Fałszywy głód. 3 proste triki, jak sobie z nim radzić

2021-10-14 11:40

Czy zdarzają ci się napady chęci zjedzenia czegoś mimo tego, że nie jesteś głodny? Może cierpisz na fałszywy głód. To zjawisko jest niebezpiecznie szczególnie teraz, kiedy więcej czasu spędzamy w domach. Czym jest fałszywy głód? Poznaj 3 proste triki, które pomogą pozbyć się tego problemu.

falszywy-glod-3-proste-triki-jak-sobie-z-nim-radzic
Autor: Getty Images

Jedzenie w momencie, kiedy nie odczuwamy głodu fizjologicznego, może mieć podłoże w emocjach. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest przemęczenie i stres. By sobie ulżyć, wybieramy najłatwiejsze rozwiązanie, czyli zajadamy smutki, ale by zaspokoić apetyt nie zawsze musisz sięgać po kolejny posiłek.

Fałszywy głód:

  • pojawia się nagle,
  • odczuwa się go głównie w ustach i głowie co jest związane z potrzebą smaku,
  • występuje w towarzystwie emocji, np. silnego stresu, napięcia, smutku,
  • powoduje wyrzuty sumienia i poczucie winy,
  • zazwyczaj wiąże się z niezdrowym jedzeniem tzw. comfort food.
Uzależnienie od jedzenia

Odnalezienie, a raczej odzyskanie kontroli nad jedzeniem nie wymaga wielkich zmian, ale musisz zastanowić się, co motywuje cię do jedzenia emocjonalnego i znaleźć odpowiednie dla siebie alternatywy.

Sprawdź, jakie 3 proste triki pomogą ci poradzić sobie z problemem fałszywego głodu.

Jak unikać fałszywego głodu?

Rozwiązanie problemu emocjonalnego jedzenia przeniesie wiele korzyści. Przede wszystkim może pomóc zrzucić ci kilka zbędnych kilogramów, bo zajadanie emocji zrujnuje każdą dietę. Racjonalne odżywianie ma znaczenie dla zdrowia, kondycji włosów i skóry, a także samooceny. By unikać sytuacji, w której pojawia się fałszywy głód, spróbuj:

  • spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu,
  • pamiętać o aktywności fizycznej,
  • nie pracować za dużo, by się nie przemęczać,
  • unikać sytuacji stresowych.

Jeśli mimo zmian nadal obserwujesz u siebie problemy z emocjonalnym jedzeniem, skorzystaj z pomocy psychodietetyka albo terapeuty, który z pewnością pomoże ci pozbyć się tego uciążliwego nawyku.

Jak kontrolujesz swoją wagę?

Pytanie 1 z 5
Chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów? Dieta odchudzająca bez dodatkowego wsparcia nie przyniesie oczekiwanych efektów. Masz opracowany system, który wspomaga proces odchudzania?
Aplikacja do odchudzania
O autorze
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.