Czy opakowania żywności są bezpieczne? Aż 200 czynników rakotwórczych

2024-09-24 10:19

W większości krajów istnieją przepisy dotyczące materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością, co ma na celu ochronę obywateli przed niebezpieczeństwem. Tymczasem naukowcy z Food Packaging Forum wykryli prawie 200 czynników rakotwórczych w opakowaniach produktów spożywczych dostępnych na rynku. Okazuje się, że mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi.

Czy opakowania żywności są bezpieczne? Aż 200 czynników rakotwórczych
Autor: Getty Images

Opakowania na żywność a rak piersi

Porównanie niedawno opublikowanej listy substancji rakotwórczych autorstwa naukowców z Silent Spring Institute z bazą danych Food Packaging Forum doprowadziło do wyodrębnienia aż 189 potencjalnie rakotwórczych związków w opakowaniach żywności.

Czynniki, które mogą wpływać na ryzyko rozwoju raka piersi znaleziono w tworzywach sztucznych (143), a także w papierze i tekturze (89). Rak piersi rok rocznie diagnozowany jest u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z powodu tej choroby.

Z tego względu przepisy powinny regulować kwestie opakowań dopuszczonych do kontaktu z żywnością, w taki sposób, aby substancje rakotwórcze nie były tak powszechne.

To badanie jest ważne, ponieważ pokazuje, że istnieje ogromna szansa na zapobieganie narażeniu ludzi na substancje chemiczne powodujące raka piersi. Potencjał zapobiegania nowotworom poprzez redukcję niebezpiecznych chemikaliów w codziennym życiu jest niedostatecznie zbadany i zasługuje na znacznie większą uwagę

- powiedziała Jane Muncke, dyrektor zarządzająca Food Packaging Forum i współautorka badania.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o raku piersi

Ciągła ekspozycja na czynniki rakotwórcze

Do badania wykorzystano bazę danych FCCmigex, która gromadzi informacje z tysięcy opublikowanych badań naukowych na temat substancji chemicznych w materiałach mających kontakt z żywnością.

Analiza danych zebranych w latach 2020-2022 ujawnia, że istnieją dowody na istnienie aż 76 podejrzanych substancji w opakowaniach żywności na całym świecie, z czego aż 80 proc. pochodzi z tworzyw sztucznych. Z tego względu można wysnuć wniosek, że populacja globalna jest nieustanie narażona na czynniki rakotwórcze i nie jest w stanie się przed tym uchronić.

Pomimo istniejących przepisów mających na celu ograniczenie substancji rakotwórczych, wciąż istnieją luki, które sprawiają, że do obrotu w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej trafiają niebezpieczne opakowania.