Dobry dla nerek, serca i urody. To najzdrowszy miód w Polsce

2023-08-14 14:31

Spożywanie miodu ma wiele zalet. Choć głównie skupiamy się na jego smaku, to warto wspomnieć o właściwościach odżywczych i prozdrowotnych. Dość często w mediach społecznościowych i wśród znajomych pojawia się stwierdzenie, że najlepszy dla zdrowia jest miód manuka. Okazuje się, że nasz polski na bazie nawłoci ma wiele do zaoferowania.

Dobry dla nerek, serca i urody. To najzdrowszy miód w Polsce
Autor: Fot. Getty Images

Cudze chwalicie, swego nie znacie? Otóż w przypadku miodu, to stare porzekadło może być całkiem trafne. W ostatnim czasie do łask powraca medycyna naturalna, stąd coraz więcej osób szukając sposobów na bezpieczne wsparcie organizmu, sięga po zagraniczne produkty. Nie ma w tym nic złego, ale dziś polecamy wam nas rodzimy miód, który warto mieć w kuchennej szafce.

Poradnik Zdrowie: zdrowotne właściwości miodu

Miód z nawłoci pospolitej, na co pomaga?

Nawłoć to ziele, które można spotkać w niemal całej Polsce. Rozsiewa się w zastraszającym tempie i kwitnie dość długo. Stąd pszczoły mając dostęp do pyłków, produkują pyszny i wyjątkowo zdrowy miód.

Zanim rozwinęła się obecna medycyna, nawłoć pospolita była określana w lecznictwie mianem złotej rózgi, czy złotej dziewicy, a wszystko za sprawą bogactwa żółtych kwiatów.

Ówczesna medycyna ludowa korzystała z dobrodziejstw ziela w sytuacjach kiedy organizm borykał się ze stanem zapalnym. Napar służył jako pomoc w leczeniu trudnych ran, a podczas przeziębienia pomagał zwalczyć uciążliwe dolegliwości i przyspieszał powrót do zdrowia.

Miód z nawłoci to kwintesencja siły tych ziół zamknięta w pysznym dodatku do herbaty. Sięgając po niego, wspierasz organizm w codziennym funkcjonowaniu. Moczopędne działanie tzw. złotej rózgi wspiera pracę nerek, co przyczynia się do walki z kamicą nerkową i innymi schorzeniami układu moczowego.

Nawłoć dobra na serce, ale co za dużo to nie zdrowo

Miód z nawłoci sprawdzi się również jako naturalne wsparcie pracy serca. Popularne ziele uszczelnia naczynia krwionośne i działa przeciwzakrzepowo. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. 

Warto jednak pamiętać o proporcjach. Optymalną dawką jest jedna łyżeczka dziennie. Zbyt duża dawka każdego typu miodu może obciążać serce, zamiast mu pomagać. Tego rodzaju słodkiego wsparci dla zdrowia nie zaleca się również osobom z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Nie wolno go także podawać dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto wybrać ten produkt, to poniżej prezentujemy listę cennych właściwości leczniczych:

  • łagodzi stany zapalne skóry,
  • poprawia kondycję skóry głowy oraz włosów,
  • nawilża skórę,
  • zwalcza trądzik,
  • wspomaga wytwarzanie soków trawiennych,
  • działa napotnie,
  • ujędrnia skórę.

Pamiętaj jednak, że jeśli zmagasz się z cukrzycą, lub inną chorobą o charakterze przewlekłym, konieczna jest konsultacja lekarska. Specjalista oceni, czy miód z nawłoci nie wpłynie negatywnie na przyjmowane leki.