Herbata z tymianku na ból gardła, chorą wątrobę, zmęczenie. Właściwości i przepis

2021-10-22 10:45

Herbata z tymianku ma specyficzny smak, do którego trudno się niektórym przyzwyczaić. Rekompensują to jej właściwości zdrowotne. Herbata z tymianku działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi ból gardła i męczący kaszel, pomaga również przy problemach z wątrobą. Nie są to jednak wszystkie powody, dla których warto ją pić. Poznaj właściwości herbaty z tymianku i sprawdzony przepis.

Herbata z tymianku na ból gardła, chorą wątrobę, zmęczenie
Autor: Getty Images
Herbata z tymianku na ból gardła, chorą wątrobę, zmęczenie
Autor: Getty Images

Herbata z tymianku (herbata  tymiankowa) wbrew pozorom nie ma smaku syropu – chociaż dla wielu osób takie jest właśnie pierwsze skojarzenie, jako że tymianek to składnik wielu syropów na kaszel

Spis treści

  1. Herbata z tymianku - właściwości prozdrowotne
  2. Herbata z tymianku - przepis  
  3. Herbata z tymianku - przeciwwskazania

Herbatę z tymianku pito już w czasach starożytności - Hipokrates zalecał ją jako środek moczopędny, a Rzymianie stosowali w trakcie przeziębienia. Wzmianki o tym zielu i naparach z niego znaleźć można również  m.in. w zielniku Syreniusza. 

Herbatę z tymianku można kupić w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością, sprzedawana jest także w wielu supermarketach - w tym przypadku warto sprawdzić jej skład, gdyż można natrafić nie na czystą herbatę z tymianku, lecz na mieszankę tymianku z innymi ziołami i dodatkiem substancji wzmacniających smak. Ale szybko i prosto przygotujesz ją również w domu.

Zioła w ogrodzie - tymianek

Herbata z tymianku - właściwości prozdrowotne

Herbata z tymianku zachowuje wszystkie właściwości prozdrowotne tymianku - a jest ich naprawdę wiele. Zawdzięcza je składnikom, przede wszystkim olejkowi eterycznemu (w ilości, wg różnych danych od 2,5 do nawet 5 proc.), w którym obecne są takie substancje jak pochodne fenolowe, cyneol, cymen,  α-pinen, linalol, borneol, octan linalolu czy octan bornylu.

W tymianku są również sole mineralne, garbniki, flawonoidy, związki trójterpenowe, kwasy polifenolowe, saponiny.

Herbata z tymianku:

  • Działa wykrztuśnie i rozkurczowo - pobudza ruchy rzęsek nabłonka  górnych dróg oddechowych i wydzielanie śluzu, ułatwia odkrztuszanie, dlatego warto ją pić szczególnie przy kaszlu mokrym
  • Łagodzi infekcje gardła
  • Łagodzi infekcje grzybicze i stany zapalne w jamie ustnej 
  • Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
  • Wspiera pracę wątroby i trzustki
  • Działa lekko moczopędnie
  • Dodaje energii, pomaga pozbyć się uczucia znużenia 
  • Wspiera trawienie i zapobiega męczącym wzdęciom.

Herbata z tymianku - przepis  

Przygotowanie herbaty z tymianku jest banalnie proste: pół łyżki ziela tymianku wystarczy zalać szklanką wrzątku, a gdy lekko przestygnie, przecedzić. Można ją pić czystą lub do smaku dodać odrobinę miodu.

W przypadku przeziębienia lub kaszlu do herbaty z tymianku warto dodać łyżkę miodu i sok wyciśnięty z połowy cytryny, które znacząco poprawią jej właściwości łagodzące kaszel - herbata musi być jednak przestudzona, bo w wysokiej temperaturze miód traci swoje cenne właściwości.

Herbata z tymianku - przeciwwskazania

Herbata z tymianku pita w umiarkowanych ilościach pomoże,  jednak w nadmiarze może szkodzić - dlatego pij nie więcej, niż szklankę lub dwie tego napoju dziennie.

Warto również pamiętać, że herbaty z tymianku bez konsultacji z lekarzem nie mogą pić osoby chore przewlekle i przyjmujące leki ze względu na możliwe interakcje ziela tymianku z substancjami czynnymi znajdującymi się w lekach.

Powinny z niej również zrezygnować osoby cierpiące na stany zapalne jelit i wrzody żołądka oraz kobiety w ciąży.

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda