Genialny syrop, który wzmacnia drogi oddechowe. Składniki zbieraj już teraz
Syrop z młodych pędów sosny ma szerokie zastosowanie. Wspomaga leczenie infekcji oddechowych, jest przydatny przy uporczywym kaszlu. Syrop z sosny możesz przygotować samodzielnie. Kiedy zrywać pędy sosny?
Syrop z pędów sosny jest bezpieczny zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i kobiet w ciąży. Nigdy nie wiesz, kiedy dopadnie cię kaszel, dlatego warto mieć go zawsze w swojej domowej spiżarni.
Właściwości zdrowotne syropu z sosny
Syrop z sosny wykazuje działanie prozdrowotne, ma właściwości lecznicze i doskonale radzi sobie z kaszlem. To nie wszystkie zalety tego genialnego syropu.
Syrop z sosny zawiera sole mineralne i witaminy, w tym spore ilości witaminy C. Podawany doustnie pobudza apetyt, wspiera pracę wątroby i proces trawienia. Wykazuje także działanie moczopędne. Dzięki zawartości flawonoidów i innych fitozwiązków, cechuje się właściwościami przeciwutleniającymi, przeciwzapalnymi, rozkurczowymi, przeciwbakteryjnymi i przeciwbólowymi.
Kiedy zbiera się pędy sosny?
Pędy sosny zwyczajnej, z których przygotowuje się leczniczy syrop, zbiera się na przełomie kwietnia i maja. Można też zrobić to nieco później, ale jest to ściśle związane z regionem kraju i pogodą.
Na syrop z sosny najlepiej nadają się spore przyrosty, które powinny mieć około 12 centymetrów długości. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, aby mimo swojej okazałości nie były w pełni rozwinięte. Idealne pędy sosny rozpoznasz po brązowej i lepiej łupinie, która je okala oraz jasnozielonym środku. Zielone szyszki sosny zbiera się zwykle do końca maja. O tym, czy szyszki nadają się na syrop możesz przekonać się, krojąc szyszkę nożem. Jeśli jest odpowiednia, pokroisz ją bez problemu.
Do przygotowania syropu z sosny potrzebujesz surowca, cukru i wody. Pędy sosny należy zasypać cukrem, zalać niewielką ilością wody i odstawić na kilka tygodni.