Jarzębina: właściwości zdrowotne. Jak jeść jarzębinę?
Jarzębina, czy inaczej jarząb pospolity, a dokładniej przetwory z niej mają dużo witamin i substancji, które pomagają uporać się z zaparciami i wzdęciami. Ale nie tylko. Kwiaty jarzębiny mają działanie moczopędne, a owoce mogą być stosowane w profilaktyce arteriosklerozy, pomagają przy kamicy nerkowej i żółciowej, a także łagodzą podrażnienia wątroby. Zobacz, kiedy zbierać jarzębinę na przetwory.
Jarzębina rośnie nie tylko w lasach, ale także w parkach, ogrodach i wzdłuż ulic – jest bowiem drzewem ozdobnym. Kwitnie w maju, ale najpiękniej wygląda jesienią, gdy w pełni dojrzałe owoce nabierają szkarłatnoczerwonej barwy. Kuliste i mięsiste jagody są w smaku gorzkie i cierpkie. Utrzymują się na drzewie jeszcze dość długo po opadnięciu liści. Jarzębinę znacie, ale czy wiedzieliście, że jej owoce są wykorzystywane w przetwórstwie? Czy jarzębinę można jeść?
Spis treści
- Jarzębina - właściwości lecznicze
- Jarzębina - świeże owoce są niejadalne
- Jarzębina - wartości odżywcze
- Jarzębina leczy i wzmacnia
- Jarzębina - przepisy
- Kiedy zbierać jarzębinę na przetwory?
Jarzębina - właściwości lecznicze
Kwiaty jarzębiny
Kwiaty jarzębiny zawierają:
- karotenoidy,
- antocyjany,
- kwasy organiczne.
Kwiaty jarzębiny działają:
- moczopędnie,
- rozwalniająco, ale dość łagodne i najczęściej stosowane są u dzieci.
Owoce jarzębiny
Owoce jarzębiny mają bardziej wszechstronne właściwości. Zawierają:
- kwasy organiczne,
- karotenoidy,
- substancje garbnikowe,
- gorycze,
- węglowodany (najważniejszym z nich jest alkohol cukrowy – sorbitol),
- witaminę C,
- prowitaminę A.
Owoce jarzębiny są stosowane:
- w profilaktyce arteriosklerozy i choroby nadciśnieniowej,
- mają właściwości moczopędne,
- stymulują pracę jelit,
- działają przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka i jelit,
- łagodzą podrażnienia wątroby,
- pomagają przy kamicy nerkowej i żółciowej,
- pomagają w przewlekłych zaburzeniach trawiennych.
Jarzębina - świeże owoce są niejadalne
Świeże owoce jarzębiny mogą wywołać wymioty i biegunkę. Jest to spowodowane obecnością kwasu parasorbowego - ale kwas ten rozkłada się podczas suszenia owoców lub sporządzania z nich wyciągów. Owoce zbierane po przymrozkach są mniej gorzkie.
Jarzębina - wartości odżywcze
Owoce jarzębu, znanego, powszechnie rosnącego u nas drzewa, są ozdobą jesiennego krajobrazu. Koralowe, kuliste owoce to doskonałe źródło witaminy C (35–45 mg w 100 g, czyli mniej więcej tyle, co w cytrusach) i beta-karotenu. Zawierają też witaminy z grupy B, witaminę K, potas, sód, magnez i miedź. Mają też kwasy organiczne, antocyjany, flawonoidy, garbniki, pektyny i cukry.
Jarzębina leczy i wzmacnia
Owoce jarzębiny wchodzą w skład wielu mieszanek ziołowych. Najpopularniejsze są te o działaniu przeczyszczającym, moczopędnym i przeciwzapalnym. Pomagają one przy zaburzeniach jelitowych (zaparciach, skłonności do wzdęć), dolegliwościach nerek i pęcherza, regulują przemianę materii.
Owoce są również składnikiem preparatów wzmacniających i witaminowych, stosowanych przy zakażeniach bakteryjnych, zapobiegawczo przeciw grypie i przeziębieniu, a także zalecanych rekonwalescentom.
Czytaj też:
Jarzębina - przepisy
-
problemy z pęcherzem
Łyżkę rozdrobnionych owoców jarzębiny zalej szklanką letniej wody, doprowadź do wrzenia i podgrzewaj przez 5 minut pod przykryciem. Odstaw na 15 minut, przecedź. Pij 2-3 razy dziennie po pół szklanki jako lek przeciwbiegunkowy i moczopędny.
-
bóle nerek i wątroby:
2 razy dziennie jedz łyżeczkę suszonych zmielonych lub sproszkowanych owoców, popijając szklanką wody.
-
wzmocnienia pracy serca:
Pij 3 razy dziennie po pół szklanki wywaru z owoców jarzębiny. Przepis na wywar z jarzębiny: Do 200 ml wody wsyp 2 łyżki suszonych owoców jarzębiny. Gotuj przez pół godziny.
-
na zaparcia
Łyżkę rozgniecionych owoców jarzębiny zalej szklanką zimnej wody i zostaw na noc pod przykryciem. Rano przecedź. Popijaj w ciągu dnia przy problemach z wypróżnieniem.
Kiedy zbierać jarzębinę na przetwory?
Kwiaty jarzębiny zbiera się na początku kwitnienia, ścinając całe kwiatostany – po wysuszeniu ociera się je z szypułek na sitach; prawidłowo przygotowane kwiaty powinny zachować białą barwę. Natomiast zbiór owoców jarzębiny przeprowadza się, kiedy zaczynają one dojrzewać i uzyskują czerwoną barwę.
Ścina się całe baldachy, a owoce oddziela się już po ususzeniu. Na przetwory – galaretki, dżemy – świeże owoce należy przetrzymać przez 1–2 dni w zamrażalniku lub zbierać je dopiero po jesiennych przymrozkach – mają wtedy łagodniejszy smak i są mniej gorzkie. Zawierają za to mnóstwo witaminy C, więc mogą być bardzo smacznym uzupełnieniem kuracji antyprzeziębieniowych.