Ciasto marchewkowe - bezglutenowe i nie tylko. Ile kalorii ma ciasto marchewkowe?

2019-03-07 14:43

Ciasto marchewkowe cieszy się dużą popularnością. Nie tylko dlatego, że jest aromatyczne i ma wyrazisty, oryginalny smak. Ciasto marchewkowe - w związku z tym, że jego głównym składnikiem są marchewki - jest powszechnie uważane za zdrowe. Czy rzeczywiście takie jest? Sprawdź, jakie wartości odżywcze i ile kalorii ma ciasto marchewkowe.

Ciasto marchewkowe - bezglutenowe i nie tylko. Ile kalorii ma ciasto marchewkowe?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ciasto marchewkowe - przepis na ciasto marchewkowe
  2. Ciasto marchewkowe - skład
  3. Ciasto marchewkowe - kalorie, wartości odżywcze (w 100 g)
  4. Ciasto marchewkowe - czy jest zdrowe?
  5. Ciasto marchewkowe - dietetyczne ciasto marchewkowe

Ciasto marchewkowe znane już było w średniowieczu. Pierwszy przepis na ciasto marchewkowe pojawił się we francuskiej książce kucharskiej wydanej w Wielkiej Brytanii w 1827 roku. W tym czasie po raz pierwszy zaczęto używać marchewki jako składnika deserów. W pierwotnej wersji były to puddingi marchewkowe, w których marchew pełniła funkcję naturalnego słodzika w zamian cukru, który był bardzo drogi.

Ponowną popularność ciasto marchewkowe zyskało w Wielkiej Brytanii w XX wieku podczas II wojny światowej i było wynikiem racjonalizowania żywności w tym okresie. Po II wojnie światowej ciasto marchewkowe powędrowało do Ameryki i znalazło miejsce w menu tamtejszych restauracji. Rozkwit popularności ciasta marchewkowego w Ameryce nastąpił w latach 70. XX wieku, kiedy zaczęto je postrzegać jako „zdrowe”.

Ciasto marchewkowe - przepis na ciasto marchewkowe

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Ciasto marchewkowe - skład

Głównym składnikiem ciasta marchewkowego jest tarta marchewka. Do przygotowania ciasta wykorzystuje się też jaja i olej, które miesza się z marchewką (składniki mokre) oraz mąkę, cukier, sodę lub proszek do pieczenia i przyprawy (składniki suche).

Składniki mokre łączy się ze składnikami suchymi uzyskując gęstą masę o grudkowatej teksturze. Ciasto piecze się przez około godzinę w prostokątnych lub okrągłych blaszkach. Po upieczeniu ciasto, dzięki obecności marchewki, jest miękkie i wilgotne, oraz bardziej przypomina chlebek niż ciasto.

Ciasto marchewkowe można także zrobić w wersji bezglutenowej. Wystarczy zwykłą mąkę zastąpić mąką ryżową lub ziemniaczaną!

Do ciasta często dodaje się przyprawy korzenne, np. cynamon, goździki, kardamon oraz orzechy i suszone owoce, co wzbogaca jego smak. Inne dodatki do tego ciasta to: ananas i jabłka.

Ciasto marchewkowe podaje się bez dodatków lub z lukrem, polewą z sera białego i posypką z orzechów. W restauracjach najczęściej jest podawane pokrojone w kwadraty. W sklepach spożywczych można też kupić ciasto marchewkowe pakowane.

Warto wiedzieć

Ciasto marchewkowe - kalorie, wartości odżywcze (w 100 g)

Wartość kaloryczna - 415 kcal

Białko - 5,1 g
Tłuszcz - 9,8 g

Tłuszcze nasycone - 1,472 g
Tłuszcze jednonienasycone - 4,036 g
Tłuszcze wielonienasycone - 3,307 g

Węglowodany - 79,2 g

Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)

Sód - 567,0 mg (38%)
Potas - 169,0 mg (5%)
Wapń - 172,0 mg (17%)
Fosfor - 247,0 mg (35%)
Magnez - 8,0 mg (2%)
Miedź - 0,05 mg (6%)
Żelazo - 1,8 mg (18%)
Cynk - 0,20 mg (2%)
Selen - 14,9 µg (27%)

Witaminy

Witamina B1 - 0,265 mg (20%)
Witamina B2 - 0,170 mg (13%)
Niacyna - 2,205 mg (14%)
Foliany - 67,0 µg (17%)
Witamina B12 - 0,04 µg (2%)
Witamina B6 - 0,08 mg (6%)
Witamina A - 97,0 µg (11%)
Witamina C - 1,2 mg (1%)

Wartość odżywcza: USDA, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2017

Ciasto marchewkowe - czy jest zdrowe?

Ciasto marchewkowe jest produktem wysokokalorycznym. 100 g ciasta dostarcza aż 415 kcal. Dodatkowo ciasto marchewkowe jest źródłem tłuszczu i sacharozy. Nie jest natomiast źródłem błonnika pokarmowego. Ciasto marchewkowe nie powinno być więc spożywane w nadmiarze. Nie jest też odpowiednim wyborem dla osób odchudzających się.

Ze względu na obecność marchewki, ciasto marchewkowe zwiera niektóre witaminy i minerały, m.in. fosfor, selen, żelazo i wapń oraz witaminy z grupy B i witaminę A, jednak w niewielkiej ilości.

CZYTAJ TEŻ:

Ciasto marchewkowe - dietetyczne ciasto marchewkowe

Ciasto marchewkowe można przygotować w zdrowszej wersji, modyfikując składniki użyte do ich przyrządzenia.  Zamiast mąki pszennej można użyć mąki pełnoziarnistej, mąki gryczanej lub mąki orkiszowej.

Jako zamiennik cukru dobrze sprawdzi się miód. Można też zrezygnować z lukru lub przygotować kremową polewę z chudego sera twarogowego.

Z marchewki wypieka się także ciasteczka marchewkowe, muffinki marchewkowe oraz torty marchewkowe, które są regionalną potrawą w Szwajcarii.

Warto też wzbogacić ciasto o orzechy, siemię lniane i suszone owoce, co sprawi, że ciasto marchewkowe będzie źródłem kwasów omega-3.

Należy pamiętać, że ciasto marchewkowe to wypiek słodki i nie powinno się go spożywać zbyt często, nawet tego w wersji dietetycznej.

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie
O autorze
Marzena Masna, dietetyk SOS Dieta, catering dietetyczny, Warszawa
Absolwentka dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradniach dietetycznych, Zespole Żłobków m. st. Warszawy oraz warszawskich szpitalach dla dorosłych i dzieci. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach dotyczących prawidłowego odżywiania oraz dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób. Obecnie dietetyk w SOS Dieta, cateringu dietetycznym, gdzie zajmuje się doradztwem żywieniowym dla klientów, tworzeniem receptur, przygotowywaniem menu oraz nadzorem nad jakością posiłków.