspiera układ krążenia, nerwowy i mięśniowy. Ze względu na zawartość glukozynolanów wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwrakowe. Według badań naukowych spożywanie tych bioaktywnych związków o działaniu antyoksydacyjnym zapewnia ochroną przed rozwojem raka piersi, płuc, raka grubego i odbytnicy.

W innej analizie z udziałem zwierząt sprawdzono, czy kompleks związków aktywnych w białej rzepie może wykazywać właściwości przeciwcukrzycowe. Jak się okazało, wyciąg z tego warzywa okazał się bardzo pomocny w ochronie przed tą podstępną chorobą. Skutecznie obniżał poziom glukozy w dawce 100-400 mg na kilogram masy ciała, a co więcej zwiększał stężenie insuliny u szczurów z cukrzycą, które jadły pokarm bogaty w cukry. Jednocześnie sprawiał, że poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi uległ obniżeniu.

Warto białą rzepę jeść przy przeziębieniu

Biała rzepa wpływa też dobroczynnie na układ pokarmowy – pobudza trawienie i przeciwdziała zaparciom. Ponadto pomocna jest w walce z przeziębieniem, ponieważ łagodzi ból gardła oraz zapalenie błony śluzowej. Dodaje sił i wzmacnia osłabiony organizm.

Biała rzepa może być wykorzystywana na wiele sposobów. Najczęściej serwowana jest pod postacią purée lub surówek. Można ją śmiało jeść na surowo lub stosować jako składnik zup, lub dań mięsnych. Jej liście stanowią także wartościowy i pyszny dodatek do sałatek.