Czarna herbata - właściwości, działanie
Czarna herbata jest najpopularniejszym pity przez Polaków napojem. Napojem, jeśli można tak go nazwać - w zasadzie czarna herbata to napar z liści herbaty. Czy czarna herbata ma wpływ na nasze zdrowie? Czy warto ją pić dla właściwości odzywczych, które posiada?
Czarna herbata jest przez nas wybierana niemalże automatycznie, nie zastanawiamy się, czy ma jakieś właściwości zdrowotne. A jeśli już, to kojarzy nam się napojem, który sprzyja powstawaniu kamienia na zębach. To duży błąd - czarna herbata jest bardzo zdrowa i warto po nią sięgać.
Zdrowa wydaje nam się herbata zielona czy czerwona, a czarna? Czarna, choć bagatelizowana, też ma swoje właściwości zdrowotne i zdecydowanie warto wiedzieć, co się pije. Jak wybrać i jak zaparzyć dobrą czarną herbatę? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Spis treści
Czarna herbata jest całkowicie sfermentowana, wysuszona w gorącym strumieniu powietrza.
Czarna herbata - właściwości
Czarna herbata ma liczne właściwości zdrowotne. Zawdzięcza je dużej zawartości przeciwutleniaczy (oraz polifenoli i flawonoidów) w liściach herbaty, ale po kolei:
- niszczy wolne rodniki,
- spowalnia procesy starzenia w organizmie,
- może przeciwdziałać namnażaniu się komórek nowotworowych,
- wzmacnia naczynia krwionośne,
- obniża poziom cholesterolu,
- może ochronić przed miażdżycą,
- działa przeciwzapalnie i odkażająco,
- pobudza.
Czarna herbata jest nieprzypadkowo polecana przez lekarzy do łagodzenia objawów zatrucia pokarmowego. Działa odkażająco, przynosi ulgę i łagodzi ból żołądka poprzez regulację soków trawiennych. A wszystko to dzięki teinie.
I to dzięki teinie czarna herbata pobudza podobnie jak kawa. Zawartość teiny w czarnej herbacie wpływa pozytywnie na koncentrację, poprawia pamięć i niweluje uczucie zmęczenia.
Należy pamiętać, że herbata, niezależnie od rodzaju, działa moczopędnie.
Czarna herbata - jaką wybrać?
Jeśli chcemy pić naprawdę dobrą i prawdziwą herbatę, to powinniśmy kupować ją w formie suszu. Oczywiście herbata w torebkach też jest dobra, ale tu należy czytać etykiety i sprawdzać wygląd - czy w torebkach jest zamknięty susz, czy może sproszkowane liście herbaty?
Najpopularniejsze odmiany czarnej herbaty to:
- Ceylon (delikatny smak, działa pobudzająco),
- Darjeeling (najlepsza z indyjskich herbat),
- Assam (jest bardzo mocna, zarówno w smaku, jak i w pobudzaniu - to alternatywa dla kawy),
- Yunnan (lekko ostry smak),
- Earl Gery (aromatyzowana bergamotką),
- English Beakfast (to po prostu mieszanka czarnych herbat, bardzo popularna w Wielkiej Brytanii).
Czarna herbata - parzenie
Czarną herbatę należy parzyć nie dłużej niż 3 minuty. W przypadku dłuższego parzenia zyska gorzki smak i straci część pobudzających właściwości.
Czarną herbatę powinno się pić saute - czyli bez cytryny, bez cukru czy imbiru. W Polsce bardzo popularna jest herbata z miodem i cytryną lub imbirem, co świetnie rozgrzewa, przez co jest polecane w czasie przeziębienia. Dowiedzcie się więcej:
- Herbata z imbirem (herbata imbirowa). Właściwości, sposób działania, przepis
- Herbata z cytryną: czy jest szkodliwa?
- Zielona herbata - właściwości lecznicze i przyrządzanie