Kluski śląskie: kalorie i wartości odżywcze

2018-10-17 16:32

Kluski śląskie to tradycyjne danie ziemniaczane z mąką pszenną, pochodzące ze Śląska. Najczęściej podawane jest zamiast ziemniaków, z sosem lub z dodatkami. Dowiedz się, z czym podaje się kluski śląskie oraz ile mają kalorii.

Śląska kuchnia, która jest przepyszna!
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kluski śląskie - z sosem, mięsem i nie tylko
  2. Kluski śląskie - ile kalorii mają kluski śląskie?
  3. Kluski śląskie - czy są zdrowe?
  4. Kluski śląskie w kuchni

Kluski śląskie są tradycyjnym daniem w województwie śląskim i opolskim (zostały nawet wpisane na listę produktów tradycyjnych tych województw). Danie to wywodzi się właśnie ze Śląska, gdzie było przyrządzane od bardzo dawna, kiedy mieszańcom nie wiodło się zbyt dobrze. Najczęściej kluski śląskie gościły na stołach podczas niedzielnych obiadów, co było związane z trybem pracy górników.

Kluski śląskie - z sosem, mięsem i nie tylko

Kluski śląskie to danie mączne przygotowywane z ugotowanych, zmielonych ziemniaków z dodatkiem mąki ziemniaczanej w stosunku 4:1 lub 3:1 oraz niewielkiej ilości soli. Niekiedy do klusek dodaje się także jajka i mąkę pszenną.

Nadaje im się kształt spłaszczonych kulek z wgłębieniem na środku, które pełni rolę estetyczną, oraz pozwala na ich równomierne ugotowanie. Kluski gotuje się we wrzącej, osolonej wodzie i podaje się je na ciepło.

Kluski śląskie mają charakterystyczną barwę odpowiadającą rodzajowi ziemniaków, z których zostały wykonane. Mogą być jasnokremowe, w odcieniach żółtego lub całkowicie żółte. Można je przygotować z każdego rodzaju ziemniaków.

Kluski śląskie - ile kalorii mają kluski śląskie?

Składniki odżywcze w 100g
Wartość energetyczna 169 kcal
Białko 2,6 g
Tłuszcz 3,8 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 0,78 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 1,79 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 1,0 g
Cholesterol 10,0 g
Węglowodany 32,1 g
Błonnik 1,4 g
Minerały
Wapń 12,0 mg (1%)
Sód 16,0 mg (1%)
Fosfor 64,0 mg (9%)
Magnez 21,0 mg (5%)
Żelazo 0,6 mg (6%)
Cynk 0,36 mg (3%)
Miedź 0,09 mg (10%)
Witaminy
Witamina B1 0,067 mg (5%)
Witamina B2 0,047 mg (4%)
Witamin B6 0,22 mg (17%)
Niacyna 1,12 mg (7%)
Foliany 13,0 µg (3%)
Witamina B12 0,04 µg (2%)
Witamina C 13,0 mg (14%)
Witamina E 1,03 mg (10%)
Witamina A 43,0 µg (5%)
Witamina D 0,27 µg (2%)

Wartość odżywcza: baza danych IŻŻ, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2017

Kluski śląskie - czy są zdrowe?

Kluski śląskie to głównie źródło węglowodanów, dlatego są świetnym uzupełnieniem dań głównych.

Pokrywają zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy w bardzo niewielkim stopniu. Kluski śląskie pokrywają zaledwie od 10 do 17% dziennego zalecanego spożycia na potas, witaminę B6, witaminę C oraz witaminę E.

Kluski śląskie są potrawą niskokaloryczną - 100 g dostarcza 169 kcal. Jednak średnia porcja klusek śląskich, które się spożywa, jest dwa razy większa. Ponadto kluski często podaje się z różnego rodzaju dodatkami.

Z tego względu ich kaloryczność w dużej mierze zależy od kaloryczności dodatków. Mniej kaloryczne będą kluski śląskie podane z sosem na bazie warzyw, grzybów - zwłaszcza bez dodatku śmietany. Mało kalorii mają także w towarzystwie gulaszy drobiowych, pieczonych, duszonych lub grillowanych chudych mięs.

CZYTAJ TEŻ:

Kluski śląskie regionalnie określa się także jako: kluski białe, kluski biołe, kluski guminowe, kluski gumione, kartofelmelklezy lub gumiklyjzy.

Kluski śląskie w kuchni

Kluski śląskie nie tylko mogą pełnić funkcję dania głównego, lecz także być dodatkiem skrobiowym do sosów, gulaszy oraz duszonych mięs.

Kluski śląskie szczególnie dobrze komponują się z gulaszami wołowymi, wieprzowymi, z dziczyzny oraz drobiowymi, a także z mięsem pieczonym, bitkami, zrazami, klopsami w sosie własnym czy grzybowym.

Dobrze smakują też z dodatkiem warzywnym, np. buraczkami na ciepło, gotowanymi warzywami krzyżowymi i surówkami. Na Śląsku kluski najczęściej podaje się je z roladami mięsnymi bądź kapustą.

Kluski śląskie podaje się także jako samodzielne danie okraszone tłuszczem i podsmażoną cebulką lub ze skwarkami.

Innym, mniej znanym sposobem serwowania klusek śląskich, jest podanie ich na słodko ze śmietaną i cukrem lub dżemem.

O autorze
Marzena Masna, dietetyk SOS Dieta, catering dietetyczny, Warszawa
Absolwentka dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradniach dietetycznych, Zespole Żłobków m. st. Warszawy oraz warszawskich szpitalach dla dorosłych i dzieci. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach dotyczących prawidłowego odżywiania oraz dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób. Obecnie dietetyk w SOS Dieta, cateringu dietetycznym, gdzie zajmuje się doradztwem żywieniowym dla klientów, tworzeniem receptur, przygotowywaniem menu oraz nadzorem nad jakością posiłków.