Co do chleba na odchudzanie? Te kanapki będą idealne dla osób na diecie
Jesteś na diecie, ale chcesz zjeść kanapkę? Nie musisz sobie jej odmawiać. Sprawdź, jakie produkty nadają się na kanapki nawet, jeśli próbujesz się odchudzać. Przyspieszają metabolizm i dostarczają przydatnych składników odżywczych.
Dieta nie musi być pełna wyrzeczeń. Wystarczy odżywiać się z głową. Jeśli masz ochotę na kanapkę, wybierz do niej dodatki, które dostarczają organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, a dodatkowo przyspieszą metabolizm.
Metabolizm w odchudzaniu - ważne jest to, co jesz
Dla procesu odchudzania ważne jest tempo przemiany materii, czyli liczba kalorii spalanych przez organizm. Niektóre grupy produktów żywieniowych potrzebują więcej czasu na różne procesy, jakie zachodzą w czasie trawienia.
- Spożycie pokarmu powoduje przejściowy wzrost wydatku energetycznego, który można przypisać różnym etapom przetwarzania składników odżywczych (tj. trawieniu, wchłanianiu, transportowi, metabolizmowi i przechowywaniu składników odżywczych) - wyjaśniają eksperci z Yale University School of Medicine (USA).
Co na kanapki na diecie?
Na szczycie listy znajdują się produkty wysokobiałkowe, do których zalicza się mięso, jaja, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe. Wybierając mięso, sięgaj po te najchudsze - na przykład z indyka. Doskonałym źródłem białka są też ryby, które na kanapce świetnie smakują w postaci różnego rodzaju past z dodatkiem twarożku czy dowolnych warzyw. Skoro już jesteśmy przy pastach, dobrym wyborem będą także pasty jajeczne, które również można mieszać z dowolnymi, lecz niskokalorycznymi składnikami.
Warzywa i owoce są kluczowe dla zdrowej diety
Im więcej koloru na kanapce, tym lepiej. Nie ograniczaj się i daj się ponieść fantazji - kanapki mogą być zarówno wytrawne, jak i słodkie. Im więcej warzyw lub owoców się na nich znajdzie, tym więcej witamin, minerałów i błonnika otrzyma organizm.
Minerały ważne są nie tylko dla odchudzania, ale również utrzymują w dobrej kondycji tarczycę, która odgrywa ważną rolę w regulowaniu procesu przemiany materii. W szczególności produkty bogate w żelazo i selen, takie jak mięso, owoce morza, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona są tu na wagę złota.
Zamiast masła, użyj awokado. Pasta z awokado może skutecznie zastąpić smarowidło, a dodatkowo dostarcza organizmowi wszystkie dziewięć aminokwasów oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które są kluczowe dla utrzymania serca w dobrej kondycji. Jeśli nie przepadasz za awokado, możesz także użyć masła orzechowego, jednak pamiętaj, aby nie przesadzić z jego ilością, ponieważ jest wysoko kaloryczne.