Czy brązowe jajka są zdrowsze od białych? Dietetycy już wiedzą
Wiele naturalnych produktów spożywczych jest zdrowszych, gdy są brązowe. Dotyczy to ryżu, mąki, ale czy także jajek? Czym różnią się białe jajka od brązowych? Które z nich są zdrowsze?
Okazuje się, że kolor skorupki jajka nie ma wpływu na zawartość właściwości odżywczych. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy preferujesz jajka w białej czy brązowej skorupce, obydwa te warianty mają dokładnie ten sam smak, konsystencję i wartości odżywcze. Redakcja portalu eatthis.com poruszyła temat różnic w kolorze skorupek jaj z ekspertami ds. żywienia.
Jaka jest różnica między brązowymi a białymi jajkami?
Jak wynika z relacji ekspertów, rzeczywistą różnicą między brązowymi i białymi jajami jest wyłącznie kolor.
- Różnica między brązowymi jajami a białymi jajami polega po prostu na kolorze skorupki jajka – mówi dietetyczka Crystal Scott.
To rodzi więc pytanie, skąd w zasadzie różnica w kolorze skorupek jaj?
- Brązowe jaja są składane przez rasy kur z czerwonymi lub brązowymi piórami, podczas gdy białe jaja są składane przez rasy kur z białymi piórami – wyjaśnia dietetyczka. Wszystko więc sprowadza się do genetyki kury.
Mity na temat koloru jajek
Różnorodność kolorów jajek jest także przedmiotem tworzenia się na ich temat nieprawdziwych historii.
- Niektórzy ludzie uważają, że brązowe jaja są świeższe lub bardziej naturalne niż białe jajka, a niektórzy nawet zakładają, że białe jaja są bielone, a zatem bardziej przetworzone i zmienione chemicznie. Zapewniamy, że żaden z tych mitów nie jest prawdziwy - wyjaśniła dietetyczka Megan Hilbert.
Niezależnie od koloru skorupy, wszystkie jajka są stałym źródłem białka, selenu, witaminy A i witamin z grupy B, a także wspomagającej pracę mózgu choliny.
Jeśli więc kupując jajka pragniesz kierować się swoim zdrowiem, zwracaj uwagę nie na ich kolor, a na pochodzenie.
- Dieta i warunki życia kurcząt mogą powiedzieć więcej o żywieniu jaj niż kolor skorupy – podkreśliła Scott.
Dlaczego brązowe jajka są droższe od białych?
Skoro nie różnią się walorami zdrowotnymi, dlaczego brązowe jajka są zdrowsze. Na to pytanie dietetyczki także znalazły wyjaśnienie.
- Powodem, dla którego brązowe jaja są często droższe niż białe, jest to, że rasy kur, które składają brązowe jaja, są zwykle większe i wymagają więcej jedzenia, przestrzeni i opieki niż rasy, które składają białe jaja – wyjawiła jedna z ekspertek.
Ważny jest także fakt, że kury o ciemnym zabarwieniu piór znoszą nieco większe jaja, a ich znoszenie zajmuje nieco więcej czasu.
Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że hodowla i utrzymanie brązowych kur będą droższe, a to znajduje odzwierciedlenie w ich cenie.