Kiszona dynia - właściwości prozdrowotne [PRZEPIS]

2020-11-04 19:04

Kiszona dynia to znakomity pomysł na zachowanie smaku i właściwości dyni na dłużej. Kiszona dynia jest niskokaloryczna, a do tego ma mnóstwo właściwości odżywczych. Nadaje się na przystawkę, dodatek do obiadu czy różnego rodzaju sałatek. Jak zrobić kiszoną dynię?

Kiszona dynia
Autor: Getty Images

Kiszona dynia to dla wielu osób prawdziwy jesienny przysmak, na który czekają z niecierpliwością przez cały rok. Kiszona dynia ma słodki, korzenny smak i niezwykły aromat. Warto zatem włączyć ją na listę jesiennych przetworów.

Kiszoną dynię robi się podobnie do kiszonych ogórków, różni je w zasadzie tylko dodatek przypraw korzennych. To, które wybierzemy, zależy od indywidualnego gustu i smaku. 

Spis treści

  1. Kiszona dynia - wartość odżywcza
  2. Kiszona dynia - właściwości
  3. Kiszona dynia - przepis
  4. Kiszona dynia - który gatunek wybrać?

Kiszona dynia - wartość odżywcza

Kiszona dynia - właściwości

Kiszona dynia jest niskokaloryczna (10 dag to tylko 26 kcal), ale ma też wysoki indeks glikemiczny (75), dlatego nie jest polecana osobom zmagającym się z cukrzycą

Kiszona dynia - przepis

Składniki

Przepis krok po kroku

Zagotuj wodę z solą i przyprawami, a następnie gotuj przez 10 minut. Następnie odcedź ją i wystudź. Dynię pokrój na kawałki. Zalej ją w słoiku aromatyczną wodą, a następnie olejem. Po 3-5 tygodniach dynia jest gotowa do jedzenia.

Aby przyspieszyć nieco proces fermentacji, do wody można dodać coś zakwaszającego, na przykład nieco wody z kiszonych ogórków lub innych kiszonych warzyw.

Kiszona dynia - który gatunek wybrać?

Do kiszenia nadaje się w zasadzie każdy gatunek dyni. Warto jednak wybrać niezbyt dużą, aby zużyć ją w całości. Kiszenie jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli zostanie nam trochę dyni na przykład po przyrządzeniu zupy. Aby nie zmarnować resztek, warto je wtedy ukisić. 

Czytaj też:

Przepis na kiszone pomidory
Sonda
Odpowiedź jest prosta