Czy balkan breakfast to zdrowe śniadanie? Dietetyczka komentuje trend z TikToka

2024-10-18 14:33

Balkan breakfast to jeden z najnowszych hitów TikToka. Choć nie jest to typowo tradycyjne bałkańskie śniadanie, to dietetycy zauważają pewną pozytywną nutę. Chodzi o poziom błonnika, który stanowi główny składnik pierwszego posiłku.

Czy balkan breakfast to zdrowe śniadanie? Dietetyczka komentuje trend z TikToka
Autor: Fot. Getty Images, tiktok.com/motiv.ate_nutrition

Balkan breakfast stał się wiralem na TikToku. Niektóre filmy mogą inspirować do przygotowania własnej wersji, a inne bawią formą. Punktem wspólnym jest dobór składników, a zaletą wysoki poziom błonnika.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 19 Śniadanie

Z czego składna się balkan breakfast? Hit z TikToka podbija internet

Internauci, którzy zajadają się balkan breakfest sięgają po takie produkty jak chleb, ser feta, warzywa, jajka oraz ajwar, czyli pastę przygotowaną z papryki. Ciekawe jest jednak to, że wbrew pozorom wcale nie chodzi o przyrządzanie wykwintnego śniadania, ale o jedzenie zupełnie swobodnie. 

Kluczem jest to, aby zadbać o odpowiednią dawkę białka, błonnika i węglowodanów złożonych, jakie kryją się w pełnoziarnistym pieczywie. Zaletą balkan breakfast są nie tylko wartości odżywcze, ale również fakt, że każdy może modyfikować posiłek zgodnie z preferencjami, a kombinacji może być wręcz nieskończenie wiele.

Zabawnym aspektem tego trendu jest wspomniana forma. Na filmach możemy zobaczyć, jak ludzie po prostu sięgają po całe, niekrojone wcześniej warzywa, kładą na to kawałek mozzarelli, czy maczają w ajwarze. Wszystko przegryzają ulubionym pieczywem pełnoziarnistym.

Czy balkan breakfast jest zdrowe? Oto kilka kluczowych zalet

Jedną z osób, która skusiła się na wypróbowanie nowego trendu z TikToka była dietetyczka Pamela Jean. Wskazała, że uwielbia tego rodzaju śniadanie z kilku względów. Po pierwsze forma pozwala na to, by jeść dłońmi, bez użycia sztućców, a to do dodatkowo uwalnia kreatywność.

Poza tym można zmieniać kompozycję, smak i konsystencję każdego kęsa. Dobierając co rusz nowe dodatki w tym różne sery, ajwar, czy przyprawy możemy do woli modyfikować cały posiłek.

Dietetyczka wskazała, że duża część ludzi, która wybiera balkan breakfast prawdopodobnie spożywa nawet od 25 do 35g/day zaleconej dawki błonnika, więc to całkiem sporo. Zaznaczyła jednak, aby jednak zachować ostrożność jeśli do tej pory nie spożywaliśmy za dużo błonnika i wprowadzać nowy nawyk powoli. W przeciwnym razie mogą pojawić się gazy, wzdęcia lub inne dolegliwości układu trawiennego.

Natomiast balkan breakfast ma prozdrowotne właściwości takie jak:

  • obniża poziom cukru we krwi,
  • wspomaga trawienie,
  • poprawia jakość mikrobiomu,
  • obniża poziom złego cholesterolu.

Dietetyczka zaznacza, że niektóre sery mogą zawierać sól, która jest źródłem sodu, a to z kolei może mieć negatywny wpływ na ciśnienie tętnicze, czy pracę serca. Dlatego komponując śniadanie w tylu bałkańskim, należy zrezygnować z dodawania soli i wybierać chude sery.

Polska na ucho
Doktórka