Kawa z cykorii: dlaczego warto ją pić?
Kawa z cykorii to napój, który w czasach braku lub utrudnionego dostępu do kawy prawdziwej był jej powszechnym substytutem. Obecnie kawę z cykorii doceniają nie tylko osoby, które lubią aromat i smak kawy, ale nie mogą jej pić ze względu na zawartą w niej kofeinę. Kawa z cykorii jest także jednym z uznanych prebiotyków. Jak powstaje kawa z cykorii i jakie jeszcze ma zalety zdrowotne?
Kawa z cykorii właściwie nie powinna być nazywana kawą. Nazwa ta jest bowiem zarezerwowana dla napojów, które powstają z ziaren kawowca. A przylgnęła ona także do napoju wytwarzanego z cykorii, ponieważ jego aromat i smak są niemal identyczne z kawą prawdziwą. Kawę z cykorii warto jednak pić nie tylko z powodu jej walorów smakowych i zapachowych, ale i wielu cennych właściwości zdrowotnych.
Spis treści
- Kawa z cykorii: jak powstaje?
- Kawa z cykorii: składniki odżywcze
- Kawa z cykorii: właściwości zdrowotne
- Kawa z cykorii: sposoby na goryczkę
- Kawa z cykorii: przepisy
Kawa z cykorii: jak powstaje?
Cykoria (Cichorium L.) to roślina znana już w starożytności ze swoich licznych właściwości leczniczych. Pod nazwą: cykoria, kryje się tak naprawdę grupa roślin, na którą składa się 8 gatunków rosnących w Europie, Azji i Afryce, a dokładnie w ich strefach klimatycznych umiarkowanie ciepłych.
W Polsce popularne są 4 gatunki cykorii:
- cykoria podróżnik – roślina polno-łąkowa o niebieskich, drobnych kwiatach wykorzystywana w ziołolecznictwie, m.in. w leczeniu dolegliwości trawiennych, niewydolności wątroby, żółtaczce i chorobach skórnych; do dziś jest składnikiem wielu leków na wątrobę,
- cykoria sałatowa – z jadalnymi, jasnozielonymi, biało-żółtymi lub biało-bordowymi liśćmi, o charakterystycznym gorzkim, cierpkim smaku,
- cykoria korzeniowa – hodowana i dla korzenia i dla liści,
- cykoria korzeniowa biała – szlachetniejsza wersja cykorii korzeniowej, uprawiana dla żółtych, jadalnych korzeni.
I to właśnie z suszonych lub prażonych korzeni cykorii korzeniowej białej powstaje napój pod nazwą: kawa z cykorii. Czasem także, sproszkowany korzeń cykorii korzeniowej dodawany jest do kawy naturalnej lub kawy zbożowej.
Kawa z cykorii: składniki odżywcze
Kawa z cykorii ma niską wartość energetyczną – 100 gr to ok. 3 kcal, a ponadto nie zawiera tłuszczy, cukrów i cholesterolu, a węglowodany jedynie w śladowych ilościach. Nie ma także kofeiny, dlatego polecana jest jako zamiennik kawy prawdziwej dla osób chorych na nadciśnienie tętnicze.
Kawa z cykorii jest za to cennym źródłem minerałów takich jak:
oraz witaminy B3, błonnika i inuliny. Ten ostatni składnik (ok. 40 proc. składu cykorii) to wielocukier, który stymuluje prawidłowy rozwój mikroflory jelitowej. Ta zaś chroni i układ pokarmowy i cały organizm przed wnikaniem do nich drobnoustrojów chorobotwórczych. To dlatego kawa z cykorii jest uważana za jeden z najlepszych produktów prebiotycznych. Jednak uwaga - u niektórych osób, nadmiar inuliny może wywołać dolegliwości pokarmowe, np. wzdęcia i gazy.
Kawa z cykorii: właściwości zdrowotne
Kawa z cykorii przejęła wiele właściwości zdrowotnych swojej rośliny-matki. Do najważniejszych zalet tego napoju zalicza się:
- wsparcie prawidłowej pracy przewodu pokarmowego poprzez pobudzanie wydzielania soków żołądkowych i żółci w wątrobie,
- usprawnienie metabolizmu i przyśpieszenie procesu redukcji masy ciała – odchudzania,
- pomoc w walce w infekcjami, np. przeziębieniem i grypą,
- dzięki właściwościom moczopędnym - oczyszczanie organizmu z toksyn,
- wzmocnienie układu odpornościowego.
Kawa z cykorii może jednak wywołać pewne efekty uboczne. Wspomniane dolegliwości ze strony układu pokarmowego wywołane nadmiarem inuliny to nie wszystko. Kawa z cykorii, spożywana w nadmiarze może osłabić naczynia krwionośne. Dlatego osoby, które mają problem z żylakami i hemoroidami, nie powinny jej pić więcej, niż 1 filiżankę dziennie.
Ponadto, kawa z cykorii nie jest zalecana alergikom, bo wykazuje właściwości alergizujące, a także dzieciom w wieku do 3 lat.
Kawa z cykorii: sposoby na goryczkę
Gorzkawy posmak to cecha charakterystyczna nie tylko cykorii sałatowej, ale i korzeniowej. Przenosi się on niestety także na wytwarzany z cykorii napój, co odstręcza od niej wiele osób. Można jednak tę gorzkość złagodzić dodając do kawy z cykorii:
albo mleka roślinnego: sojowego, ryżowego lub owsianego.
Kawa z cykorii: przepisy
Kawa z cykorii na wsparcie odchudzania
Składniki:
- 200 gr suszonego korzenia cykorii
- 2 łyżki suszonych lub świeżych liści cykorii
- woda
Jak przygotować? Suszony korzeń cykorii zalewamy 2 szklankami wody, dodajemy do nich liście z cykorii i gotujemy razem do uzyskania mocnego wywaru. Następnie wywar studzimy, odcedzamy i pijemy 2 razy dziennie przez 2 tygodnie.
Kawa z cykorii na miły dzień
Składniki:
- 1 łyżeczka kawy z cykorii
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka miodu
- 4 łyżki mleka kokosowego
- wanilia
- woda
Jak przygotować? Kawę z cykorii zalewamy gorącą, ale nie wrzącą wodą i dodajemy do niej pozostałe składniki w zaproponowanych proporcjach lub według własnego uznania. Tak przygotowaną kawę można pić na ciepło, ale też na zimno. Po wystudzeniu napoju można do niego dodać jeszcze kilka kostek lodu.
Czytaj też:
- Jak pić kawę, aby szybciej działała?
- Dodatki do kawy wzmacniające zdrowie
- Herbata z cytryną: czy jest szkodliwa? https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/herbata-z-cytryna-czy-jest-szkodliwa-aa-iGg8-X7mn-UvLN.html