Jedna prosta zmiana w diecie, a ile korzyści. Szczególnie podziękuje ci serce

2024-02-22 10:11

Większość z nas nie wyobraża sobie obiadu bez soli. Ta ciesząca się niesłabnącą popularnością przyprawa nazywana jest „białą śmiercią”, ponieważ jej nadmiar może prowadzić do rozwoju między innymi nadciśnienia. Warto zatem ją ograniczyć w diecie. Naukowcy nawet wskazali zamiennik tej przyprawy.

Jedna prosta zmiana w diecie, a ile korzyści. Szczególnie podziękuje ci serce
Autor: Getty Images Jedna prosta zmiana w diecie, a ile korzyści. Szczególnie podziękuje ci serce

Sól znajduje się niemal w każdej kuchni. Choć ta przyprawa nadaje smak potrawom, używamy jej zbyt wiele. Eksperci od lat podkreślają, że nadmiar chlorku sodu szkodzi naszemu organizmowi i w rezultacie może prowadzić do groźnych chorób, m.in. nadciśnienia, otyłości, osteoporozy. Mimo tych wieści niektórym osobom trudno wyeliminować przyprawę z diety. Badacze mają jednak w zanadrzu pewną alternatywę.

Sól potasowa – dobry zamiennik soli kuchennej

Tradycyjną sól, potocznie określaną „białą śmiercią”, można zastąpić z powodzeniem solą potasową, która obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru i przedwczesnej śmierci. Zostało to udowodnione w rozległym badaniu randomizowanym z udziałem blisko 21 tys. osób w wieku powyżej 60. roku życia. Część uczestników zmagała się z nadciśnieniem lub była po udarze mózgu.

Badacze napisali na łamach czasopisma „Hypertension”, że wysokie spożycie sodu i niewystarczające potasu to dobrze poznane czynniki ryzyka nadciśnienia. – Według najnowszych danych randomizowanych, kontrolowanych badań substytuty soli wzbogacone o potas i o obniżonej zawartości sodu są skuteczną opcją poprawiająca poziom spożycia i zmniejszającą ciśnienie krwi oraz częstość występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonów – wyjaśnili.

Poradnik Zdrowie - przyprawy

Wyniki analizy pokazują, że zastąpienie soli, czyli najczęściej używanej przyprawy w kuchni, produktem z zawartością potasu mogłoby pomóc znacznie zmniejszyć ryzyko nadciśnienia w skali całej populacji. Podobne korzyści przyniosłoby masowe jodowanie soli.

Sól zmniejsza ciśnienie i ryzyko zawału

Eksperci zachęcają do zrezygnowania z soli kuchennej na rzecz jej zdrowego zamiennika. Chodzi o sól potasową (inaczej sól niskosodową, sól mineralną lub sól o obniżonej zawartości sodu), której smak praktycznie nie różni się od tej tradycyjnej. Zawarty w niej cenny pierwiastek, jakim jest potas, pomaga w obniżaniu ciśnienia krwi. Można ją bez problemu kupić w sklepie.

Jak zaznaczają uczeni, nie wszyscy mogą stosować sól potasową. Szczególnie powinni na nią uważać osoby cierpiące na choroby nerek. 

Aby utrzymać odpowiedni poziom potasu w organizmie, należy także zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę. Powinna być bogata m.in. w warzywa, owoce, ryby i owoce morza, suszone owoce (np. rodzynki, śliwki), orzechy i nasiona, otręby i kakao. Dobrym źródłem tego cennego pierwiastka są także kasza gryczana, fasola, soja i otręby.