Kawa może wydłużyć życie? Naukowcy podali konkretną liczbę
Czy kawosze zyskają kolejny powód do radości i nowy argument, przemawiający za piciem kawy? Z ogromnej metaanalizy przeprowadzonej przez portugalskich naukowców wynika, że ulubiony napój milionów osób na całym świecie nie tylko może wspierać zdrowie, ale też wydłużyć życie. Wyniki opublikowano w piśmie Ageing Research Reviews.
Trzy filiżanki kawy dziennie wydłużają życie?
Grupa badaczy z Uniwersytetu w Coimbrze w Portugalii przeanalizowała 85 wcześniejszych badań, które obejmowały uczestników z Europy, obu Ameryk, Australii oraz Azji, skupiając się na związku między spożyciem kawy a wskaźnikami śmiertelności i zdrowia.
Podsumowując wyniki, ich badania sugerują, że picie około trzech filiżanek kawy dziennie może przedłużyć życie przeciętnej osoby o 1,84 roku, a regularne spożycie kawy jest również powiązane z dłuższym okresem życia w zdrowiu, czyli czasem wolnym od poważnych chorób.
Tradycyjne zalecenia kliniczne czasami pomijały rolę kawy w zdrowym starzeniu się
– mówi neurobiolog Rodrigo Cunha z Uniwersytetu w Coimbrze.
Wyjaśnił, że analiza ta wskazuje na znaczenie regularnego, umiarkowanego spożywania kawy w przeciwdziałaniu biologicznym mechanizmom, które z wiekiem naturalnie ulegają spowolnieniu lub zaburzeniom, prowadząc do różnych możliwych problemów zdrowotnych i chorób towarzyszących.
Warto jednak podkreślić, że przy tak wielu badaniach, jakie wykorzystano w metaanalizie, siłą rzeczy pojawia się wiele zmiennych, jak na przykład: rodzaje spożywanej kawy, dane demograficzne badanych i długość badania. Dlatego korzyści będą się różnić w zależności od osoby i najprawdopodobniej nie będą one wyłącznie zasługą picia kawy.
Związek jest niewielki, ale zauważalny
Mocną stroną badania jest fakt, że wzięły w nim udział tysiące wolontariuszy, co oznacza, że danych do analizy było bardzo dużo. Badacze przyznali, że istnieje niewielki, ale jednak wciąż zauważalny związek pomiędzy piciem kawy a poprawą zdrowia.
By wyodrębnić zdrowotne skutki picia kawy, badacze przeanalizowali różne wskaźniki, które mogły mieć wpływ na wynik, w tym ogólny stan zdrowia, istniejący stan zapalny, tempo metabolizmu, palenie papierosów czy picie alkoholu.
Regularne spożycie kawy wydaje się być powiązane z zachowaniem funkcji mięśni, układu sercowo-naczyniowego, umysłowego i odpornościowego i wydaje się odwrotnie powiązane z występowaniem najczęstszych chorób dotykających osoby starsze, takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, udar, niektóre nowotwory, cukrzyca, demencja, poważna depresja lub kruchość
– piszą badacze w artykule.
Warto jednak zauważyć, że badania te miały charakter obserwacyjny i nie dowodzą bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między piciem kawy a dłuższym życiem. Ponadto, niektóre z analizowanych badań były finansowane przez organizacje związane z przemysłem kawowym, co może wpływać na ich wyniki.
Niemniej jednak, wyniki te są zgodne z wcześniejszymi badaniami sugerującymi, że umiarkowane spożycie kawy może przynosić korzyści zdrowotne. W miarę starzenia się populacji na całym świecie, takie odkrycia mogą być istotne dla promowania zdrowego stylu życia.