Cykoria - właściwości zdrowotne i zastosowanie
Cykorię dodaje się przede wszystkim do sałatek i surówek, jednak równie dobrze smakuje duszona czy zapiekana. Choć wydaje się krucha i niepozorna, jest doskonałym źródłem witamin, potasu, żelaza, magnezu, miedzi, cynku i kwasu foliowego. Do tego cykoria jest idealna dla osób odchudzających się, ma bowiem mało kalorii. Jak jeść cykorię?
Spis treści
- Cykoria - gdzie kupić?
- Cykoria - właściwości zdrowotne
- Cykoria - jak przyrządzać cykorię?
- Cykoria - przepisy na dania z cykorii
- Przepis na sałatkę z zieloną cykorią
Cykoria to roślina zimowa, w sprzedaży jest od listopada do kwietnia, czyli w okresie, kiedy mało jest świeżych warzyw. Śmiało więc możesz zrezygnować z małowartościowych o tej porze roku sałat na rzecz tej kruchej i delikatnej rośliny.
Cykoria - gdzie kupić?
Cykorię najlepiej kupować na targach. Można ją dostać również supermarketach i mniejszych sklepikach. Wybierając cykorię staraj się szukać jak najbielszych główek – zzieleniałe listki świadczą o tym, że warzywo zgorzkniało pod wpływem światła. Trzeba wiedzieć, że cykoria uprawiana jest bez dostępu światła, dzięki czemu zawdzięcza swój kolor i smak. Na nasze stoły trafiają jedynie główki kwiatu o średnicy ok. 3-4 cm i długości do 15 cm. Im mniejsza główka i bardziej przylegające listki – tym smaczniejsza i wyrazistsza w smaku. Dziko rosnąca cykoria jest zielona - przypomina wyglądem sałatę.
Zobacz, jak wygląda zielona cykoria
Mikołaj Rey z wizytą u Elżbiety Pyry-Włoczkowskiej, właścicielki gospodarstwa ekologicznego na Mazowszu. Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Cykoria - właściwości zdrowotne
Warto po nią sięgać, bo zawiera mnóstwo cennych składników m.in. witamin i minerałów, jak sód, potas, magnez, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, karoten i witaminy B1, B2, C, kwas foliowy. Delikatną nutę goryczki wyczuwalną w smaku cykoria zawdzięcza dwóm składnikom: laktucynie i laktukopikrynie, które dodatkowo pobudzają apetyt i dobrze wpływają na wątrobę stymulując ją do wydzielania większej ilości żółci. Cykoria ma duże działanie prozdrowotne - wpływa na tworzenie się czerwonych krwinek, usprawnia działanie przewodu pokarmowego (poprawia trawienie) i nerek.
Cykoria wpływa także na urodę – dzięki zawartości betakarotenu poprawia koloryt skóry, a zawarta w niej witamina A dobrze działa na skórę - odmładzając ją. Dobra wiadomość dla dbających o linię: cykoria jest niskokaloryczna – jedna główka ma tylko 30 kcal.
Cykoria - jak przyrządzać cykorię?
Cykoria najlepiej smakuje na surowo jako dodatek albo główny składnik sałatek i surówek. Idealnie komponuje się z sosem winegret, a także orzechami, serami (gorgonzola, kozi, parmezan, feta), owocami - jabłkami i gruszkami czy wędlinami. Może być elementem dekoracyjnym stołu w czasie spotkania ze znajomymi - napełnione pysznościami łódeczki cykorii prezentują się wyjątkowo oryginalnie. Warzywo to sprawdza się także jako składnik zapiekanek czy dań duszonych (np. z mięsem czy innymi warzywami).
Przed użyciem cykorie należy opłukać w zimnej wodzie, oczyścić z wierzchnich liści i wyciąć gorzki głąbik. Najczęściej jadamy ją na surowo – w sałatkach. Zwarte główki są lepsze do zapiekania, ale do sałatki dobre są luźniejsze. Listki muszą być jędrne, chrupiące i bez śladu brązowych plamek.
Do zimowych obiadów polecamy surówkowe kompozycje:
- cykoria, jabłko, seler, ogórek kwaszony, szczypiorek, sos z majonezu i czosnku;
- cykoria, kiwi, płatki migdałowe, sos z jogurtu naturalnego, soku z cytryny, soli i pieprzu;
- cykoria, jabłko, cebula dymka, sos ze śmietany i musztardy.
Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!
Cykoria - przepisy na dania z cykorii
Na przystawkę można przygotować łódeczki z cykorii z dowolnym nadzieniem. Zobacz przepis na łódeczki z tuńczykiem.
Na obiad polecamy zapiekane cykorie zawinięte w szynkę z sosem serowym, a na lekką kolację proponujemy przepis na łatwą sałatkę z cykorią, jabłkiem i orzechami włoskimi.
Przepis na sałatkę z zieloną cykorią
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news