Dlaczego nie może zabraknąć jarmużu w diecie? 5 korzyści
O jarmużu, czyli o zielonym warzywie liściastym słyszy się coraz częściej. Uzyskał miano „odżywczej potęgi” ze względu na potencjał właściwości zdrowotnych. Dlaczego więc warto włączyć jarmuż do codziennego jadłospisu? Podajemy 5 korzyści płynących ze spożywania jarmużu!
Jarmuż to podstawowy składnik diety wegańskiej i wegetariańskiej, który wywodzi się z rodziny kapustowatych. To warzywo zaliczane jest do grupy warzyw krzyżowych tak samo, jak kapusta, brokuły, kalafior czy brukselka.
Występuje kilka rodzajów jarmużu w zależności od kształtu i koloru liści. Spośród nich najbardziej znany jest jarmuż kędzierzawy. Jego nazwa wzięła się od potarganych i kędzierzawych liści. Uznany jest za jedno z najbardziej pożywnych, wartościowych i zdrowych warzyw liściastych. Z prostego powodu! Jedna filiżanka surowego jarmużu zawiera:
- witaminę A: 9990 IU
- witaminę K: 817 μg
- witaminę C: 120 mg
- witaminę B6: 0,3 mg
- wapń: 150 mg
- potas: 491 mg
- magnez: 47 mg
Do tego jarmuż bogaty jest również w witaminę B1 (tiaminę), witaminę B2 (ryboflawinę), witaminę B3 (niacynę), żelazo i fosfor. Ma znikomą wartość tłuszczu – zawiera kwas tłuszczowy alfa-linolowy (ALA), będący rodzajem kwasu tłuszczowego omega-3.
Warto też wspomnieć, że jarmuż jest niskokaloryczny. Jedna porcja zielonych liści ma tylko 36 kcal i 5 g błonnika pokarmowego.