Cukinia - wartości odżywcze i przepisy na dania z cukinii

2020-07-17 12:23

Cukinia (kabaczek): im młodsza, tym smaczniejsza. Możemy jeść ją na surowo, smażyć kwiaty cukinii, przyrządzać leczo i piec ciasta. Dziś ze względu na walory smakowe i odżywcze, cukinia znajduje się na liście 20 warzyw najchętniej uprawianych w naszym kraju. Jakich witamin dostarczymy organizmowi jedząc cukinię? Wybierz ulubiony przepis na danie z cukinii.

CUKINIA - wartości odżywcze i przepisy na dania z cukinii
Autor: Thinkstockphotos.com CUKINIA - wartości odżywcze i przepisy na dania z cukinii

Spis treści

  1. Cukinia - wartości odżywcze
  2. Wartości odżywcze i właściwości cukinii
  3. Cukinia a odchudzanie?
  4. Cukinia a cukrzyca
  5. Cukinia a ciąża i karmienie piersią
  6. Kwiaty cukinii też są jadalne
  7. Cukinia - zastosowanie w kuchni
  8. Przepis na faszerowaną cukinię

Cukinia (w niektórych regionach nazywana jest kabaczkiem) należy do warzyw dyniowatych. Jej właściwości i wartości odżywcze jako pierwsi docenili mieszkańcy Meksyku i Ameryki Południowej, sąd pochodzi. Do Polski cukinia przywędrowała z Włoch, stąd też jej nazwa. Po włosku "zucchina" to po prostu mała dynia. W zależności od odmiany może być ciemnozielona, żółta lub pasiasta. Warzywo może dorastać do ok. 40 cm długości, ale najlepiej zrywać cukinię wcześniej, kiedy ma ok. 15-20 cm i jest najdelikatniejsza.

CUKINIA: Dlaczego warto ją jeść? Co można zrobić z cukinii?

Cukinia - wartości odżywcze

Cukinia jest łagodnym w smaku, lekkostrawnym warzywem. Jest ceniona za wysoką wartość dietetyczną. Zawiera potas, żelazo i magnez oraz witaminę C, witaminę K, witaminę PP i witaminę B1, beta karoten.

Zaletą cukinii jest to, że nie odkładają się w niej metale ciężkie. Ponadto warzywo odkwasza organizm i pozytywnie wpływa na proces trawienia, dlatego polecana jest przy problemach z nadkwaśnością.

Warto wiedzieć, że cukinia może być jednym z pierwszych warzyw, jakie podaje się małemu dziecku. Dzięki dużej zawartości związków odżywczych i łatwości trawienia dietetycy polecają ją już półrocznym maluchom.

Czym różni się cukinia od kabaczka. Niczym. To jedna i ta sama roślina.

Warto wiedzieć

Wartości odżywcze cukinii (w 100 g)Wartość energetyczna - 21 kcalBiałko ogółem - 2.71 gTłuszcz - 0.40 gWęglowodany - 3.11 g Błonnik - 1.1 gWitaminyWitamina C – 34.1 mgTiamina – 0.042 mgRyboflawina – 0.036 mgNiacyna - 0.705 mgWitamina B6  - 0.142 mgKwas foliowy -  20 µgWitamina A – 490 IUMinerałyWapń – 21 mgŻelazo - 0.79 mg Magnez - 33 mgFosfor - 93 mg Potas - 459 mgSód – 3 mg Cynk - 0.83 mgŹródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Wartości odżywcze i właściwości cukinii

Cukinia a odchudzanie?

Można zjadać ją w dużych ilościach, bo jej wartość kaloryczna jest stosunkowo niska. W 100 g świeżej cukinii będzie tylko 21 kcal. Cukinia to zdrowa alternatywa dla niezdrowych przekąsek. Frytki z cukinii są bardzo proste w przygotowaniu.

Warzywo kroimy wzdłuż, na ćwiartki. W jednej misce mieszamy jajka z dodatkiem soku z cytryny, solą i pieprzem. W drugiej misce mieszamy parmezan, rozmaryn i kaszę kukurydzianą. Kawałki cukinii maczamy w masie jajecznej, następnie obtaczamy je w mieszance z kaszy i parmezanu.

Tak przygotowane warzywo układamy na blaszce i pieczemy przez ok. 15 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Frytki z cukinii można serwować jako dodatek do dań albo jako przekąskę. Całość można uzupełnić o różnorodne sosy np. czosnkowy albo tzatziki.

Cukinia a cukrzyca

Cukinia ma niski indeks glikemiczny, który wynosi 15, dlatego mogą ją włączyć do diety osoby zmagające się z cukrzycą.

Cukinia a ciąża i karmienie piersią

Cukinię można jeść zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią. Warto przyrządzać ją w sposób lekkostrawny, czyli raczej dusić lub piec niż smażyć na tłuszczu.

Jakie warzywa i owoce doskonale nawadniają organizm? Sprawdź!

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!

Kwiaty cukinii też są jadalne

Cukinia wydaje dwa rodzaje żółtych, pięciopłatkowych kwiatów: męskie i żeńskie. Żeńskie mają zalążki, malutkie cukinie, z męskich nie rodzą się owoce, dlatego można je zrywać bez uszczerbku dla owocującej rośliny. Oba rodzaje cukiniowych kwiatów są pyszne i jadalne.

CZYTAJ TAKŻE >> Dieta kwiatowa, czyli przewodnik po kwiatach jadalnych

W Polsce trudno kupić kwiaty cukinii, dlatego zdobyć je można od zaprzyjaźnionego ogrodnika lub zerwać z własnej grządki. Nadziewane lub pieczone kwiaty są bardzo popularne np. we Włoszech, u nas wciąż jeszcze sprzedawcy na bazarach dziwią się, że można je jeść.

Cukinia - zastosowanie w kuchni

Cukinia nadaje się do smażenia, duszenia, marynowania, pieczenia oraz do jedzenia na surowo. Można przyrządzić z niej zapiekankę, placuszki, danie jednogarnkowe, ratatouille, lub ciasto. A nawet najbardziej wybredni smakosze docenią przysmak, jakim są kwiaty cukinii smażone w cieście naleśnikowym.

Nadaje się do przygotowania leczo, duszenia lub do zupy. Różne kolory skórki czy bardziej wyrazisty smak zależą od konkretnej odmiany tego samego warzywa. W niektórych regionach zwyczajowo stosuje się podział na cukinię o zielonej skórce i bladożółtego kabaczka. Młode cukinie możemy zjadać ze skórką, starsze obieramy.

Czytaj też:

Przepis na faszerowaną cukinię