Jedz ten owoc godzinę przed snem. Zapomnisz o problemach z zasypianiem
Problemy z zasypianiem mogą mieć zróżnicowane podłoże. Jednak nie zawsze zaburzenia snu muszą oznaczać chorobę. Czasem emocjonujący dzień, czy stres uniemożliwia odpoczynek. Dlatego warto włączyć do diety pewien owoc, który ma ułatwiać zasypianie.
Dieta ma wpływ nie tylko na codzienne funkcjonowanie, ale także na proces zasypiania. Zbyt ciężkostrawny posiłek nie pozwala zasnąć, a jedzenie tuż przed snem, zwłaszcza większych ilości, zmusza układ trawienny do pracy, co także wpływa niekorzystnie na jakość odpoczynku.
Kiwi na sen, czyli jak naturalnie wspomóc organizm
Kiedy masz problem z zasypianiem, nie musisz od razu sięgać po środki medyczne. Warto wypróbować naturalne metody, a jedną z nich jest spożywanie kiwi. Naukowcy z Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition przeprowadzili badania, których celem była ocena wpływu kiwi na wzorce snu, w tym początek snu, czas trwania i jego jakość.
W obserwacji wzięły udział 24 osoby w wieku od 20 do 55 lat. Podawano im dwa owoce kiwi na godzinę przed snem, przez miesiąc. Do oceny parametrów wykorzystano chińską wersję wskaźnika jakości snu Pittsburgh (CPSQI), a także trzydniowy dziennik snu oraz urządzenie monitorujące określone fazy takie jak:
- czas kładzenia się do łóżka,
- czas rozpoczęcia snu,
- czas wstawania,
- całkowity czas snu,
- jakość snu,
- latencja rozpoczęcia snu.
Wyniki wykazały, że czterotygodniowe spożywanie kiwi na godzinę przed planowanym pójściem spać znacząco zwiększył się całkowity czas i jakość snu. Zaobserwowano także skrócenie momentu zasypiania. Jak to możliwe, że prosty owoc może mieć tak duży wpływ na nasz organizm?
Wszystko za sprawą serotoniny, która znajduje się w kiwi. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju naturalny związek chemiczny odpowiada za wiele funkcji układu nerwowego oraz całego organizmu. Ponadto łagodzi fazę snu REM, czyli czas gdy mózg wykazuje największą aktywność i pojawiają się sny.
Nie lubisz kiwi? Sprawdź, dlaczego warto je jeść
Ten niepozorny owoc jest wyjątkowo ceniony w środowisku medycznym. Lekarze zaznaczają, że dzięki bogactwu przeciwutleniaczy spożywanie kiwi zmniejsza ryzyko wystąpienia następujących schorzeń:
- choroby serca,
- udar mózgu,
- rak,
- cukrzyca.
Jak przyznają indyjscy specjaliści w publikacji pt. Antioxidants in Fruits: Properties and Health Benefits, jest wiele korzyści z jedzenia kiwi. Nie brakuje również naukowych dowodów na to, iż wspomniany owoc usprawnia pracę układu trawiennego. Wszystko za sprawą naturalnego enzymu proteolitycznego o nazwie aktynidyna. To on rozkłada białka oraz łagodzi zaburzenia żołądkowo-jelitowe.