Kawa nie tylko na pobudkę. Nowe badania powiązały ją ze wzrostem masy mięśniowej
Kawa to dla wielu idealny sposób na dodatkową dawkę energii każdego poranka. Nie od dziś wiadomo, że napój ten ma wiele właściwości zdrowotnych. Nowe badania wykazały kolejne z nich. Okazuje się, że picie kawy może pomóc utrzymać masę mięśniową.
Nie ma to jak zacząć dzień pyszną filiżanką kawy. Nie tylko może dodać ona energii, ale również wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, oczywiście jeśli nie ma w niej żadnych dodatków cukru.
Okazuje się jednak, że kawa może dać nam więcej niż wcześniej się spodziewano. Nowe badania wykazały bowiem, że picie kawy może pomóc w uniknięciu utraty masy mięśniowej związanej z wiekiem.
Czy picie kawy wiąże się z mniejszym ryzykiem utraty masy mięśniowej? Nowe badania
Badanie to pojawiło się na łamach czasopisma Frontiers in Nutrition. Sugeruje ono, że istnieje powiązanie pomiędzy piciem kawy a zmniejszonym ryzykiem sarkopenii, czyli chorobie mięśni charakteryzującej się głównie spadkiem siły mięśniowej.
Jak można się dowiedzieć, naukowcy zaobserwowali wzrost masy mięśniowej o 11-13 proc. u osób pijących kawę codziennie. W przypadku osób, które piły kawę bezkofeinową nie zauważono podobnego powiązania.
Ten związek nie dotyczył jednak wszystkich uczestników badania. Nie powiązany z badaniem lekarz geriatra w Cleveland Clinic, Luke Kim, stwierdził, że związek pomiędzy spożyciem kawy a większą masą mięśniową "znikał" u osób które miały BMI (indeks masy ciała) powyżej 30.
Na czym polegało badanie?
Naukowcy w tym badaniu opierali się na danych dotyczących zdrowia przeszło 8300 dorosłych Amerykanów zebranych w latach 2011-2018. Średni wiek uczestników wynosił około 40 lat, a nieco ponad połowę badanych stanowiły kobiety.
Masa mięśniowa uczestników została oceniona na podstawie skanów gęstości kości, a ilość spożywanej kawy oceniana była na podstawie kwestionariuszem, który przeprowadzony był dwukrotnie w trakcie prowadzonego badania.
Badanie wciąż pozostawia wiele niewiadomych. Eksperci tłumaczą
Badanie niestety nie wyjaśniło, dlaczego spożycie kawy może wiązać się z większą masą mięśniową, jednak wierzy się, że sporą rolę mogą odkrywać w tym przeciwzapalne właściwości kofeiny.
Dietetyczka, dr Dana Hunnes, w rozmowie z portalem Verywell powiedziała, że kawa zawiera całe mnóstwo związków przeciwzapalnych. Więc skoro picie kawy może zmniejszać stan zapalny w organizmie, może również zmniejszać tak zwane szlaki kataboliczne, powstające kiedy organizm "zjada własne mięśnie".
Nie jest wciąż jasne, ile kawy trzeba byłoby wypić, by zobaczyć potencjalne korzyści ochronne. Co więcej, najprawdopodobniej jest to skutek długoterminowego picia kawy.
Nie można więc opierać się wyłącznie na kawie, ale pamiętać o ćwiczeniach i zdrowej diecie w miarę starzenia się. Te czynniki bowiem z pewnością pomagają w ochronie układu mięśniowo-szkieletowego.