Dodaj kilka kropli do kiszonej kapusty, a będzie zdrowsza. Metoda naszych babć

2023-09-15 14:09

W wielu domach do surówki z kiszonej kapusty zawsze dodawane jest "złoto Północy". Tak robiły nasze babcie i mamy. Wiele osób przejmuje taki zwyczaj, bo niewątpliwie kapusta z odrobiną tego produktu to bardzo smaczne połączenie. Warto jednak wiedzieć, że przede wszystkim zdrowe, bo niektóre cenne składniki potrzebują dobrego towarzystwa, żeby można je było przyswoić.

Dodaj kilka kropli tłuszczu do kiszonej kapusty, a będzie zdrowsza. Metoda naszych babć
Autor: GettyImages

Kiszona kapusta jest niskokaloryczna (12 kcal w 100 g), a dzięki zawartości błonnika pokarmowego oraz dobroczynnych bakterii, wpływa zbawiennie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Zapobiega zaparciom, wspiera układ odpornościowy, dostarcza wielu cennych witamin i minerałów. Warto jednak połączyć ją z odrobiną oleju lub oliwy, żeby było jeszcze lepiej.

Kapusta - właściwości lecznicze

Po co oliwa do kapusty?

Nie można powiedzieć, że kapusta kiszona obfituje w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, chociaż z pewnością je zawiera. Witaminy E i K są wchłaniane przez nasz organizm w obecności tłuszczu, więc obecność oliwy wiele zmienia.

Możesz skutecznie pobrać z kapusty te witaminy. Pierwsza nieprzypadkowo nazywana jest witaminą młodości, druga jest nam niezbędna w procesie krzepnięcia krwi.

Kapusta kiszona - zasmażana z boczkiem też zdrowa?

Oczywiście, oleje dodawane do sałatki nie są jedynymi potencjalnymi źródłami tłuszczu w potrawie. Rzecz w tym, żeby dostarczać organizmowi takie, które same wnoszą wartość odżywczą do potrawy.

Tłuszcze nasycone z boczku to nie jest skarbnica zdrowia. Co więcej - podczas obróbki termicznej ucieknie wiele wartościowych składników z samej kapusty. Najbardziej wrażliwe na wysoką temperaturę są witaminy. Termicznej degradacji ulegają witamina C, witaminy z grupy B (np. kwas foliowy, tiamina) oraz te rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E i K. 

Olej do sałatki - uzupełnij, zamiast tracić cenne składniki

Oliwa, czyli olej z oliwek, dodatkowo doładuje nas witaminowo (zawiera wit. A, B, C, E, D i K.) i minerałowo, choćby potasem, magnezem czy fosforem. Co więcej zawiera mnóstwo korzystnych tłuszczów nienasyconych.

Czasem niedoceniany u nas olej rzepakowy jest jednym z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Sprzyja redukcji poziomu cholesterolu, wzmacnia system immunologiczny oraz usprawnia układ nerwowy. Substancje zawarte w oleju rzepakowym poprawiają krążenie krwi i przeciwdziałają chorobom serca.