Glony wakame: wartości odżywcze i właściwości

2015-08-18 16:28

Glony wakame są znane w Japonii i stosowane w tamtejszej kuchni. W innych rejonach świata ich popularność powoli rośnie ze względu na właściwości tych alg. Wakame wyróżniają się m.in. zawartością fukoksantyny - barwnika, który wspomaga odchudzanie i działa ochronnie na układ krążenia. Sprawdź, jakie wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne mają glony wakame.

Glony wakame: wartość odżywcza i zastosowanie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Glony wakame: skład
  2. Glony wakame pomocne w odchudzaniu
  3. Glony wakame a układ krążenia
  4. Glony wakame pozytywnie wpływają na tarczycę
  5. Glony wakame a układ kostny
  6. Glony wakame: zastosowanie
  7. Glony wakame: produkty dostępne na rynku
  8. Glony wakame: sposób przygotowania

Wakame (Undaria pinnatifida) to odmiana wodorostów należąca do grupy brunatnic. Glony wakame rosną w wodzie do głębokości sześciu metrów. Algi te mają kolor oliwkowy, występują w kształcie cienkich, skręconych pasm. Wakame charakteryzują się lekko słodkim smakiem. Dużą popularnością cieszą się w Japonii, gdzie stosowane są jako dodatek do sałatek, zup lub przystawek.

Glony wakame: skład

Glony wakame to cenne źródło składników mineralnych i witamin, które wpływają dobroczynnie na organizm człowieka, poprawiając stan zdrowia. Wakame to bogactwo jodu, wapnia, żelaza, magnezu oraz kwasu foliowego, witaminy A, C, E, K. Algi te zawierają również fukoksantynę - związek należący do karotenoidów mający właściwości przeciwutleniające.

Wartość odżywcza glonów wakame (w 100 g):

wartość energetyczna: 45 kcalbiałko: 3 gwęglowodany: 9 gtłuszcze: 0,65 gwapń: 150 mgżelazo: 2,18 mgmagnez: 107 mgcynk: 0,38 mgkwas foliowy: 196 µgwitamina A: 18 µgwitamina E: 1 mgwitamina K: 5,3 µgwitamina C: 3 mg

Na podstawie United States Department of Agriculture Agricultural Research Service.

Glony wakame pomocne w odchudzaniu

Glony wakame dzięki małej kaloryczności (45 kcal w 100 g) oraz niskiej zawartości węglowodanów i tłuszczów są pomocne w odchudzaniu oraz pomagają w utrzymaniu prawidłowej wagi. Nie bez znaczenia jest zawartość fukoksantyny: brązowego barwnika, który hamuje akumulację tłuszczu w komórkach i stymuluje ich utlenianie.

Glony wakame a układ krążenia

Fukoksantyna oprócz wspomagania odchudzania ma również ochronny wpływ na układ krążenia. Chroni przed chorobami serca, miażdżycą, zawałami oraz udarami mózgu poprzez hamowanie akumulacji tłuszczów.

Glony wakame mają również dobroczynny wpływ na układ krążenia ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych: DHA (kwasu dokozaheksaenowego) i EPA (kwasu eikozapentaenowego) należących do rodziny kwasów tłuszczowych omega-3. Pozytywny wpływ tych kwasów na układ krążenia polega na regulacji ciśnienia krwi, działaniu przeciwzakrzepowym, hamowaniu rozwoju choroby niedokrwiennej serca oraz choroby wieńcowej serca.

Glony wakame pozytywnie wpływają na tarczycę

Jod zawarty w glonach wakame ma wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. Wpływa korzystnie na pracę tarczycy, organu odpowiedzialnego za regulację licznych procesów zachodzących w organizmie, poczynając od regulacji wzrostu i rozwoju organizmu, przez rozwój układu nerwowego, po regulację przemiany materii i energii. Z kolei wysoka zawartość magnezu w glonach wakame pozytywnie wpływa na wytwarzanie hormonów oraz zwiększa wykorzystanie białka przez organizm, wspomagając procesy wzrostu i naprawy komórek.

Glony wakame a układ kostny

W glonach wakame znajdziemy duże ilości wapnia, składnika mineralnego warunkującego prawidłowy rozwój kości i zębów. Wapń zapewnia im odpowiednią twardość i wytrzymałość, przyspiesza naprawę ubytków kości, zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy. Dlatego po glony wakame powinny sięgać kobiety, u których ryzyko osteoporozy jest wysokie.

Glony wakame: zastosowanie

Wakame znajdują zastosowanie przede wszystkim w kosmetyce. Obecnie stają się coraz bardziej popularne jako składnik zdrowych, dietetycznych posiłków. Dodaje się je do zup, sałatek czy kanapek.

Glony wakame: produkty dostępne na rynku

Glony wakame występują na rynku w postaci suszonych liści oraz w zalewie. Można je kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Na rynku znajdziemy opakowania zawierające od 50 do 450 g tych alg. Za sto gramów suszonych liści wakame zapłacimy od 5 do 50 złotych. Wodorosty w zalewie kupimy już za 15 złotych za słoiczek 160-gramowy.

Glony wakame: sposób przygotowania

Mocz liście od 3 do 5 minut. Następnie odcedź wodę. Możesz spożyć je na surowo lub ugotować. Świetnie nadają się jako dodatek do sałatek, zup, gulaszów, kanapek, past.

Zrób to koniecznie

Przepisy na dania z glonami wakame

Spaghetti z glonami wakame

  • 1 opakowanie glonów wakame
  • 200 g makaronu spaghetti
  • 5 pomidorów
  • 50 g suszonych pomidorów
  • czosnek, olej, pieprz, sok z cytryny, natka pietruszki

Glony namocz według instrukcji na opakowaniu. Podduś na patelni wraz z posiekanym drobno czosnkiem, namoczonymi i pokrojonymi pomidorami suszonymi oraz sparzonymi i pokrojonymi pomidorami świeżymi, zredukuj nadmiar płynu, tak żeby powstał dość gęsty sos. Ugotuj makaron w osolonej wodzie. Po ugotowaniu makaron odcedź, dodaj sos. Posyp posiekaną natką pietruszki.

Sałatka z glonów wakame

  • 1 opakowanie glonów wakame
  • 50 g rukoli
  • 50 g sałaty lodowej
  • 10 pomidorków koktajlowych
  • 1 czerwona papryka
  • 0,5 kg fileta z kurczaka
  • grzanki
  • olej, czosnek, cytryna, sól, pieprz, przyprawa do gyrosa

Glony namocz według instrukcji podanej na opakowaniu. Podduś je na patelni na niewielkiej ilości oleju. Kurczaka dopraw przyprawą do gyrosa, usmaż. Paprykę pokrój w cienkie plastry. Przekrój pomidorki na pół. Sałatę porwij na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki połącz, dodaj przygotowany wcześniej sos (czosnek sprasuj, dodaj do oleju, skrop sokiem z cytryny, wymieszaj).