Czy warto jeść czosnek? 9 zdrowotnych właściwości czosnku

2021-09-08 13:44

Czosnek to nie tylko warzywo o wyraźnym smaku i aromacie, wykorzystywane w kuchniach całego świata. Współczesna nauka przypisuje mu wiele korzyści zdrowotnych. Jesień to idealny moment, by włączyć czosnek do swojego jadłospisu, dlatego sprawdź, po co warto go jeść.

czy-warto-jesc-czosnek-9-zdrowotnych-wlasciwosci-czosnku
Autor: Getty Images

Czosnek to roślina z rodziny cebulowatych, blisko spokrewniona z szalotką i porem. Rośnie w wielu częściach świata, a ze względu na silny zapach i smak to popularny dodatek do wielu dań.

Już w starożytności znane były zdrowotne właściwości czosnku, dlatego często wykorzystywano go w leczeniu różnych dolegliwości. Jego użycie zostało udokumentowane przez wiele cywilizacji, w tym Greków, Rzymian, Egipcjan i Chińczyków.

Sprawdź, jakie właściwości lecznicze ma czosnek niedźwiedzi

Naukowcy twierdzą, że za zdrowotne właściwości czosnku odpowiadają związki siarki uwalniające się podczas krojenia, żucia lub miażdżenia. Najsłynniejszym z nich jest allicyna, która występuje w świeżej postaci tej rośliny i uwalniana jest przez krótki czas po zmiażdżeniu bądź pocięciu czosnku.

Inne związki, jakie mogą odgrywać istotną rolę w korzyściach zdrowotnych tej rośliny to disiarczek diallilu (DADS) i s-allilocysteina (SAC), które dostają się z przewodu pokarmowego do całego organizmu, wywierając silne działanie biologiczne.

Czosnek jest niesamowicie pożywną rośliną. Jeden surowy ząbek (ok. 3 g) zawiera:

Czosnek zawiera również śladowe ilości różnych innych składników odżywczych, np. wapnia, miedzi, potasu, fosforu, żelaza i witaminy B1. A jakie korzyści zdrowotne wiążą się ze spożywaniem czosnku?

Sprawdź 9 zdrowotnych właściwości czosnku

Czosnek występuje w kilku różnych postaciach – od past, po formę sproszkowaną czy suplementy takie jak ekstrakt z czosnku, czy olej czosnkowy. Roślina ma też wadę – powoduje nieświeży oddech.

Ze względu na właściwości czosnku związane z rozrzedzaniem krwi, osoby z zaburzeniami krwawienia bądź przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny skonsultować kwestie spożywania czosnku z lekarzem.

JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?

Pytanie 1 z 9
Jak określisz swoje samopoczucie?
JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.