Czy warto jeść czosnek? 9 zdrowotnych właściwości czosnku
Czosnek to nie tylko warzywo o wyraźnym smaku i aromacie, wykorzystywane w kuchniach całego świata. Współczesna nauka przypisuje mu wiele korzyści zdrowotnych. Jesień to idealny moment, by włączyć czosnek do swojego jadłospisu, dlatego sprawdź, po co warto go jeść.
Czosnek to roślina z rodziny cebulowatych, blisko spokrewniona z szalotką i porem. Rośnie w wielu częściach świata, a ze względu na silny zapach i smak to popularny dodatek do wielu dań.
Już w starożytności znane były zdrowotne właściwości czosnku, dlatego często wykorzystywano go w leczeniu różnych dolegliwości. Jego użycie zostało udokumentowane przez wiele cywilizacji, w tym Greków, Rzymian, Egipcjan i Chińczyków.
Naukowcy twierdzą, że za zdrowotne właściwości czosnku odpowiadają związki siarki uwalniające się podczas krojenia, żucia lub miażdżenia. Najsłynniejszym z nich jest allicyna, która występuje w świeżej postaci tej rośliny i uwalniana jest przez krótki czas po zmiażdżeniu bądź pocięciu czosnku.
Inne związki, jakie mogą odgrywać istotną rolę w korzyściach zdrowotnych tej rośliny to disiarczek diallilu (DADS) i s-allilocysteina (SAC), które dostają się z przewodu pokarmowego do całego organizmu, wywierając silne działanie biologiczne.
Czosnek jest niesamowicie pożywną rośliną. Jeden surowy ząbek (ok. 3 g) zawiera:
- mangan: 2% dziennej wartości,
- witaminę B6: 2% dziennej wartości,
- witaminę C: 1% dziennej wartości,
- selen: 1% dziennej wartości.
Czosnek zawiera również śladowe ilości różnych innych składników odżywczych, np. wapnia, miedzi, potasu, fosforu, żelaza i witaminy B1. A jakie korzyści zdrowotne wiążą się ze spożywaniem czosnku?
Sprawdź 9 zdrowotnych właściwości czosnku
Czosnek występuje w kilku różnych postaciach – od past, po formę sproszkowaną czy suplementy takie jak ekstrakt z czosnku, czy olej czosnkowy. Roślina ma też wadę – powoduje nieświeży oddech.
Ze względu na właściwości czosnku związane z rozrzedzaniem krwi, osoby z zaburzeniami krwawienia bądź przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny skonsultować kwestie spożywania czosnku z lekarzem.