Kłopoty ze snem? Mogą w tym pomóc niektóre napoje, na liście m.in. mleko migdałowe

2022-09-30 8:22

Jak dobrze spać w niespokojnych czasach? Z bezsennością i innymi problemami ze snem boryka się duża część społeczeństwa. Niektóre dostępne metody sprawdzają się lepiej, a inne wcale. Teraz powstała lista napojów, które mają ułatwić spokojne zasypianie.

jak szybko zasnąć
Autor: Getty Images

Dobrej jakości sen jest niezbędnym elementem zdrowia, jednak uzyskanie pełnych ośmiu godzin snu każdej nocy nie dla wszystkich jest oczywiste. Większość ekspertów zaleca, aby przeciętna osoba dorosła spała od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. Mimo to sondaż Gallupa z grudnia 2013 r. wykazał, że 40 proc. Amerykanów regularnie przesypia tylko sześć godzin dziennie lub mniej. Na szczęście istnieje wiele napojów, które mogą ułatwić zasypianie. 

Poradnik Zdrowie: higiena snu

Co pić, by mieć spokojny sen?

1. Napój migdałowy

Napój migdałowy to roślinna alternatywa dla mleka krowiego, która powstaje poprzez zmieszanie migdałów z wodą i odcedzenie miąższu. Jest bogate w tryptofan, melatoninę i magnez, czyli składniki ułatwiające zasypianie. Jedna szklanka napoju migdałowego zawiera około 17 mg magnezu. Spróbuj dodać więcej migdałów do swojej diety lub wypij szklankę napoju migdałowego przed snem i przekonaj się, czy będzie ci łatwiej zasnąć.

2. Herbata walerianowa

Korzeń kozłka jest używany od wieków jako środek wspomagający sen. Jest również stosowany w celu zredukowania stresu, złagodzenia bólu głowy i kołatania serca. Ziele kozłka lekarskiego jest często stosowane w leczeniu zaburzeń snu. Korzeń kozłka zawiera dwa środki uspokajające zwane walepotriatami i seskwiterpenami, dzięki czemu ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Aby przygotować herbatę walerianową, należy namoczyć od 2 do 3 gramów suszonego korzenia kozłka w 1 szklance gorącej wody przez 10 do 15 minut.

3. Woda kokosowa

Woda kokosowa jest wypełniona składnikami, które mogą poprawić jakość snu, zawiera magnez i potas, które pomagają rozluźnić mięśnie i wyciszyć organizm. W szczególności magnez aktywuje przywspółczulny układ nerwowy, który odpowiada za wyciszenie i odprężenie. Woda kokosowa zawiera także witaminę B, która pomaga zmniejszyć poziom stresu.

4. Sok z wiśni

Sok z wiśni ma właściwości nasenne, dzięki zawartości melatoniny - hormonu wspierającego sen. Sok z wiśni może wydłużyć czas snu i poprawić jego wydajność.

5. Herbata rumiankowa

Rumianek działa kojąco i nasennie, zawiera także przeciwutleniacz znany jako apigenina, który powoduje rozluźnienie mięśni i senność, gdy wiąże się z receptorami GABA w mózgu. Herbata rumiankowa jest skuteczna w leczeniu bezsenności i powszechnie stosowana jako łagodny środek uspokajający. Spróbuj wypić filiżankę tej kojącej i rozgrzewającej herbaty przed snem, aby doświadczyć jej uspokajającego działania.